Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Dzięki niemu ostropest chroni wątrobę przed toksynami i wpływa na jej regenerację. Poza tym zwiększa wytwarzanie żółci i oddziałuje na procesy trawienne.
W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper.
Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Dorasta do wysokości nawet dwóch metrów. Zdrowotne właściwości ostropestu są znane już od starożytności.
Z jego wpływu korzystali między innymi lekarze w starożytnym Rzymie. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, a jego lecznicze właściwości odkryto już w starożytności.