Kwiaty rośliny przypominają swoim wyglądem kwiaty ostu. Są fioletoworóżowe i mają delikatny zapach. Ich średnica nie przekracza cm.
Rozkwitają w lipcu i utrzymują się do końca sierpnia. Owocem rośliny jest niełupka z puchem kielichowym, który jest dwa razy dłuższy od owocu. Zasuszone kwiatostany można wykorzystać do dekoracji suchych bukietów.
Wysuszone owoce można stosować jako lek. Większość ludzi nie odróżnia ostropestu od ostu choć różnica jest znacząca. Na wiosnę z solidnego korzenia wyrasta gruba rozgałęziająca się powyżej połowy swej wysokości łodyga. Jej liście są coraz mniejsze im wyżej położone.
W kształcie najczęściej szerokoeliptyczne i swymi nasadami obejmujące łodygę. Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus). Ostropest plamisty to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae).
Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej.
Tymczasem warto docenić lecznicze właściwości ostropestu, które czynią go cennym składnikiem zielarskim. Zobacz jakie zastosowanie ma ostropest plamisty w leczeniu różnych schorzeń, a także przekonaj się jak łatwa jest uprawa ostropestu w ogrodzie, dzięki której można pozyskać sporo tego zioła. Zbiór ostropestu przeprowadza się zazwyczaj dwufazowo, chociaż można dokonać zbioru bezpośrednio z pnia. Zbiór dwufazowy polega na ścięciu ostropestu na pokos najpóźniej w momencie, gdy na kwiatach pojawia się puch świadczący o dojrzałości nasion. Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć.
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i czasie laktacji. Uwielbiam Pani bloga za wszystkie cenne rady. Dzięki diecie niełączenia (plus stałe godziny posiłków) czuję się dużo lżej, mój organizm lepiej funkcjonuje, a peeling z płatków owsianych poprawił wygląd mojej atopowej skóry, Robię zakupy w sklepach ze zdrową żywnością, bardziej dbam o to, co wybieram (do tej pory nie zwracałam uwagi na skład produktów). W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Olej z nasion ostropestu ma podobne zastosowanie, jak olej z wiesiołków i ogórecznika. Nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację. Jest uprawiany w ogrodach w celach ozdobnych. Najlepiej wygląda pojedynczo na trawniku, lub w kompozycji z innymi, niskimi roślinami. Te ostatnie są głównym surowcem farmakologicznym, albowiem w ich składzie wykryto 4- stężenie sylimaryny.
Właściwości, zastosowanie. Zapewne wiele z nas po usłyszeniu nazwy ostropestu plamistego ma na myśli kwiat albo zioło ale zwykle nie wiemy, jakie właściwości ma ta roślina. W uprawie nie stwarza większych problemów, ponieważ nie wymaga specjalnej gleby, optymalna to gleba o wartości pH 6.
Owoc ostropestu działa również przeciwutleniająco, przeciwzapalnie oraz zmniejsza syntezę cholesterolu i utlenianie lipidów, co ma duże znaczenie w zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych. Badania wykazują, że przyjmowanie sylimaryny zwiększa też zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek. Można ją pomylić z popularnym ostem. Ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe kwiaty. Odróżnia się od ostu wysokością, bo może sięgać ok.
Do celów leczniczych wykorzystywane są nasiona (ziarna) rośliny. Mogą tam być także inne części tej rośliny jak chociażby kwiaty, czy łodyga które prawie nie mają żadnych właściwości. Lepiej poświęcić trochę czasu i raz w miesiącu zmielić ziarna samodzielnie mając przy tym pewność co do składu. Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary. Najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu,.
Kwiaty ostropestu zobaczyć można w lipcu i sierpniu i są one fioletowe oraz zebrane w umieszczone na szczycie łodyg „koszyczki” o długości 4-cm. Lecznicze właściwości ostropestu. Jaki wpływ może on mieć na nasz organizm? Dlaczego jednak właściwie warto sięgać po ostropest? Warto zacząć od tego, że właściwości.
Omłot odbywa się kombajnem zbożowym z podbieraczem przy wilgotności nasion , inaczej wymagane jest dosuszanie. Ostropest jako jedna z niewielu roślin jest odporny na szkody powodowane przez dziką zwierzynę. Dawkowanie i niezwykła cena ostropestu plamistego. Ostropest jest rośliną o niskiej toksyczności, więc nie ma możliwości, żeby go przedawkować. Olej z ostropestu można również stosować do wszelkich maseczek na twarz, czy do masowania całego ciała.
Jedną najpopularniejszych odmian ostropestu uprawianych w Polsce jest Silma. Jak wyglądają nasiona ostropestu? Poniżej widać jak wygląda przekwitnięty kwiat ostropestu plamistego wraz owocem, który powszechnie nazywany jest nasionem. Przy wietrznej pogodzie ostropest bardzo łatwo się rozsiewa po okolicy.
Nalewkę z ostropestu: 1g świeżo zmielonych ziaren umieść w szklanej butelce i zalej 5ml spirytusu. Napar spożywaj razy dziennie. Szczelnie zakręć i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na dni. Herbata z ostropestu to bezpieczny i naturalny sposób na odtrucie naszego organizmu, regeneruje wątrobę i zmniejsza efekty cukrzycy. Wypić po pół szklanki przed obiadem i kolacją.
Odwar przy zatruciach i niedoczynności ziele ostropestu ziele melisykorzeń mniszkakwiat rumiankuznamię kukurydzyStosować jedną łyżkę na szklankę wody. Po zagotowaniu odstawić na nie więcej niż piętnaście minut. Pić trzy razy dziennie pół godziny przed jedzeniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.