Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Ogrom świata roślin i korzyści płynących z ich naturalnych właściwości jest trudny do wyobrażenia, a co dopiero do ogarnięcia. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.
Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty.
Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Napar z ostropestu sporządzamy zalewając dwie. Stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego.
Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Sylimaryna działa też żółciopędnie. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży!
Ostropest występuje pod wieloma postaciami.
Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. Na sylimarynę składa się szereg związków chemicznych, które pozyskiwane są z nasion ostropestu plamistego. Są to takie substancje, jak: sylibyna i jej izomer.
Mimo że smak ostropestu jest niemal niewyczuwalny, to połykanie samej zmielonej rośliny nie należy do przyjemnych doznań. Znany i ceniony już od starożytności ostropest plamisty coraz częściej wybierany jest jako naturalny środek wspierający pracę wątroby. Można go kupić w zmielonej postaci (nadaje się nie tylko jako zdrowa przyprawa do różnych potraw, ale też można wykorzystać go w kosmetyce) lub w tabletkach. Co ciekawe, ostropest plamisty można podawać również zwierzętom, gdy mają. Są to często osoby uczulone na karczochy, kiwi i stokrotki.
Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne.
Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania.
Występuje dużo roślin, które cechują się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Wśród nich znajduje się także należący do rodziny astrowatych ostropest plamisty. Największa ilość wartości leczniczych znajduje się w jego owocu, który może być czarny, biały, brązowy lub szary. Osoby, które słyszały co nieco o ostropeście plamistym prawdopodobnie kojarzą go z leczeniem wątroby. I słusznie – współcześnie roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do regeneracji komórek tego narządu.
Wątroba jest jedynym narządem posiadającym zdolność autoregeneracji. W przypadku narażenia na czynniki szkodzące zdrowiu wątroby, jak obfita w tłuszcze dieta, alkohol, leki, kontakt ze środkami. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka.
Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków. Włączając do diety jakikolwiek suplement, warto zawsze zasięgnąć porady lekarza, szczególnie, jeśli chodzi o sposób dawkowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.