piątek, 30 sierpnia 2019

Wpływ zielonej herbaty na organizm

Antyoksydanty te odpowiadają za korzystny wpływ zielonej herbaty na zdrowie i urodę człowieka. Naukowcy udowodnili, że spożywanie od – filiżanek naparu dziennie obniża ryzyko wystąpienia nowotworów (np. raka płuc, żołądka, piersi czy prostaty), chorób układu sercowo – naczyniowego (jak miażdżyca, udar). Warto zatem nie przekraczać dziennej normy - pięciu filiżanek herbaty, a niedobór płynów w dalszej części dnia uzupełniać wodą.


Główne związki herbaty mające wpływ na organizm to: Teina Ma działanie psychostymulujące, dzięki czemu szybko usuwa oznaki zmęczenia fizycznego, jakie doskwierają nam w ciągu dnia. Zielona herbata właściwości. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że obecnie panuje medialny boom na ten napar.

Występuje w każdej cud diecie odchudzającej. Parzenie zielonej herbaty nie należy do najłatwiejszych, dlatego w tym artykule chcielibyśmy podzielić się naszym doświadczeniem na ten temat. Jak wpływa na nasz organizm? Jej łacińska nazwa to Camellia sinensis. Dla Chińczyków picie tego cennego naparu jest rytuałem, który dociera swoimi korzeniami w głąb ich samych, pozwalając im na osiągnięcie harmonii i wyciszenia.


Picie herbaty okazuje się zdrowe dla naszego organizmu, oczywiście pod warunkiem, że spożywamy ją z umiarem. W jaki sposób działa ona na nasz organizm? Witam Panią, Częste picie herbaty ZIELONEJ nie zaszkodzi a raczej pomoże, ze względu na jej pozytywny wpływ na organizm - miedzy innymi właściwości oczyszczające, pobudzając pracę układu pokarmowego.


Jednak jak ze wszystkim zachowa Pani umiar, można codziennie wypić herbatę zieloną ale w rozsądnych ilościach a nie tak jak kiedyś usłyszałam od pacjentki o prawie 3l na.

Herbata ma również korzystny wpływ na cały układ pokarmowy. Jej dobroczynne działanie daje się zauważyć już w jamie ustnej, bo zawarty w naparze fluor chroni zęby przed próchnicą. Ponadto napar z zielonej herbaty jest polecany osobom cierpiącym na nadkwaśność (ale należy się wystrzegać mocnej herbaty czarnej).


Katechiny zawarte w zielonej herbacie mają istotny i wielokierunkowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Hamują one wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasilają ich zużycie przez organizm. Jest to najprawdopodobniej jedno z najpopularniejszych założeń na temat zielonej herbaty.


Lecz czy rzeczywiście ma ona bezpośredni wpływ na utratę tkanki tłuszczowej? Jak pokazały badania, okazuje się że tak. Istnieje wiele rodzajów herbaty, najpopularniejsze to herbata czarna, zielona, biała, czerwona, niebieska, aromatyzowana i prasowana. Herbata czarna otrzymywana jest w wyniku więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia zebranych liści.


Herbata zielona powstaje z liści nie poddanych fermentacji, a proces suszenia rozpoczyna się natychmiast po ich zerwaniu. Podobnie jest również z wodą. Im twardsza jest woda, której używamy, tym dłużej powinno trwać parzenie herbaty. Jakość wody ma wpływ nie tylko na czas parzenia. Im bardziej miękka woda, tym smaczniejsza będzie zaparzona w niej herbata.


Wpływ zielonej herbaty na organizm człowieka. Swoje szczególne właściwości zawdzięcza unikalnemu składowi. Kupując różnorodne, „czyste” zielone herbaty, bez dodatków smakowych, możemy rozkoszować się innymi, ciekawymi wariantami smakowymi.

Wielu ludzi ma swoją ulubioną zieloną herbatę, którą kupuje od zawsze, jednak sam pozytywny wpływ zielonej herbaty na organizm ludzki jest im obcy. Jakie walory ma ten smaczny napar? Jeżeli nie ma przeciwwskazań może Pan pic do woli szczególnie herbatę zieloną, która wykazuje pozytywny wpływ na organizm. Ma właściwości hamujące rozwój bakterii w układzie pokarmowym.


Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty i jej lecznicze działanie doceniane jest od tysiącleci. Pochodzący z Chin napar największą popularność zdobył jako wykazujący wysoką skuteczność środek na odchudzanie, nie zawierający kalorii. Jednak trzeba pamiętać, że barwa naparu z herbaty zielonej nie jest tak mocna jak naparu z herbaty czarnej. Dlatego słaba herbata zielona powinna być jeszcze jaśniejsza niż bardzo słaba herbata czarna.


Dla kogo jest herbata czarna, a dla kogo zielona? Jeszcze do niedawna uważano, że herbata zielona działa na organizm inaczej niż czarna. W Azji moc herbaty docenia się już od tysięcy lat. Nieposłodzona zielona herbata nie ma żadnej wartości energetycznej, więc nie jest źródłem kalorii.


Pomaga za to ustabilizować masę ciała i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Odchudzające właściwości zielonej herbaty wynikają prawdopodobnie z obecności polifenoli mających wpływ na. Herbata, zarówno ta tradycyjna, czarna, jak i zielona, towarzyszy nam na co dzień. Tymczasem niewielu z nas wie, że zawiera ona teinę, która w niewielkich dawkach pozytywnie wpływa na dorosły organizm, w dużych ilościach może powodować problemy z zasypianiem.


Sprawdź, czym jest teina i co warto o niej wiedzieć. Kofeina zawarta w zielonej herbacie przyspiesza proces termogenezy, czyli tego, który ma wpływ na spalanie kalorii w organizmie. Ponadto, picie zielonej herbaty może mieć wpływ na przezwyciężenie spadku metabolizmu (obecnego podczas spadku wagi ciała).


Kolebką zielonej herbaty są Chiny. Chociaż dla Chińczyków od pięciu tysięcy lat stanowi codzienny napój, w Europie pojawiła się dopiero w XVII wieku. Początkowo była dostępna wyłącznie w aptekach jako środek przeciwko wzdęciom oraz jako lek przeciwreumatyczny.


Obecnie dobroczynne działanie zielonej herbaty na nasz organizm wykorzystywane jest w leczeniu aż dolegliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty