Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego brak powoduje poważne problemy zdrowotne. Jeśli kortyzol jest na odpowiednim poziome wszystko działa prawidłowo – zasypiamy bez trudu, nie jesteśmy stale zmęczeni, mamy. W przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów lub ich braku zbyt małe stężenie insuliny powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, który przyspiesza z kolei wydzielanie tryptofanu związanego.
Czasami zdarza się, że ktoś się zdrowo odżywia, trenuje a mimo tego efekty w spadku masy ciała są minimalne lub często ich wręcz nie ma. Wówczas pojawiają się problemy natury emocjonalnej, poddajemy się i zaczynamy znów podjadać, by poprawić sobie humor. Insulina i kortyzol a problemy z odchudzaniem. I właśnie te dwa mechanizmy (stymulację insuliny i apetytu) obwinia się głównie za tuczące właściwości kortyzolu – w sytuacji permanentnego podwyższenia jego poziomu w organizmie. Warto też wspomnieć, że insulina zaburza poprawne procesy oczyszczania zachodzące z udziałem wątroby.
Jak jest więcej cukru (glukozy), to zwiększa się wydzielanie insuliny. Jest to związane ze skokami i spadkami cukru. Ostatnio czytałem że to proces długotrwały i spożywanie węglowodanów prostych od razu po treningu daje niewiele.
Kortyzol uwalnia glukozę, no i wiecie co dzieje się dalej. Z drugiej strony niby wydziela się insulina i tak dalej. Aktywność fizyczna w insulinooporności, jest niezwykle istotna, ponieważ zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, ale wrogiem w tym procesie może okazać się kortyzol. Po jakim czasie kortyzol ulega zmniejszeniu po treningu.
W warunkach fizjologicznych stężenie kortyzolu w surowicy krwi jest zmienne – najwyższe w godzinach porannych, a najniższe o północy. Kotyzol występuje zazwyczaj we krwi w postaci związanej z białkami osocza, a. Proszę o rozwijanie moich wątpliwości - napisany w Zdrowie: Zacznę od tego że robiłem badania kortyzolu i insuliny ( insa nie spada po godzinach i jest wysoka , kortyzol z rana ponad norme ) 1. Po posiłku staje się otępiały , takie dziwne uczucie (mało bodzców dociera do mnie ) i jak to w końcu jest , po posiłku węglowodanowym lub białkowym. Mianowicie jak to jest z tym kortyzolem z rana i insuliną? Dlaczego jeść węgle na wieczór? Jeśli wrażliwość na insulinę jest spowodowana nadmiarem hormonów działających przeciwstawnie do insuliny, należy podjąć leczenie, którego celem jest ich obniżenie.
Pomiar stężenia insuliny zaleca się między innymi przy diagnostyce hipoglikemii. W przypadku stężenia kortyzolu badanie jednorazowe ma niewielką wartość diagnostyczną, dlatego zazwyczaj bada się rytm dobowy wydzielania kortyzolu, wykonując dwa oznaczenia kortyzolu rano między godziną a oraz dwa oznaczenia kortyzolu wieczorem między godziną 1 a 22. Najważniejszym bodźcem do wytwarzania insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu produkcji insuliny i jej wpływowi na komórki efektorowe (miocyty, adipocyty, hepatocyty) zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi. Nadnercza tworzy poziom kortyzolu w odpowiedzi na stres, i hormon steruje sposobem korpus cukier przetwarza się w energię, co wpływa na poziom insuliny.
Ma on silne działanie kataboliczne, co powoduje m. Badania poziomu insuliny. Z osób badanych, których zawody sprawiały, że pracowały w dużym stresie (kelnerzy, osoby pracujące w call center itp.) prawie połowa zachorowała na cukrzycę typu 2. Jego działaniem, które może utrudniać odchudzanie lub wręcz powodować tycie, jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi – mówi Ewa Kurowska. W momencie pojawienia się stresu, kortyzol wraz z innymi hormonami (między innymi insuliną) mobilizuje tłuszcz i glukozę jako główne źródła energii, które planuje wykorzystać. Pierwsze co, to bym zrobiła kortyzol, FSH, LH, estradiol oraz testosteron wolny.
Ważne, aby był testosteron wolny. Druga sprawa,to należy sprawdzić insulinę i cukier, czyli zrobić krzywą cukrową po obciążeniu glukozą oraz jednocześnie krzywą insulinową, żeby zobaczyć czy trzustka po jedzeniu nie wyrzuca za dużo insuliny. A dlatego, że kortyzol jest naprawdę sprytnym hormonem i ewentualne nadmierne wydatki energetyczne ogranicza do minimum.
Oprócz podnoszenia poziomu cukru we krwi jednocześnie podnosi poziom insuliny! Problem ten często dotyczy osób otyłych, czyli tych, których organizm – ze względu na dużą ilość tkanki tłuszczowej – produkuje hormony, przeciwdziałające insulinie np. Stale zwiększana ilość wyrzutu insuliny w organizmie prowadzi do zaburzenia cyklów redukcji cukru. Zwany jest inaczej hydrokortyzolem. Hormon ten wytwarzany jest przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy.
Wydzielanie kortyzolu i jego synteza stymulowane jest przez hormon adrenokortykotropowy, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Najwyższe wydzielanie kortyzolu następuje w godzinach porannych, a. Ta insulina nieco różni się składem aminokwasowym od insuliny ludzkiej. Obecnie insulina jest produkowana biotechnologicznie przez pałeczki okrężnicy (bakterie) zmodyfikowane technikami inżynierii genetycznej poprzez wprowadzenie do nich genu ludzkiej insuliny. Kiedy w Twoim ciele podnosi się poziom kortyzolu wówczas Twoje ciało przełącza się w tryb, który fizjologowie nazywają „walcz albo uciekaj”.
W praktyce oznacza to, że (między innymi) niemal całkowicie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.