W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Do najpopularniejszych form, w jakich można go znaleźć, należą:.
Do rozdrobnienia owoców ostropestu można używać moździerza. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Warto pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać efekt ochronny dla komórek wątroby to kuracja musi trwać minimum miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy na pewno nieco wcześniej.
Jest to porcja, która jest zalecana przez producentów preparatów z jego wyciągiem. Dawka ta jest zależna od płci i wagi osoby spożywającej. Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy. Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy alkoholem w proporcji 1:10. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne.
Polska odmiana czyli „Silybum marianum” to rosnąca dziko roślina i stanowi wspaniałą ozdobę, jednak nie jest to jedyna jej zaleta. Ostropest występuje pod wieloma postaciami. Ten – wcale nie pospolity!
Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta. Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg. Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności.
Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. W sklepach możemy nabyć nasiona całe lub. Nasiona ostropestu plamistego 1. OSTROPEST PLAMISTY DAWKOWANIE I SPOSÓB UŻYCIA. W nasionach ostropestu znajduje się 2- sylimaryny, a więc czubata łyżka nasion (g) zapewni minimum 3mg sylimaryny. Tak więc ostropest w formie tzw.
Po zmieleniu mogą być dodatkiem do praktycznie każdego dania. Wiemy już jakie są sposoby używania ostropestu plamistego. A jak wygląda sprawa z jego dawkowaniem? Oczywistym jest, że w celach profilaktycznych używamy go znaczniej mniej niż w celach leczniczych.
To zioło o szerokim spektrum działania. Poznaj właściwości ostropestu, dawkowanie i skutki uboczne. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka.
Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Oryginalnie pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce uprawiany jest jako zioło, głównie ze względu na jego właściwości lecznicze dla wątroby, które zawdzięcza obecności sylimaryny (często wykorzystywanej w lekach, np. Sylimarol).
W Niemczech nasiona i wyciągi z ostropestu zostały oficjalnie wpisane na. Do celów profilaktycznych wystarczy spożywać łyżeczkę mielonego ostropestu dziennie. Dawkowanie zależy od naszych indywidualnych potrzeb.
Można też spożywać nasiona: – sztuk dziennie. Można gryźć całe nasiona albo zmielić ziarna w młynku do kawy. Ogrom świata roślin i korzyści płynących z ich naturalnych właściwości jest trudny do wyobrażenia, a co dopiero do ogarnięcia.
Podobnie jak one, ostropest tworzy dość wysoką roślinę o wzniesionej łodydze, mocno rozgałęzionej w górnej części. Cała roślina pokryta jest kolcami. Zastosowanie: Głównym powodem, dla którego warto wprowadzić ostropest plamisty do swojego ogrodu jest niezwykły pokrój tej rośliny. Mamy do wyboru ostropest plamisty w tabletkach, całych lub zmielonych ziarnach, jako składnik już przygotowanych mieszanek albo gotowych sałatek. W przypadku suplementów dawkowanie powinniśmy dopasowywać pod kątem zaleceń na etykietach.
Spożywając nasiona ostropestu plamistego nasza dzienna dawka to 2-łyżeczki dziennie. Wspomagają produkcję żółci oraz regenerację komórek i tkanek wątroby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.