Kiedy zbierać zioła – podsumowanie. Wiecie już kiedy zbierać zioła. Tyle informacji na początek, chciałem Wam przekazać i zarazić Was nieco zielarstwem. Posiadając odpowiednią wiedzę jesteście w stanie rozwiązywać proste problemy zdrowotne, a niektóre eliminować poprzez profilaktykę.
Ale jak zaznaczyłem, wymagana jest wiedza.
Drugą, poprawną łacińską nazwą ostropestu, jednak bardzo rzadko stosowaną, jest Carduus marianus. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata. Zasuszone kwiatostany można wykorzystać do dekoracji suchych bukietów. Wysuszone owoce można stosować jako lek. Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus).
Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu.
Okrzyknięto go wtedy jedną z. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Ponadto odtruwa organizm, ma działanie przeciwzapalne i stymuluje regenerację komórek wątroby.
Na co jeszcze działa i kiedy warto z niego skorzystać? W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok.
Owoce ostropestu plamistego dojrzewają stopniowo od sierpnia do września. Zbieramy je, gdy łuski okrywy koszyczków zeschną i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego, inaczej się wysypią. Owoce rozkładamy na płaskiej powierzchni, aby doschły i przechowujemy dokładnie ususzone. Surowcem ostropest jest liść oraz owoc. Zbiera się go pod koniec lata w okresie kiedy owoce wysypują sięz koszyczka ( okres dojrzewania).
Skuteczność ostropestu plamistego wynika z substancji, które zawiera: zespół flawonolignanów - sylidionina, sylibina oraz sylichrystyna.
Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do odtruwania organizmu i stymulowania procesów regeneracji wątroby. Dowiedz się, kiedy i jak stosować ostropest plamisty. Ostropest występuje pod wieloma postaciami.
Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem. W Polsce uważany jest za roślinę zielarską, jego uprawa nie jest skomplikowana, a roślina nie jest wymagająca. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.
Uprawia się go ze względu na nasiona zawierające bioflawonoidy, w których najbardziej czynną grupą jest sylimaryna w ilości do. Można go spożywać w postaci wywaru, nalewek, czy innych specyfików. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności.
Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
Najwięcej aktywnych substancji mają owoce i nasiona. Inne nazwy ostropestu plamistego to dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny. Zatrucia grzybami właśnie stają się bardzo częste. Dzieje się tak dlatego, że w najlepsze trwa sezon na grzyby. I grzybiarze ruszają do lasu.
Oddają się swojemu hobby. Warto jednak uważać na to co zbieramy. Nie zbierać grzybów, których nie znamy ani, których nie jesteśmy w 1 pewnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.