czwartek, 19 grudnia 2019

Insulina we krwi

Insulinę produkuje trzustka jako odpowiedź organizmu na zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Pomiar stężenia insuliny zaleca się między innymi przy diagnostyce hipoglikemii. Re: niski poziom insuliny a niepłodność bądź PCO weglowodanowej lepsze byloby oznaczenie cukru we krwi lub OGTT(doustny test toleracji glukozy).


Odpowiada za prawidłowe regulowanie poziomu cukru w organizmie. Insulina to hormon, który jest wytwarzany przez trzustkę. Jeśli trzustka nie wytwarza jej odpowiedniej ilości lub ciało jest niewrażliwe na jej działanie, rośnie p oziom cukru we krwi.

Produkują go komórki beta wysp trzustki, tzw. Jej główną rolą jest normalizowanie poziomu glukozy we krwi. Insulinę można uzupełniać w razie jej niedoborów, ale zawsze pod kontrolą lekarza. W organizmie insulina pełni liczne ważne funkcje. Jedną z nich jest regulacja szybkości zużywania glukozy przez tkanki człowieka, insulina obniża poziom glukozy we krwi.


HOMA (Homeostatic Model Assessment) Od pacjenta pobiera się krew i określa się w niej stężenie glukozy oraz insuliny. Jej okres półtrwania w krwi wynosi ok. Z krążenia usuwana jest głównie przez wątrobę.

Do pomiaru służy glukometr, czyli przyrząd dzięki któremu wynik badania uzyskujemy już po kilkudziesięciu sekundach. Cena glukometru to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych i jest uzależniona od funkcji urządzenia. Oba badania mogą być zlecane w celu oceny ilości endogennej insuliny we krwi (tej produkowanej przez trzustkę) oraz ilości insuliny egzogennej (podawanej w zastrzykach). Stężenie insuliny określa całkowitą. Tworzy ścisły związek z glukozą – reaguje na zwiększenie jej stężenia po posiłku i obniża jej poziom.


Jeśli poziom insuliny okaże się zbyt wysoki lub niski, można. Warto byłoby oznaczyć również stężenie peptydu C we krwi. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe warto skontaktować się z diabetologiem celem bardziej szczegółowej diagnostyki, ew. Zmniejszenie poziomu insuliny we krwi tyje, mam cukrzyce od niedawna, jem jak mi kazal lekarz, biore insuline, cukier spada ale laduje w tluszczu, juz 16kg - jak zmniejszyc poziom insuliny we krwi, zeby przestal byc tak glodny, bo poziom cukru zmniejszam restrykcyjna dieta.


Wydzielanie insuliny jest stymulowane przez glukozę (przyjęcie pokarmu) a hamowane przez głodzenie. Obecnie zwykle stosuje się insulinę ludzką. Zadaniem insuliny jest upychać krążącą we krwi glukozę do komórek. Jeżeli stężenie glukozy we krwi jest wysokie, trzustka wydziela więcej insuliny.


Po pewnym czasie zbyt wysokiego stężenia tego hormonu we krwi, nasze komórki przestają reagować na insulinę z taką dynamiką jak pierwotnie. Pierwszą z nich jest przeprowadzenie krzywej cukrowej, polegającej na badaniu krwi na czczo w okresach co godzinę po spożyciu roztworu cukru. Jeżeli wyniki ilości glukozy we krwi są zbyt duże, istnieje podejrzenie dysfunkcji wydzielania insuliny, czyli cukrzycy.


Zmiany ich poziomu we krwi charakterystyczne dla insulinoodporności to początkowo podwyższona insulina we krwi , a z czasem – podwyższona insulina i podwyższona (za wysoka) glukoza we krwi.

To zarówno najdokładniejsze, jak i najdroższe z badań. Z powodu wysokich kosztów raczej nie stosuje się go na co dzień. W przebiegu badania pacjentowi podaje się insulinę oraz glukozę, a następnie monitoruje glikemię (poziom cukru we krwi) co kilka minut.


Można śmiało powiedzieć, iż insulina oddziałuje na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jednak największy wpływ wywiera ona na metabolizm węglowodanów a głównym bodźcem do jej wydzielania jest wzrost stężenia glukozy we krwi. Odebrałam niedawno wyniki testu po obciążeniu glukozą g. Często źle się czuję, boli mnie głowa. Najważniejszym bodźcem do wytwarzania insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu produkcji insuliny i jej wpływowi na komórki efektorowe (miocyty, adipocyty, hepatocyty) zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi.


Badanie cukru we krwi – interpretacja wyników. Biologiczny czas półtrwania insuliny we krwi wynosi ok. Jeśli insulina działa nieprawidłowo, poziom cukru we krwi pacjenta wzrasta zbyt wysoko i może powodować w organizmie uszkodzenia, zwłaszcza nerek, oczu oraz nerwów w naszych kończynach. Działa jako uczestnik procesów metabolicznych i ma silny wpływ na poziom glukozy we krwi, obniżając ją do niezbędnego tempa. We krwi insulina zmniejsza stężenie glukozy i kwasów tłuszczowych, a także (choć nieznacznie) aminokwasów.


Okres półtrwania insuliny, podawany dożylnie, wynosi 5-minut. Podstawowym regulatorem jej poziomu we krwi jest insulina, która obniża poziom cukru, a także działające przeciwstawnie hormony - glukagon, hormon wzrostu, adrenalina, kortykosterydy, tyroksyna. Wzrost stężenia wywołują: cukrzyca insulinozależna typu cukrzyca insulinoniezależna typu cukrzyca kobiet ciężarnych, zaburzenia. Wysoki poziom cukru we krwi jest głównym powodem wielu komplikacji u osób chorych na cukrzycę. I dlatego właśnie tak istotne jest, aby wiedzieć czym jest hiperglikemia, jakie są jej objawy i jak na nią reagować.


Hiperglikemia jest pojęciem oznaczającym wysokie stężenie glukozy (cukru) we krwi. Ich regularne spożywanie (wystarczy nawet kilka dziennie) sprawia, że kontrolowana jest insulina we krwi po spożytych posiłkach, co z kolei chroni organizm przed cukrzycą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty