Ostropest plamisty – działanie. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Właściwości oleju z ostropestu - Oleum Silybum marianum.
Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Działa też antyutleniająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skórnych.
Ma także potwierdzone działanie antynowotworowe. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka.
Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Unikać należy ziaren ostropestu zmielonego i odtłuszczonego. Jest to zazwyczaj odpad powstały w procesie tłoczenia na zimno ziaren ostropestu aby otrzymać olej. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. Sylimaryna działa też żółciopędnie.
W przypadku wystąpienia opisanych wyżej dolegliwości lub schorzeń, a także silnych zatruć, warto skonsultować się z lekarzem. Olej z ostropestu plamistego można stosować zapobiegawczo codziennie, przyjmując doustnie 1-łyżeczki. Olej nadaje się również jako dodatek do słodkich i słonych potraw. Podobnie jak oset, ostropest plamisty wykształcił skuteczny mechanizm obronny w postaci ostrych kolców.
Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Ta roślina lecznicza sprzedawana jest w ziarnach(całych lub zmielonych) tabletkach, kapsułkach, a także w postaci oleju z ostropestu plamistego.
Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża.
Olej, który oferuje nasz sklep internetowy, tłoczymy na zimno, w temperaturze nie przekraczającej 35°C, zawsze na świeżo, dopiero na Wasze zamówienie. Włączając do diety jakikolwiek suplement, warto zawsze zasięgnąć porady lekarza, szczególnie, jeśli chodzi o sposób dawkowania.
Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży! Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. Zarówno jako lek, olej, a także jako surowiec zielarski, znajduje swoje zastosowanie we wspomaganiu stanu zdrowia. Substancja czynna obecna w tej roślinne – sylimaryna – charakteryzuje się działaniem hepatoprotekcyjnym, przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym.
Od czasów starożytnych Rzymian zioło kojarzone było bardzo słusznie z dobrodziejstwem dla wątroby – narządu, który najdobitniej chyba odczuwa postęp cywilizacyjny. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. Na czym polega jego korzystne działanie? Całe dobro koncentruje się w sylimarynie, która znajduje się w j owocni oraz w łupinie rośliny.
Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast.
Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Działanie tej rośliny jest wielokierunkowe.
Podkreśla się jej udział w regulacji poziomu glukozy we krwi czy obniżania stężenia cholesterolu. Jednak najlepiej udokumentowany jest wpływ ostropestu plamistego na wątrobę. Można ją pomylić z popularnym ostem. Ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe kwiaty.
Odróżnia się od ostu wysokością, bo może sięgać ok. Do celów leczniczych wykorzystywane są nasiona (ziarna) rośliny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.