czwartek, 24 maja 2018

Dzialanie zielonej herbaty

Zielona herbata i jej parzenie. Parzenie zielonej herbaty nie należy do najłatwiejszych, dlatego w tym artykule chcielibyśmy podzielić się naszym doświadczeniem na ten temat. Działanie zielonej herbaty.


Składniki aktywne w niej zawarte charakteryzują się działaniem przeciwrakowym i chemoprewencyjnym w przypadku m. Jeśli jednak pijemy zieloną herbatę na noc, wybierzmy tę z drugiego parzenia.

Wtedy ma właściwości uspokajające i relaksujące. Ta z pierwszego parzenia działa pobudzająco i orzeźwiająco. Wachlarz pozytywnych działań jest naprawdę szeroki. Warto nie tylko o nich przeczytać, ale także samemu się przekonać, wypijając od czasu do czasu filiżankę. Częstotliwość jest tu jednak kluczowa.


Napary zwiększają aktywność enzymów, które biorą udział w trawieniu. Zamień kawę na zieloną herbatę. Uznawana jest za „napój młodości”, obniżający poziom „złego cholesterolu” i wspomagający odchudzanie.

Wielu naukowców twierdzi, że właściwości zielonej herbaty to także działanie przeciwnowotworowe. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że obecnie panuje medialny boom na ten napar. Występuje w każdej cud diecie odchudzającej. Procesy, którym poddawane są zebrane zielone liście znacznie się różnią w zależności od regionu, jednak można wyróżnić parę podstawowych etapów obróbki: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie.


Jej zdrowotne właściwości wpływają na cały organizm. Dowiedz się, jak ją prawidłowo zaparzyć, by jej działanie było najbardziej efektywne. Chińczycy od pokoleń wiedzą, że zielona herbata ma działanie pobudzające i stymuluje mózg.


Zaparzana krótko pomaga się skoncentrować, a dłużej - wyciszyć. Z kolei osoby, które walczą z nadwagą, cenią sobie działanie moczopędne i odchudzające zielonej herbaty. Spróbuj naparu z liściastej zielonej herbaty i przekonaj się, jak działa na skórę i włosy. Zbyt częste picie tego napoju może być przyczyną wielu zaburzeń organizmu dziecka. Jej dobroczynne działanie daje się zauważyć już w jamie ustnej, bo zawarty w naparze fluor chroni zęby przed próchnicą.


Ponadto napar z zielonej herbaty jest polecany osobom cierpiącym na nadkwaśność (ale należy się wystrzegać mocnej herbaty czarnej). Dla Chińczyków picie tego cennego naparu jest rytuałem, który dociera swoimi korzeniami w głąb ich samych, pozwalając im na osiągnięcie harmonii i wyciszenia. Z porównania działania obu herbat wynika, że bardziej prozdrowotna jest zielona. Są produkowane z liści tej samej rośliny Camellia sinensis, różni je tylko sposób wytwarzania – liście czarnej są rozdrabniane i poddawane fermentacji, zielonej natomiast – suszone, nie dochodzi do ich fermentacji.


Są to odkrycia znaczące, gdyż do tej pory lecznicze działanie zielonej herbaty kojarzono wyłącznie w kontekście chorób serca.

Herbata zielona czy czarna. Nathan Wong, specjalista profilaktyki chorób sercowych z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzi, iż nie można polegać wyłącznie na zielonej herbacie, jeśli ma się wysoki poziom cholesterolu. Czy grzyby oraz zielona herbata mogą chronić przed nowotworami piersi? Badanie przeprowadzone w Chinach przez naukowców z Australii wykazało, iż kobiety które jadły więcej niż gramów świeżych grzybów dziennie, były mniej podatne na rozwój nowotworu piersi niż kobiety które nie spożywały grzybów. To dobra wiadomość, bowiem zielona herbata redukuje wysokie ciśnienie, obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność organizmu, potencjalnie może obniżać ryzyko zachorowalności na raka i miażdżycę.


Ale to tylko niektóre z długiej listy jej walorów. Wpływ zielonej herbaty na proces spalania tłuszczu jest wielokierunkowy. Związki polifenolowe zawarte w zielonej herbacie takie jak katechiny, flawonole, fenolokwasy, a także metyloksantyny (kofeina, teofilina, teobromina) regulują w organizmie przede wszystkim. Nazwa wywodzi się od nazwy krzewu jaśminu, który należy do rodziny oliwkowatych.


Na świecie istnieje 2gatunków jaśminu. Do Europy jaśmin dotarł z Azji i Afryki. Przyjął się w Europie w postaci rośliny doniczkowej, szklarniowej i ogrodowej.


Wszystkie rodzaje herbaty chińskiej pobudzają metabolizm i spalanie tłuszczu w organizmie. Chronią też przed stresem oksydacyjnym i zmniejszają też zagrożenie rozwojem chorób metabolicznych. Ciekawy jest jej niezwykły wpływ na organizm poprzez m. Alzheimera i Parkinsona.


Pod względem spożycia herbaty Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie. Pomimo tego, że dzisiaj do picia zielonej, czerwonej czy białej herbaty nie trzeba już nikogo specjalnie przekonywać, i tak najczęściej sięgamy po herbatę czarną. Jest ona jednym z najpopularniejszych napojów nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie.


Najbardziej wrażliwe herbaty zielone często przechowujemy w warunkach chłodniczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty