Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Zewnętrznie, ocet jabłkowy był tradycyjnie stosowany do okładów na bóle głowy, jako dodatek do przygotowanych w domu. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy. Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości.
Naturalny, organiczny ocet jabłkowy - PRZEPIS, zastosowanie, WŁAŚCIWOŚCI, działanie lecznicze.
Jak zrobić ocet jabłkowy krok po kroku? Co jest potrzebne do zrobienia octu? Wówczas można powstały ocet jabłkowy przez gazę przelewać do butelek i odstawić w jakieś zimne miejsce.
Jeśli po rozlaniu nadal obserwujemy fermentowanie, to znaczy, że za szybko zadziałaliśmy. Ocet jabłkowy się nie psuje, bo sam jest konserwantem, można go przechowywać latami. Jabłka ułóż ciasno w słoiku.
Wodę wymieszaj z cukrem i zalej nią jabłka. Słoik przykryj gazą i przymocuj ją gumką recepturką.
Odstaw ocet w ciemne i ciepłe miejsce na około 3-tygodni. Ocet będzie gotowy, kiedy piana, która wytworzy się na wierzchu jabłek – zniknie. Wzmianki o tym, jak zrobić taki ocet można znaleźć w najstarszych książkach kucharskich. Szefowie kuchni, lubiący maksymalnie wykorzystywać wszystkie składniki, opracowali przepis na ocet jabłkowy ze skórek.
Nadają się do tego obierki, które pozostały po przygotowaniu innych jabłkowych specjałów. Sam proces fermentacji wygląda tam samo, jak przy użyciu całych owoców. Najlepiej więc zrobić sobie w domu swój własny ocet jabłkowy. Chyba nie muszę przestawać, bo ocet jabłkowy jest chyba wszystkim znany. Nie wiem czy znajdzie w swojej szafce żywy ocet jabłkowy tak jak mój, jeśli nie to serdecznie polecam przepis na jego wersję domową.
Gwarantuję, że przyda się w kuchni i codziennym życiu. Jeśli ktoś chce ocet spożywać i liczy na jego cudowne właściwości doradzam produkt ekologiczny, najlepiej niefiltrowany, ewentualnie lekko pasteryzowany. Lub po prostu zrobiony samodzielnie! Jak powstaje ocet jabłkowy?
W dużym skrócie tak jak każdy ocet winny: powstaje podczas fermentacji tlenowej. Ma wiele cennych witamin i minerałów, niezwykle istotnych dla ludzkiego organizmu. Można go kupić już za zł, ale o wiele lepiej sprawdzi się ten, który przygotujemy samodzielnie.
Szukasz przepisu na ocet jabłkowy? Dobrze trafiłeś, w tym artykule dowiesz się jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem- a jeśli zależy Ci na produkcie najwyższej jakości, przedstawię także profesjonalną recepturę na ocet jabłkowy jakością przewyższający produkty dostępne w sklepach. Korzystając z obfitości jabłek w przydomowym ogrodzie, warto pomyśleć o zrobieniu octu jabłkowego. Mamy sezon na różne potrawy z wykorzystaniem tych cennych owoców. Robimy placki, szarlotki i wiele innych.
Jedynak najlepszy ocet to ten, który zrobimy sami. Dobrej jakości ocet jabłkowy (podobnie jak właściwie zrobiony domowy) ma słodko-kwaśny, orzeźwiający smak, a wygląda jak świeżo wyciśnięty sok jabłkowy. To proste, wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i dobrych, nieuszkodzonych jabłek. Już Hipokrates, ojciec medycyny, używał tego złotego eliksiru jako naturalny antybiotyk i środek antyseptyczny do leczenia niemal wszystkich dolegliwości. Dzięki współczesnej technologii udało się dowieść, dlaczego ten „napój” jest tak bardzo skuteczny i leczy większość dolegliwości.
Każdy może zrobić go samemu a będzie on wysokogatunkowy. Robi się go w bardzo prosty sposób – koszt jest praktycznie żaden warty odnotowania. Pije się go po rozcieńczeniu. Można nim płukać bolące gardło (łyżka na szklankę wody).
W tych samych proporcjach napój zmniejsza apetyt, jeśli się go wypije przed posiłkiem. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe, a działanie i właściwości - bardzo pożądane. Jabłek przecież u sąsiada jest zatrzęsienie.
Może być stosowany zewnętrznie jako okłady przy bólu głowy, na obrzęki nóg, zwichnięcia, żylaki, pajączki na nogach, poprawia stan włosów i skóry. Odpowiedzialne za nią są bakterie Acetobacter. Trzeba im stworzyć odpowiednie warunki rozwoju. Jeżeli wiemy, czego potrzeba im do fermentacji, to wiemy, jak zrobić ocet jabłkowy. Używam go do sosów sałatkowych, doprawiania surówek i różnych dań a nawet do napojów.
To produkt naturalny, z przyjazną naszemu organizmowi florą bakteryjną, po prostu zdrowy. Każdego roku w pełni sezonu przygotowuję ocet truskawkowy. Najczęściej bez dodatków, najprostszy.
Przetwory Ocet malinowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.