Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Ostropest występuje pod wieloma postaciami.
Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.
Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Co zawiera ostropest plamisty ? Właściwości lecznicze rośliny wynikają właśnie z jej obecności w liściach, kwiatach i łodyżkach ostropestu. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu.
Okrzyknięto go wtedy jedną z. I tak wpadłem na ostropest.
Przy następnej wizycie u lekarza spytałem go czy mogę jeść ostropest. Nie wiedział co to jest… No to ja jeszcze głębiej poczytałem w sieci. Co więcej, ze względu na brak jakichkolwiek rzetelnych badań w tym kierunku, przyjęto stanowisko, że ostropest plamisty nie jest wskazany pod żadną postacią dla kobiet w ciąży, a także karmiących piersią.
Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania oleju z ostropestu plamistego. Posiada ona wiele właściwości leczniczych. Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków. Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinkę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy “oset”. To substancja, która chroni hepatocyty przed szkodliwym działaniem różnych toksyn.
Dlatego też nasiona ostropestu plamistego są obecnie tak. Jak widać jest zestaw mocno bogaty. Nie brakuje w nim też takich witamin jak A,C i E. Korzeń łopianu – jakie ma zastosowanie?
Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Jeden wierzchołek zawiera ok.
Wystarczy w odpowiednim momencie kwitnięcia odciąć i suszyć kwiat przez mniej więcej tydzień, a następnie zebrać z niego nasiona.
Sylimaryna działa też żółciopędnie. Jednak najkorzystniej działa ten naturalny, który można przygotować w warunkach domowych. Co ma w sobie ostropest, że tak dobrze wspomaga leczenie tego ważnego.
Olej z nasion ostropestu jest bogaty we wspomagający procesy trawienne kwas. Więcej o stosowaniu ostropestu plamistego przeczytasz w tym artykule. Nie stwierdzono żadnej toksyczności ostropestu plamistego, co zapewnia bezpieczne jego stosowanie.
Zawiera sylimarynę, która sama jest antyoksydantem, a ponadto regeneruje komórki wątroby i chroni je przed szkodliwym działaniem toksyn i alkoholu. Herbata z ostropestu to bezpieczny i naturalny sposób na odtrucie naszego organizmu, regeneruje wątrobę i zmniejsza efekty cukrzycy. Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego.
I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania. Co to jest ostropest plamisty.
Zawiera cenne składniki lecznicze – sylimaryne, która ma pozyskiwana jest najchętniej z owoców czyli nasion. Dawniej liście ostropestu dodawano do sałatek i różnych potraw. Osoby, które słyszały co nieco o ostropeście plamistym prawdopodobnie kojarzą go z leczeniem wątroby.
I słusznie – współcześnie roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do regeneracji komórek tego narządu. Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta. Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg.
Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. Był uważany za remedium na choroby wątroby i woreczka żółciowego, stosowano go również w celu poprawy laktacji, a nawet jako antidotum na zatrucie jadem i alkoholem. Jednak co najważniejsze, badania potwierdziły wszystkie te właściwości. Nie zawiera żadnych substancji kwalifikowanych przez prawo żywnościowe jako powodujące alergie lub reakcje nietolerancji.
Działanie ochronne sylimaryny na ten narząd zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych i praktyce leczniczej. Można ją pomylić z popularnym ostem. Ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe kwiaty.
Odróżnia się od ostu wysokością, bo może sięgać ok. Do celów leczniczych wykorzystywane są nasiona (ziarna) rośliny. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast.
Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie.
Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.