Sięgając po czarną herbatę rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie ma ona właściwości. Zazwyczaj herbata czarna stanowi dla nas dodatek do porannego posiłku czy jest napojem do kolacji. Tymczasem kryje ona w sobie wiele dobrego i wcale nie trzeba z niej rezygnować na korzyść innych rodzajów herbat. Uwielbiamy jej orzeźwiający smak, odprężenie, które znajdujemy w jej towarzystwie.
Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co przyspiesza gojenie wyprysków.
Zielona herbata neutralizuje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Bogaty skład zielonej herbaty (m.in. katechiny, polifenole, witaminy) wspomaga pracę układu immunologicznego. Oprócz szeregu właściwości zdrowotnych, charakteryzuje się także wspomaganiem i ułatwieniem trawienia oraz hamowaniem agregacji tłuszczu, zatem wydaje się być skuteczna w utracie masy ciała. Należy jednak pamiętać, że samo picie herbaty na niewiele się zda, jednak w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz racjonalną i zdrową dietą może zdziałać cuda.
Można ją pić przez cały dzień bez. Herbata rooibos – działanie uboczne. Korzyści z picia białej herbaty.
Mimo iż herbaty zielona i czarna są bogate w antyoksydanty, w białej herbacie jest ich najwięcej.
Białą herbatę cechuje słomkowa barwa oraz delikatny smak i aromat. Właściwości białej herbaty. Mówi się, że herbata czarna i zielona są bogate w antyoksydanty, jednak to w białej herbacie jest ich najwięcej.
Antyoksydanty są to substancje przyczyniające się do zapewniania ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Czerwona herbata (Pu-erh, Oolong, Puszong) nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również obniża cholesterol i chroni przed próchnicą. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma herbata Pu-erh, jak ją parzyć, by je w pełni wykorzystać i po które jej gatunki warto sięgać. Czarna herbata nie będzie miała przed Tobą tajemnic!
Zobaczysz, że parzenie czarnej herbaty to nic trudnego, poznasz jej właściwości i działanie. Katechiny zawarte w zielonej herbacie mają istotny i wielokierunkowy wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Hamują one wchłanianie tłuszczów z pożywienia i nasilają ich zużycie przez organizm.
Pokrzywa jest źródłem witamin C, K, A i B1. Do tego zawiera w swoim składzie drogocenne pierwiastki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, krzem, sód czy jod. Na co pomaga herbata z pokrzywy? Rooibos to herbata o szeregu właściwości leczniczych w stosunku do naszego organizmu.
W tej roślinie znajdują się także teofilina i teobromina, które pobudzają i działają moczopędnie oraz sole mineralne,. W średniowieczu herbatę z pokrzywy traktowano jako złoty środek, zalecając jej stosowanie niemal przy wszystkich dolegliwościach. W dzisiejszych czasach z powodzeniem stosuje się napar z pokrzywy przy chorobach alergicznych, infekcjach, problemach z prostatą i zapaleniach.
Roobios często bywa zaliczany do herbat czerwonych, jednak nie jest to do końca poprawne, gdyż herbata i czerwonokrzew to dwie zupełnie inne rośliny. Rooibos dzięki swoim zdrowotnym właściwościom znajduje uznanie coraz to większej rzeszy smakoszy. Głóg suszony sprzedawany jest jako herbata, z której można przyrządzić dobroczynny napar. W aptekach oraz w sklepach ze zdrową żywnością można kupić herbatę z suszonych owoców lub kwiatów głogu. Obie wykazują równie wiele właściwości prozdrowotnych.
Dzisiaj do picia zielonej i białej herbaty nie trzeba nikogo zachęcać, o ich zdrowotnych właściwościach specjaliści rozpisują. Napar z liści konopi jest to nowość na Polskim rynku i zarazem obiekt kontrowersji. Na samym początku należy więc podkreślić, że konopie używane w przemyśle zielarskim pochodzą z legalnych upraw i nie jest to odmiana rośliny zawierająca substancje psychoaktywne. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych. Współcześnie wyciąg i herbata z hibiskusa stanowią naturalny lek na wiele chorób i dolegliwości.
Z właściwości tej rośliny korzysta także kosmetologia – kwiat hibiskusa to składnik, który często dodaje się do szamponów i odżywek do włosów, kosmetyków odmładzających i regenerujących. Matcha bywa nazywana najzdrowszą herbatą na świecie. O właściwościach machy decyduje sposób uprawy oraz metoda przetwarzania.
Matcha słynie z ogromnej ilości przeciwutleniaczy, słodkawego smaku i aksamitnej konsystencji. To właśnie ją Japończycy piją podczas rytualnego obrządku parzenia herbaty. Co najistotniejsze, spożywanie jej niesie ze sobą moc korzyści zarówno dla naszego ciała jak i ducha. Wówczas herbata działa pobudzająco, przyspiesza wentylację płuc i akcję serca. Dłuższe parzenie sprawia, że nabiera ona właściwości uspokajających oraz odprężających.
Witam, ostatnio przeczytałam artykuł na temat doboczynnego picia herbaty. Konopie w wielu kulturach są znane i cenione od setek lat. Dawne ludy wykorzystywały ją głównie do produkcji wytrzymałych tkanin, później zostały wyparte przez bawełnę i włókna syntetyczne.
Ceniono także ich właściwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.