Sylimaryna działa też żółciopędnie. Do celów kosmetycznych wykorzystuje się przede wszystkim olej z nasion ostropestu. Ostropest plamisty – zastosowanie w pielęgnacji. Stosuje się do bezpośrednio na skórę w takich problemach jak przesuszenie, odwodnienie, zwiotczenie, oparzenia słoneczne, widoczne oznaki starzenia się skóry.
Jego naturalne stanowiska znajdziemy w krajach o śródziemnomorskim klimacie oraz w niektórych rejonach Azji takich jak Pakistan czy Indie. W Polsce to roślina typowo uprawna o bardzo.
W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Szerokość dorosłego krzewu liczy ok centymetrów. Odrastają od niego korzenie boczne.
Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper.
Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw.
Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży! Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu.
Okrzyknięto go wtedy jedną z. Dawniej był niesłusznie uznawany za chwast, obecnie uprawia się go na niemal całym świecie, doceniając szereg jego właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Ukrywający się pod wdzięcznie brzmiącą łacińską nazwą Silybum marianum ostropest plamisty, to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, podobna do ostu, pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Musisz pamiętać o tym, że ostropest plamisty jest suplementem diety i nie może zastąpić codziennych posiłków.
Wiele osób robi błą traktując tę roślinę jako lek. Jest to jedynie suplement, który może wspomóc funkcjonowanie, ale na pewno nie wyleczy naszych schorzeń. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków.
Poza tym ostropest plamisty zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale.
Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta. Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg.
Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. Owoce ostropestu plamistego dojrzewają stopniowo od sierpnia do września. Zbieramy je, gdy łuski okrywy koszyczków zeschną i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego, inaczej się wysypią.
Owoce rozkładamy na płaskiej powierzchni, aby doschły i przechowujemy dokładnie ususzone. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. Olej z ostropestu – właściwości i zastosowanie. W ziarnach ostropestu, a co za tym idzie w oleju ostropestowym, znajdują się cenne substancje lecznicze, do których należą: sylimaryna,.
Badania nad ostropestem plamistym nie potwierdzają, jakoby miał on wywoływać jakiekolwiek skutki uboczne. Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Zaleca się picie – łyżeczek oleju dziennie, czy też stosowanie do sałatek i innych potraw na zimno. Zastosowanie Roślina lecznicza. Charakteryzuje się lekko gorzkim, orzechowym smakiem, stąd nie każdemu może przypaść do gustu.
Historia: Lecznicze działanie ostropestu znane było w starożytności i średniowieczu. O ostropeście wspomina już Teofrast żyjący ok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.