Właściwości oleju z ostropestu - Oleum Silybum marianum. Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby.
Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u. Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego.
Dziś przedstawiamy leczniczych właściwości, dzięki którym olej z ostropestu jest tak lubiany. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Oprócz powyższych właściwości, warto wspomnieć o leczniczym działaniu oleju z ostropestu przy hamowaniu krwawień z narządów rodnych kobiet, z nosa i jelita grubego. Olej jest często polecany przez farmaceutów jako środek wzmacniający łaknienie, pomocny przy wzdęciach, migrenach i chorobie lokomocyjnej.
Olej z nasion ostropestu – właściwości. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne.
E, cukry, aminy – histamina i tyramina.
Sposób użycia ostropestu nie ogranicza się zatem do jednej metody – może być on stosowany na wiele różnych sposobów. Najistotniejszym działaniem farmakologicznym ostropestu jest jego korzystny wpływ na wątrobę. Ostropest występuje pod wieloma postaciami. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Dodatkowo posiada on wysoką zawartość tłuszczów wielonienasycownych, stanowią one aż 68g na 100g produktu. Jak wykazały badania analityczne, nasiona ostropestu plamistego są szczególnie zasobne w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega – które stanowią połowę całej frakcji tłuszczowej.
Co ciekawe udowodniono jej skuteczność w walce z truciznami, takimi jak etanol oraz muchomor. Zawarte w nim właściwości, skutecznie walczą z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Na co w szczególności polecany jest olej z ostropestu? Z tego względu wchodzi on w skład kremów, szamponów do włosów i odżywek.
Aby poprawić kondycję cery, olej z tej rośliny można stosować bezpośrednio na skórę (jest bardzo wydajny). Na czym polega jego korzystne działanie? Całe dobro koncentruje się w sylimarynie, która znajduje się w j owocni oraz w łupinie rośliny. Jeżeli nie będzie on dodatkiem do pożywienia, zaleca się spożywanie ok.
Mimo dobroczynnych właściwości oleju ostropestowego istnieją pewnie przeciwwskazania do jego stosowania.
Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Tajemnicą oleju z ostropestu jest unikalnych właściwości leczniczych jest wysoka zawartość sylimaryny, która wspiera regenerację wątroby oraz chroni przed kamieniami żółciowymi i marskością wątroby. Z tego powodu zalecany jest szczególnie osobom borykającym się z problemem alkoholowym. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, a jego lecznicze właściwości odkryto już w starożytności. Opisał je znany grecki lekarz – Dioscorides.
Inną, ale równie ważną substancją znajdującą się w ostropeście jest olejek eteryczny. Znajdziesz w nim także witaminy B E, D oraz sole mineralne. Można go nabyć w postaci suszu, nalewek, ale największą popularnością cieszy się w ostatnim czasie olej z ostropestu i nie ma się, co dziwić. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności.
Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny.
Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. Jest to surowiec znakomicie wspomagający wątrobę, a także leczący jej schorzenia, ale jego skuteczność dotyczy również przewodu pokarmowego. Olej jest używany do pielęgnacji skóry i włosów, do stosowania miejscowego.
Wspomaga leczenie chorób skóry, opóźnia starzenie się skóry, nawilżą przesuszone, osłabione włosy. Sylimaryna działa też żółciopędnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.