środa, 18 listopada 2015

Na co jest dobry ocet jabłkowy

Co to właściwie jest ocet? Z punktu widzenia reakcji chemicznych to wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji octowej alkoholu. W przypadku octu jabłkowego bakterie octowe wywołują fermentacje owoców.


Zachowany zostaje ich zapach, natomiast smak jest zdecydowanie łagodniejszy niż w przypadku octu. Ana mówi żeby pić dużo octu.

A tak się składa że uwielbiam pić ocet. A wiecie może na co pomaga? Jedynie ocet jabłkowy i balsamiczny nadaje się do picia. Badania na całym świecie potwierdzają i doceniają to, co odkrył Hipokrates 4lat p. Leczył swoich pacjentów naturalnym octem jabłkowym.


Jak zauważył grecki uczony, ocet jabłkowy. Jest znakomitą przyprawą do sałatek i mięs oraz produktem o właściwościach leczniczych. Zawdzięcza to składnikom, które zawiera jabłko: cennym polifenolom (kwas chlorogenowy i katechina), beta-karotenowi oraz flawonoidom (florydzyna, kwercetyna), a także minerałom, witaminom oraz.

Zawiera niewielkie ilości witamin oraz minerałów. Przyczynia się do zwiększenia wchłaniania ważnych dla organizmu składników mineralnych zawartych w pożywieniu. Nigdy nie jest za późno na szukanie nowych możliwości i wprowadzanie zmian. W domowej medycynie ocet jabłkowy stosowany jest powszechnie.


Ocet jabłkowy – sprawdź, czy jest dobry dla Ciebie. Należy pamiętać o rozcieńczaniu octu wodą i odpowiednim dawkowaniu. Czysty ocet może uszkadzać szkliwo, a w nadmiernej ilości podrażniać przełyk. Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła.


Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego. Wyróżnia go charakterystyczny kwaśny octowy smak i zapach jabłek. Jak wskazuje nazwa, produkuje się go z jabłek – do rozdrobnionych owoców dodawane są drożdże, które przekształcają cukier zawarty w jabłkach na alkohol. Następnie bakterie fermentacji octowej fermentują alkohol do postaci kwasu octowego.


Na co pomaga ocet jabłkowy? Czy wiesz, że ocet jabłkowy dobrze wpływa również na naszą skórę? A to, że dobrze wpływa na florę jelitową?

Dowiedz się więcej o działaniu octu jabłkowego. Dobry ocet jabłkowy możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ocet z jabłek stosowany jest na zgagę, problemy z trawieniem i zaparcia, a także infekcje gardła. Jeśli po rozlaniu nadal obserwujemy fermentowanie, to znaczy, że za szybko zadziałaliśmy.


Można zlać tylko część, a resztę zostawić, by nabierał mocy. Kwaśny smak octu jabłkowego sprawia, że jest on dobrym dodatkiem do wielu potraw – dobrym i zdrowym, ponieważ ilość prozdrowotnych właściwości jest naprawdę zawrotna. Przepis na domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty, aż ciężko nazywać go przepisem.


Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy. Jeśli chcesz stosować ocet jabłkowy do pielęgnacji, upewnij się, że jest niefiltrowany i organiczny. Tylko wtedy ocet jabłkowy będzie zawierał substancje, które rzeczywiście są w stanie poprawić stan cery i włosów.


Istnieje teoria, że dobry ocet musi zawierać matkę octu. Jest to substancja odpowiadająca za mętność octu jabłkowego, składająca się z bakterii kwasu octowego i celulozy. Nie ma jednak badań potwierdzających tezę, że tylko ocet jabłkowy z matką wykazuje właściwości zdrowotne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty