Sylimaryna działa też żółciopędnie. Ostropest plamisty: działania niepożądane. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży! Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia.
Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny.
Owoc ostropestu działa również przeciwutleniająco, przeciwzapalnie oraz zmniejsza syntezę cholesterolu i utlenianie lipidów, co ma duże znaczenie w zapobieganiu powstawania zmian miażdżycowych. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. Stosowany leczniczo już od setek lat.
Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża. Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale. Do celów kosmetycznych wykorzystuje się przede wszystkim olej z nasion ostropestu.
Stosuje się do bezpośrednio na skórę w takich problemach jak przesuszenie, odwodnienie, zwiotczenie, oparzenia słoneczne, widoczne oznaki starzenia się skóry. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Posiada ona wiele właściwości leczniczych.
Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków. Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach.
Zbieramy je, gdy łuski okrywy koszyczków zeschną i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego, inaczej się wysypią. Owoce ostropestu plamistego dojrzewają stopniowo od sierpnia do września. Owoce rozkładamy na płaskiej powierzchni, aby doschły i przechowujemy dokładnie ususzone.
Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania.
Ma kolczaste liście i ciemnoróżowe kwiaty, osiąga wysokość do m. Uznawany jest za wyjątkowo skuteczny i charakteryzujący się wielopłaszczyznowym działaniem specyfik. I właśnie z tego powodu jest tak często wybieranym preparatem ziołowym. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków.
Sprawia, że wątroba lepiej funkcjonuje. Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok. Działa odtruwająco i regeneracyjnie na wątrobę, neutralizuje zawartość toksyn w organizmie, działa korzystnie przy chemioterapii oraz na układ sercowo-naczyniowy. Aktualne oferty na Ceneo.
Porównuj i odkrywaj najtańsze produkty. Rano zjadam ostropest plamisty razem z siemieniem lnianym złotym, sezamem czarnym, czarnuszką, cynamonem i szczyptą goździków. Wszystko sama mielę, trzymam w lodówce.
Rano mieszam (ostropestu łyżeczki), zalewam mocno ciepłą ( nie gorącą !) wodą i po kilku minutach mam super zdrowe śniadanko. Do tego łyżka oleju lnianego. Ludzie leczą się ostropestem plamistym już ponad tysiące lat!
Ostatni ze wspomnianych autorów polecał go m. Nie uwierzycie, ale w tym szaleństwie jest metoda – i to zdrowotna!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.