poniedziałek, 28 marca 2016

Dieta w chorobie wrzodowej

Anna Taraszewska Instytut Żywności i Żywienia Zakład Żywienia i Dietetyki z Kliniką Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii. Odpowiednia dieta jest ważnym elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne i łagodzącym objawy chorobowe. Starajmy się więc unikać czynników ryzyka, na które sami mamy wpływ, zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Produkty spożywcze wykorzystywane do przygotowania posiłków powinny być lekkostrawne oraz świeże. Nadmiar kwasów żołądkowych, określanych nadkwasotą jest częstą przyczyną powstawania choroby wrzodowej.


Jedną z podstawowych zasad w diecie wrzodowej jest regularność posiłków.

W okresie leczenia choroby wrzodowej zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, zawierającej takie produkty, które nie powodują nadmiernego wydzielania soków żołądkowych. Ważne jest ograniczenie soli, a także unikanie ostrych przypraw. Co jeść, a czego unikać? Choroba wrzodowa, czyli ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, może objawiać się bólem brzucha, wymiotami, nudnościami i zgagą.


Odpowiednie żywienie ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów choroby (zgaga, odbijania, bóle brzucha, nudności, zaparcia) oraz zapobieganie ich nawrotom. Przestrzeganie restrykcyjnej diety jest. Ogólne zalecenia diety w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy: niewielkie objętościowo posiłki, ale często (5-razy), posiłki o stałej porze, w spokoju i powoli, umiarkowana temperatura potraw, unikanie potraw ciężkostrawnych i wzdymających, nie smażyć lecz gotować, dus.


Dieta w chorobie wrzodowej.

Sprawdź jadłospisy diet wrzodowych i dowiedz się, jakie produkty można jeść, a które trzeba wykluczyć, by wspomóc powrót do zdrowia. Jakie produkty wybierać, a czego unikać? Specyfika diety w chorobie wrzodowej. Oprócz powyższych, ogólnych zaleceń, dobrze jest jeść takie potrawy, które nie będą pobudzać wydzielania soku żołądkowego.


Oznacza to rezygnację z takich produktów, jak mocne wywary mięsne (lub z kości), aromatyczne wywary warzywne, galarety mięsne i rybne, kawa naturalna, mocna herbata. Nie umiem sobie sama poradzić, a na wizyty u dietetyka po prostu mnie nie stać. Mam refluks, odnawiające się wciąż wrzody. Powstawaniu wrzodów sprzyja nieregularne spożywanie posiłków, przede wszystkim w pośpiechu, w warunkach stresu. Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz niektórych leków, zwłaszcza przeciwzapalnych, jak aspiryna, ibuprofen, tak powszechnie stosowanych w naszej populacji, to kolejne z przyczyn.


Wrzody żołądka i dieta: o sposobie jedzenia. Rozdrabniaj wcześniej spożywane produkty, bo ich miksowanie, przecieranie i mielenie ułatwia trawienie. W chorobie wrzodowej bardzo ważny jest sposób jedzenia, dlatego zmniejsz objętość, a zwiększ ilość posiłków, nawet do dziennie. Dla choroby wrzodowej żołądka charakterystyczne są bóle w nadbrzuszu, pojawiające się w krótkim czasie po spożyciu posiłku, uczucie pełności i brak apetytu. Natomiast chorobę wrzodową dwunastnicy charakteryzują bóle głodowe w nocy, na czczo oraz pojawiające się około dwóch godzin po jedzeniu.


Ssące bóle nadbrzusza budzące ze snu bądź nieprzyjemne dolegliwości zaraz po posiłku – to mogą być wrzody. Jak jeść w chorobie wrzodowej? Czym jest choroba wrzodowa?

Których owoców należy unikać? Czy mając wrzody, można spożywać miód? Pokarm powinien wpływać łagodząco na błonę śluzową tych organów, a więc zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu się kwasu solnego, zapobiegać jego stężeniu i łagodzić ból. Zasadą diety jest podawanie pokarmów w takiej postaci, aby nie wymagały długotrwałego żucia ( rozdrobnione ), nie drażniły ścian żołądka i przebywały w nim jak najkrócej.


Dlatego poza właściwą dietą i lekami zmniejszającymi wydzielanie soków żołądkowych w chorobie wrzodowej zaleca się stosowanie ziół. To one najlepiej nadają się do profilaktyki tej choroby, ale także do leczenia początkowych stadiów choroby wrzodowej. Należy pamiętać, że dieta jest tylko dodatkiem do leczenia farmakologicznego w chrobocie wrzodowej.


Istotna jest indywidualizacja diety, gdyż pacjenci reagują odmiennie na różne pokarmy. Podstawą postępowania dietetycznego w okresie gojenia się wrzodu, jest dieta lekkostrawna. Z jadłospisu eliminuje się dania tłuste, panierowane i smażone.


Niewskazane jest jedzenie surowych warzyw i owoców, gdyż zawierają dużo błonnika drażniącego błonę śluzową przewodu pokarmowego. Co sprawi problemy wrzodowcowi? To sprawa indywidualna, więc nie trzeba od razu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty