poniedziałek, 24 grudnia 2018

Czystek lekarski

Czystek (Cistus) to bardzo popularne zioło. Jednak opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są podzielone. W internecie można znaleźć informacje, że herbata z czystka, której bazę stanowi ziele tej rośliny, jest skuteczne w walce z wieloma chorobami i znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie naturalnej. Wiecie czystek można kupić z różnych źródeł. We wpisie pokazany jest czystek bio z wyselekcjonowanych upraw, trudno się dziwić że będzie drogi, ale też będzie najwyższej jakości.


Jest dziko rosnącym krzewem, osiągającym wysokość do 1cm.

Jego kwiaty mogą być białe, różowe lub czerwone. Charakterystyczną ich cechą jest pomarszczona struktura. Kwiaty rozwijają się w ciągu dnia, wieczorem płatki opadają.


CZYSTEK LEKARSKI (Cistus incanus) ang. Czyściec lekarski – właściwości lecznicze. Doustnie jest podawana w formie odwaru przy biegunkach mających mniejszy lub większy stopień nasilenia. Herbata z tego zioła przeżywa swoją drugą młodość.


Od kilku lat w sieci coraz więcej informacji znajdziemy na temat tej rośliny i jej wspaniałych właściwości.

Piję czystek od kilku miesięcy, razy dziennie. Ostatnio znajoma podczas wizyty lekarskiej zapytała o stosowanie czystka i lekarz stwierdził, że nie powinno się go pić dłużej niż miesiąc bo można sobie jelita uszkodzić. Dodał, ze po miesięcznej kuracji należy zrobić miesiąc przerwy. Jedną z nich jest zdolność do odstraszania drobnych owadów, do których należą komary i kleszcze. Zapach substancji zawartych w czystku działa drażniąco na wyżej wymienione pasożyty.


Jego zażywanie nie stanowi żadnego ryzyka dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, niemowlaków, osób starszych, a także kobiet stosujących środki antykoncepcyjne. Liczy ponad gatunków i mieszańców (czystki łatwo tworzą mieszańce międzygatunkowe). Stanowią ważny składnik frygany i makii oraz świetlistych lasów sosnowych i dębowych. W Polsce tylko w uprawie. Chociaż często można spotkać się z nazwą „czystek lekarski”, biologia nie zna takiego nazewnictwa.


Jednym z nich jest czystek wawrzynolistny, którego surowcem są liście. Dodatkowo rozpuszcza zatory i zakrzepy w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Co ciekawe, czystek pomaga także chronić ludzi i zwierzęta domowe przed kleszczami i komarami. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze, przez co czystek chętnie wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście czystka, z których przyrządza się m. Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!


To dość nietypowe, bo wiele adaptogenów (będziemy o nich pisać to bardzo, bardzo ciekawy temat) to korzenie lub grzyby, używane ze względu na zawartość polisacharydów. W leśnictwie i ogrodnictwie stosuje się Cistus jako środek na szkodniki i insekty.

Jeśli nie przepadasz za owadami i chcesz, żeby trzymały się od Ciebie z daleka, pij herbatkę z czystka, która skutecznie je odstraszy. Mniszek lekarski jest rośliną pospolitą szczególnie na terenie Polski. Surowcem leczniczym jest cała roślina, czyli kwiaty, korzenie i liście.


Korzeń mniszka lekarskiego zawiera duże ilości inuliny, fitosteroli i garbników. Jest cennym źródłem łatwo przyswajalnych. Największy w Polsce wybór roślin ogrodowych. Ta strona wykorzystuje pliki cookies.


Najczęściej spotkać go można w Portugalii i Hiszpanii, gdzie twory gęste zarośla (tzw. makię) porastające strefy przybrzeżne, choć skupiska roślin występują również w Turcji, Maroko oraz na Wyspach Kanaryjskich. Teraz na nowo przeżywa swoją popularność ze względu na bardzo szeroką gamę właściwości leczniczych, antyoksydacyjnych i oczyszczających. Jego działanie jest mocniejsze od zielonej herbaty, dodatkowo nie zawiera.


Dla uzyskania najlepszych efektów warto do codziennej diety włączyć herbatę z czystka, zwłaszcza w okresie, gdy odporność organizmu jest wystawiona na próbę. Jak wybrać i jak często pić czystek? Alter Medica) w portalu doz. Zobacz opis i cenę produktu, skorzystaj z dostępnych rabatów i niskich cen apteki online!


Przez wielu zaliczany jest do ziół, należących do grupy najlepszych (niezastąpionych) z naturalnej apteki matki ziemi. Mokre łąki to najczęstsze miejsca jego występowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty