Ziołowa mieszanka na zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Ziele szczególnie polecane jest osobom, które zmagają się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Rdest ptasi – zastosowanie. Pospolity w całej Polsce chwast i roślina lecznicza wykorzystywana w lecznictwie ludowym. Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten zaliczony został do rodzaju Persicaria i ma nazwę Persicaria maculosa Gray.
Roślina jest trująca dla świń i koni.
Zobacz, jak go zwalczać i wykorzystać w ziołolecznictwie. Pochodzenie nazwy rośliny jest prawdziwą zagadką – nie wszystkie egzemplarze rdestu plamistego mają charakterystyczne plamy, a inne gatunki roślin rdestowatych mają ich nawet więcej. Z tego względu rozróżnianie ich jest bardzo trudne i stanowi nie lada wyzwanie nawet dla zielarzy. Surowiec zielarski to korzeń rdestu japońskiego wraz z kłączami (z łac.
Rhizoma cum radicibus Reynoutriae japonicae) oraz ziele rdestowca (z łac. Herba Reynoutriae japonicae). Właściwości lecznicze rdestu ptasiego są cenione przy leczeniu zaburzeń pracy wątroby i żołądka.
Ma drobne, podłużne liście i niepozorne, biało-czerwono-zielone kwiaty. Sprawdź opis ziół, ich działanie i zastosowanie w ziołolecznictwie. Ostropest plamisty - właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie i opinie osób zażywających ostropest plamisty.
W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Zbierane są korzenie, kłącza i liście rośliny. Korzenie i kłącza wykopuje się z mokrych pastwisk późną jesienią. Większych rozmiarów korzenie należy pociąć na mniejsze i suszyć w specjalnej suszarni do ziół lub w piekarniku w temperaturze około stopni Celsjusza. Zawiera: flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, śluz, pektyny.
Zastosowanie jako środek przeciwkrwotoczny (hemoroidy), moczopędny, przeciwzapalny. Kiedy warto sięgnąć po rdest ptasi? Jeżeli nie zmagasz się z żadnymi przykrymi przypadłościami, jednak chcesz zadbać o zdrowie, możesz zażywać roślinę profilaktycznie. Potoczne nazwy to: drutowiec, wróble języczki, świńska trawa, bzdziorst. Ten pospolity chwast rozprzestrzenił się na całej kuli ziemskiej.
Naturalny zasięg występowania charakterystyczny jest dla dalekiego wschodu. Sięga wybrzeży wysp Kurylskich, Japonii, Korei, południowych Chin a także Tajwanu. Pod względem taksonomicznym jest to bardzo trudny rodzaj, o zmieniającej się klasyfikacji na przestrzeni lat. W pierwotnym, szerokim ujęciu ustalonym przez Karola Linneusza (Polygonum sensu lato), rodzaj ten obejmuje ponad 2gatunków.
Ponieważ w ujęciu tym rodzaj ma charakter parafiletyczny od wielu lat. Zioło jest nadal popularne, jako lek ziołowy, zwłaszcza na biegunkę, zapalenie jamy ustnej i gardła. Wybieramy miejsca nie zanieczyszczone przez samochody i nie.
Rodzaj rdest – Polygonum obejmuje szereg gatunków o cennych właściwościach leczniczych. Najbardziej popularne w medycynie to niewątpliwie: rdest ptasi – Polygonum aviculare Linné, rdest plamisty – Polygonum persicaria Linné i rdest ostrogorzki – Polygonum hydropiper Linné.
Jest to jedno z pięciu ziół, które znajdują się w podstawowym Protokole Buhnera. Ziele rdestu ptasiego może być stosowane w różnych postaciach i przyjmowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Najczęściej przygotowuję się z niego różnego rodzaju napary, płukanki i odwary. Nasączona wystudzonym naparem gaza świetnie sprawdzi się jako okład na różnego rodzaju rany czy chorobowo.
Jego podstawowa nazwa związana jest z tym, że chętnie zajadany jest przez ptactwo domowe (kury, kaczki, gęsi). Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty.
Przeciwdziała starzeniu się organizmu, dlatego rekomenduje się jego picie dla osób w podeszłym wieku. Potrafi wyleczyć zaparcia, kamicę moczową i trądzik różowaty. Należy do rodziny rdestowatych – okrytonasiennych.
Nazwy ludowe: wróble języczki, świńska trawa, podorożnik. Jest bardzo szeroko rozprzestrzeniony na Ziemi. Początkowo występował na półkuli północnej, ale został zawleczony i zadomowiony także na półkuli południowej. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.
Jeśli rdest zacznie zarastać miejsca, w których go nie chcemy, możemy go śmiało przycinać. Ważne tylko, żeby robić to wiosną. Jeśli chcemy szybko uzyskać zieloną ścianę, trzeba sadzonki rdestu posadzić co m. Dobry efekt uzyska się także sadząc je co 3–metry, ale wtedy na ostateczny rezultat trzeba będzie trochę. Medycyna naturalna w dużej mierze opiera się na stosowaniu ziołolecznictwa.
Zioła już w starożytności zostały docenione jako niezawodny sposób na radzenie sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Z biegiem lat odkrywano co raz to nowe zastosowania znanych ziół oraz odkrywano nowe rośliny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.