Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Badania medyczne wykazały że ostropest plamisty w połączeniu z tradycyjnym leczeniem może mieć pozytywny wpływ na organizm osób chorych na cukrzycę. Ostropest jako sprzymierzeniec w walce z cukrzycą.
Podczas testów wykazano zmniejszenie poziomu cukru we krwi i wpływ na LDL, zły cholesterol u osób z cukrzycą typu 2. Warto pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać efekt ochronny dla komórek wątroby to kuracja musi trwać minimum miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy na pewno nieco wcześniej. Sylimaryna działa też żółciopędnie. Nasiona ostropestu można używać długotrwale.
Dzięki niemu ostropest chroni wątrobę przed toksynami i wpływa na jej regenerację. Poza tym zwiększa wytwarzanie żółci i oddziałuje na procesy trawienne. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z.
Roślina stosowana jest również w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Opisał je znany grecki lekarz – Dioscorides.
Osoby, które słyszały co nieco o ostropeście plamistym prawdopodobnie kojarzą go z leczeniem wątroby. I słusznie – współcześnie roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do regeneracji komórek tego narządu. Zupełnie niesłusznie, ponieważ nasiona ostropestu plamistego mają fantastyczne prozdrowotne właściwości, a regularnie stosowane, potrafią znacząco poprawić stan zdrowia! Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.
Ponieważ zmielony ostropest nie ma określonego smaku, można go dodać jako składnik zup, sosów, dodatek do sałatek, musli czy warzyw na parze. Dorasta do wysokości nawet dwóch metrów. Zdrowotne właściwości ostropestu są znane już od starożytności. Z jego wpływu korzystali między innymi lekarze w starożytnym Rzymie.
Stosowany leczniczo już od setek lat. Najwięcej aktywnych substancji mają owoce i nasiona. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
Inne nazwy ostropestu plamistego to dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków.
Aby ostropest plamisty przyniósł pożądane efekty, dawkowanie powinno odbywać się przede wszystkim regularnie. Do wielu zalet, które posiada ostropest plamisty koniecznie trzeba dopisać cenę. Przy tak wielu różnorodnych i regeneracyjnych właściwościach, cena tego ziela wynosi kilka złotych. Silne synergiczne działanie sylimaryny i innych flawonoidów bardzo szybko regeneruje wątrobę, stymulując regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby, posiada właściwości przeciwzapalne.
Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Polska odmiana czyli „Silybum marianum” to rosnąca dziko roślina i stanowi wspaniałą ozdobę, jednak nie jest to jedyna jej zaleta. Ten – wcale nie pospolity! Od czasów starożytnych Rzymian zioło kojarzone było bardzo słusznie z dobrodziejstwem dla wątroby – narządu, który najdobitniej chyba odczuwa postęp cywilizacyjny.
Mielone nasiona można dodawać do potraw, a dla osób, które nie lubią spędzać czasu w kuchni, zioło dostępne jest w formie tabletek. Rano zjadam ostropest plamisty razem z siemieniem lnianym złotym, sezamem czarnym, czarnuszką, cynamonem i szczyptą goździków. Wszystko sama mielę, trzymam w lodówce. Rano mieszam (ostropestu łyżeczki), zalewam mocno ciepłą ( nie gorącą !) wodą i po kilku minutach mam super zdrowe śniadanko.
Do tego łyżka oleju lnianego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.