Czasem może się zdarzyć, że na powierzchni przygotowanego przez nas octu zrobi się biały, gęsty kożuch. Doskonały ocet jabłkowy zrobisz z soku uzyskanego poprzez powolne wytłaczanie owoców – nie w sokowirówce, lecz w wyciskarce wolnoobrotowej lub w prasie. Lepszy ocet uzyskuje się z jabłek późniejszych.
Ocet z jabłek wczesnych, np. Nie trzeba zatem chować go do lodówki.
Aby zachować jak najwięcej jego wartości zaleca się przechowywać go w miejscu chłodnym i zacienionym, z dala od promieni słonecznych. Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy.
Dokładnie tak samo jak ocet nieotwarty. Jak przechowywać ocet jabłkowy po otwarciu? Tak, dokładnie, otwarcie octu nie sprawi, że szybciej utraci on świeżość.
Co nie znaczy też, że nie trzeba pamiętać o zamknięciu go po każdym użyciu.
Jego zapach może ściągnąć owady. Zalecenia techniczne: Typowym problemem w produkcji octu jabłkowego sposobem domowym jest pleśń, która wprawdzie nie wpływa na walory zdrowotne produktu, ale obniża jego walory zapachowe i smakowe. O właściwościach jabłek pisałam jakiś czas temu, dzisiaj pora na ocet jabłkowy.
Chociaż historia octu jabłkowego jest tak stara jak świat to większości z nas kojarzy się jedynie z dressingiem do sałatek. Chodzi o to, żeby było jasno i wyraźnie napisane na butelce, że jest to ocet jabłkowy naturalny, a nie zwykły ocet o smaku jabłkowym, bo takie też są dostępne w sprzedaży. I jak wspominałam wcześniej, pamiętajcie o ciemnym szkle, bo widziałam już przebarwiony ocet jabłkowy w przezroczystych butelkach na sklepowych półkach. To co w sklepie można kupić za kilka złotych pod nazwą “ocet jabłkowy” nie przypomina go nawet – przeczytaj sobie skład na butelce.
Prawdziwy organiczny ocet jabłkowy jest naturalnie mętny i kosztuje kilkanaście złotych za do 1l ) Jak powstaje ocet? Podczas fermentacji owoców powstaje alkohol. Aby właściwości octu jabłkowego były dostępne dla naszego organizmu w pełni musimy zadbać o to aby ocet jabłkowy był jak najlepszej jakości. Przepis na ocet jabłkowy.
Produkt końcowy przybiera jabłkowy zapach i złocisty kolor. Na drzewach pojawiają się jabłka. Dlatego warto wybrać się na poszukiwania nie pryskanych jabłek, aby zrobić ocet jabłkowy.
Robienie prawdziwego octu jabłkowego nie jest trudne, jednak może zająć trochę czasu.
Swego czasu robiłam ocet poprzez zalanie wodą z cukrem odpadków z jabłek, takich jak skórki czy gniazda nasienne. Proszę podzielić się przepisem na ocet jabłkowy krok po kroku. Warto pokusić się od razu o większą ilość octu. Dlatego proponuję słoik minimum dwu-, a nawet trzylitrowy.
Należy go porządnie wymyć i wyparzyć. Jabłka trzeba wyszorować pod bieżącą wodą, jeżeli są ze sklepu. Wówczas można powstały ocet jabłkowy przez gazę przelewać do butelek i odstawić w jakieś zimne miejsce. Jeśli po rozlaniu nadal obserwujemy fermentowanie, to znaczy, że za szybko zadziałaliśmy.
Badania na całym świecie potwierdzają i doceniają to, co odkrył Hipokrates 4lat p. Leczył swoich pacjentów naturalnym octem jabłkowym. Jak zauważył grecki uczony, ocet jabłkowy. Do jego zakwaszenia można użyć cytryny czy limonki, jednak dodanie domowego octu jabłkowego daje zdecydowanie bogatszy smak i wiele cennych mikroelementów. A jak to będzie smakowało, gdy taki domowy ocet jabłkowy wykonasz samodzielnie…? Dodatkowo ocet ma właściwości oczyszczające organizm, głównie przez stymulację pracy nerek oraz odkwaszające organizm.
Lista dolegliwości, przy których warto stosować domowy ocet jabłkowy wewnętrznie i zewnętrznie jest bardzo długa. Naturalny ocet jabłkowy to napój prawie cudowny :). Może wiele: pobudza przemianę materii, poprawia wytwarzanie enzymów trawiennych w organizmie, zwiększa przyswajanie minerałów takich jak wapń, potas, żelazo, ma działanie krwiotwórcze, poprawia kondycję jelit, aktywizuje siły odpornościowe, pobudza przemianę materii, rozpuszcza złogi wapnia w naczyniach krwionośnych. Istotnym elementem włączenia octu jabłkowego do diety jest świadomość jego działań niepożądanych i przeciwwskazań. O ile ocet jabłkowy może wpływać korzystnie na ogólny stan organizmu, o tyle stosowanie go w dużej ilości może doprowadzić nawet do wrzodów błony śluzowej żołądka.
Na sam koniec, ocet jest pasteryzowany i rozlewany do butelek. Jak długo ocet może stać otwarty? Najlepiej więc zrobić sobie w domu swój własny ocet jabłkowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.