czwartek, 16 kwietnia 2020

Jak wyglada pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) – co to takiego? Jak działa forskolin (pokrzywa indyjska) na odchudzanie? W medycynie Dalekiego Wschodu pokrzywa indyjska jest wykorzystywana przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, problemach ze strony układu pokarmowego, otyłości. Ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Herbata z pokrzyw z powodzeniem może zastępować takie napoje, jak kawa lub czarna herbata.


Nie ma właściwości pobudzających, więc herbatę z pokrzywy zwyczajnej można pić bez ograniczeń, niezależnie od pory dnia.

Stosowanie pokrzywy zwyczajnej możemy jak najbardziej polecić, ale nie jako zamiennik indyjskiej. Obie rośliny mają zupełnie inny wpływ na zdrowie, a ich skuteczność została wykazana w całkowicie odmiennych obszarach. Czy pokrzywa indyjska jest bezpieczna i czy wykazuje skutki uboczne? Pokrzywy indyjskiej nie powinny zażywać osoby w ciąży, gdyż dotychczas przeprowadzono bardzo mało badań na ludziach odnośnie stosowania tego zioła.


Wiadomo jednak, że może ona zwiększyć ryzyko poronienia i krwotoków podkosmówkowych, ze względu na jej działanie. Rodzaj Coleus obejmuje około 1różnych gatunków. Uprawiana jest także w wielu krajach Afryki Wschodniej (2-4).


Forskolina to specyfik pozyskiwany z azjatyckiej rośliny, która przypomina polskie pokrzywy, i jest spokrewniona z miętą, ale ma liście koloru zielonego lub zielono – fioletowego. Inne nazwy: pokrzywa indyjska, pochwiatka, koleus indyjski (Coleus forskohlii) czy szałwia indyjska.

Niestety nie znajdziemy jej w Polsce, ponieważ rośnie w. Tabletki na odchudzanie Forskolin z ekstraktem z pokrzywy indyjskiej, są coraz częściej stosowane przez osoby z nadwagą, pragnące bezpiecznie i skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak jak przy każdym nowym produkcie, Forskolin posiada również grono osób podchodzących do jego odchudzających właściwości, dość sceptycznie. Ludzie jak ja bym chciała mieć piękne kwiatki w moim malutkim ogródku.


Na razie się nie poddaję ale cierpliwość moja się kończy, tyle pieniędzy wydałam a efekty bardzo małe. Serce duże ale efekty małe. Już się zestarzałam ,krzyż mnie boli, jeszcze kilka prób i pozostanę tylko przy trawniku.


Jadana była w całej Polsce, przy czym doniesienia dotyczące pokrzywy żegawki są rzadsze, choć może to wynikać z ich nierozróżniania. Zwykle traktowana była jak pożywienie głodowe. Jest również stosowana pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób serca czy trądziku. Liście pokrzywy mają kolor ciemnozielony, a kształt sercowaty z zaostrzonym szczytem i postrzępione, na łodydze umieszczone są naprzeciwlegle.


Coleus z rodziny Labiatae jest wieloletnią rośliną ozdobną, której szereg odmian różni się ubarwieniem i wzorem liści, przypominając nieco wyglądem pokrzywę rosnącą w Polsce. Spotkać można ją w ciepłym, subtropikalnym klimacie krajów Azji Południowo-Wschodniej. Znane są również nazwy: pokrzywka indyjska, Pochwiatka, Szałwia indyjska, Koleus i Coleus. Co więcej herbata z pokrzywy zawiera sole mineralne, co w praktyce oznacza, że można nią uzupełniać nieznaczne braki minerałów.


W kuchni oraz ziołolecznictwie skwapliwie korzystano z tego wiosną: picie herbaty z pokrzywą wpływa szczególnie dobrze na osoby. Przyglądamy się dwóm zupełnie odmiennym gatunkom pokrzywy i analizujemy ich wpływ na nasz organizm. Dzięki temu pokrzywa ma właściwości lecznicze i jest traktowana jak panaceum na wiele dolegliwości.


Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze.

Pokrzywowce (Urticales Dumort.) – rząd roślin zielnych, pnączy, krzewów lub drzew wyróżniany w niektórych systemach klasyfikacyjnych roślin okrytonasiennych z XIX i XX wieku. Ma za to dużo bardziej spektakularne właściwości niż pokrzywa z naszych łąk. W Polsce koleus nie rośnie.


Najwyżej jakości forskolina, dostępna jest w kapsułkach. Forskolina zwiększa stężenie cyklicznego adenozynomonofosforanu – cAMP aktywując enzym uczestniczący w jego syntezie – cyklazę adenylową. Wyzwala to kaskadę reakcji komórkowych. Wychodząc tym oczekiwaniom naprzeciw, wielu producentów w swoich innowacyjnych formułach odchudzających zawiera wyciąg z pokrzywy indyjskiej. Jak podczas każdego ‚spektakularnego’ odkrycia takie tabletki jak forskolin posiadają swoich zwolenników, jak i krytyków, często niezwiązanych z tematem.


Połowa badanych dzieci nie potrafiła rozpoznać tak popularnej rośliny jaką jest pokrzywa czy dzwonek, procent nie wie jak wygląda mniszek lekarski, a procent jak wygląda kasztan. Niemal wszystkie ankietowane dzieci nie potrafiły zidentyfikować bukowego liścia i liścia białej kapusty. Najważniejsze właściwości prozdrowotne mają liście pokrzywy, choć ziołolecznictwo wykorzystuje też jej korzenie. Liście są gotowe do zebrania od maja do września.


Korzenie zaś wygrzebuje się z ziemi wczesną wiosną, gdy liście jeszcze się nie pojawiają. Redukują tkankę tłuszczową na tak newralgicznych obszarach naszego ciała jak: biodra, brzuch, uda i pośladki. Nad pokrzywą indyjską i jej właściwościami od wielu lat prowadzone były liczne badania. Jak pokazały testy, kobiety z nadwagą, przyjmujące regularnie forskolinę, traciły w przeciągu dziewięciu tygodni średnio 8kilogramów, a ich tkanka tłuszczowa została zredukowana o około osiem procent. Koleus ze względu na swoje barwne liście często nazywany jest kolorową pokrzywą lub pokrzywką brazylijską.


Szybko rośnie, nie wymaga przesadnej uwagi, jest odporny na szkodniki i błędy w uprawie, a do tego łatwo się regeneruje i zachwyca mnogością odmian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty