Ostropest plamisty (Silybum marianum) stosowano już w starożytności. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży!
Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia.
Najwięcej wartości odżywczych posiadają całe, niemielone ziarna ostropestu. Te w rozdrobnionej formie szybko wietrzeją i tracą lecznicze substancje. Poleca się więc, by spożywać nasiona w całości lub mielić tuż przed zjedzeniem.
W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Jak stosować ostropest plamisty, by odczuć poprawę samopoczucia i poprawić kondycję skóry?
Najlepiej jest sięgnąć po własnoręcznie zmielone ziarno. Mielony ostropest, bardzo szybko traci swoje cenne właściwości.
Regularne stosowanie ostropestu może zapobiec wielu chorobom związanym z funkcjonowaniem naszego mózgu. Poprzez eliminację wolnych rodników spowalnia starzenie się tego organu zapobiegając alzheimerowi. Wspomaga także radzenie sobie z chorobami takimi jak ból migrenowy czy zawrotom głowy. Ostropest i olej z ostropestu plamistego – właściwości i zastosowanie.
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy.
Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem. Roślinę możemy spotkać najczęściej w dwóch postaciach – wyróżniamy ostropest plamisty mielony oraz jego owoce. Z całych owoców, ze względu na wygląd pospolicie nazywanych nasionami,. Każdy kto zastanawia się nad tym jak stosować ostropest plamisty zainteresuje się pewnie pewnymi spostrzeżeniami osoby, która stosuje go systematycznie.
Być może nie wszyscy wiedzą, ale najlepszy jest ostropest, który został świeżo zmielony. Musisz pamiętać o tym, że ostropest plamisty jest suplementem diety i nie może zastąpić codziennych posiłków. Wiele osób robi błą traktując tę roślinę jako lek.
Jest to jedynie suplement, który może wspomóc funkcjonowanie, ale na pewno nie wyleczy naszych schorzeń.
Ostropest w postaci nasion mielonych należy przyjmować 2–łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Stosować można go zewnętrznie, nakładając go na miejsca ze zmianami chorobowymi.
Można przemywać nim rany, wmasowywać go w skórę. Można stosować go miejscowo na twarzy np. Można też stosować go wewnętrznie pijąc – łyżeczki oleju dziennie.
Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Najcenniejsze są owoce rośliny i zaleca się spożywanie ich w świeżej, zmielonej postaci po dwie łyżki dziennie, popite letnią wodą.
Oprócz tego można je stosować jako dodatek np. Zawarty w nasionach ostropestu olej stosuje się do pielęgnacji skóry. Stosowanie ostropestu na odchudzanie uzależnione jest od zaleceń producenta. Zwykle należy spożywać jedną tabletkę dziennie. Pamiętajmy, że nie należy przekraczać zalecanej ilości.
W tym przypadku więcej, nie znaczy lepiej. Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne.
Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.