Właściwości oleju z ostropestu - Oleum Silybum marianum. Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u. Olej z ostropestu jest znany przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na kondycję wątroby. Za te działania odpowiedzialna jest obecna sulimaryna obecna w jego składzie.
W jej skład wchodzą sylibina, sylidiamina i sylikrystyna o podobnej budowie i własnościach fizykochemicznych oraz izosylimaryna, 3-dehydrosylimaryna, 3-dehydrosylikrystyna i tzw. Sylibinomery, czyli oligomeryczne pochodne sylimaryny. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków.
Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Dziś przedstawiamy leczniczych właściwości, dzięki którym olej z ostropestu jest tak lubiany. Działa też antyutleniająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skórnych.
W przypadku wystąpienia opisanych wyżej dolegliwości lub schorzeń, a także silnych zatruć, warto skonsultować się z lekarzem. Olej nadaje się również jako dodatek do słodkich i słonych potraw. Możemy kupić nasiona, nasiona zmielone, olej z ostropestu bądź pić go w postaci tabletek. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na praktyczności to z pewnością bliższe będą nam tabletki.
Warto jednak zwrócić uwagę na skład i zastanowić się jaka forma. Ostropest w swoim składzie posiada sylimarol. Kosmetyczny olej z ostropestu można kupić TUTAJ.
Najcenniejsze są owoce ostropestu (wyglądają jak małe nasionka) i w celach leczniczych lub oczyszczających najlepiej jest spożywać świeżo przez nas zmielone. Dodatkowo posiada on wysoką zawartość tłuszczów wielonienasycownych, stanowią one aż 68g na 100g produktu. Zawiera on ponadto pewne ilości flawonoidów, a zwłaszcza sylimaryny czym podwyższa stabilność oksydatywną oleju. Jak wskazano w badaniu Zhu i wsp. Skład chemiczny owoców ostropestu jest następujący: A. Zespół flawonolignanów ( – ), złożony z silybiny, silybininy, silydianiny, silykrystiny, izosilybiny oraz z tzw.
Co takiego ma w sobie olej z nasion ostropestu plamistego, że jest tak ceniony i odznacza się tyloma wyjątkowymi właściwościami? Przede wszystkim zawiera on duże ilości niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kwasów tłuszczowych. Jak już wspomnieliśmy, jest on także. Niektóre z wystawianych na piedestał produktów są rzeczywiście bardzo zdrowe i warto włączyć je do codziennego menu, inne są zupełnie niepotrzebne, mają niekorzystny smak i znacznie wygórowaną cenę.
Jest to roślina z rodziny astrowatych, która jest ceniona za działanie antyhepatotoksyczne. Oznacza to, że zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby i nie dopuszcza toksyn do łączenia się z ich powierzchnią. Stanowi on źródło kwasu linolowego i oleinowego, które sprzyjają utrzymaniu zrównoważonego poziomu cholesterolu we krwi.
W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Znajduje się w ciemnych, szklanych butelkach.
Jest ceniony głównie za obecność sylimaryny, ale to nie jedyny wartościowy składnik tego produktu. Zawiera on także duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu. Tajemnicą oleju z ostropestu jest unikalnych właściwości leczniczych jest wysoka zawartość sylimaryny, która wspiera regenerację wątroby oraz chroni przed kamieniami żółciowymi i marskością wątroby.
Z tego powodu zalecany jest szczególnie osobom borykającym się z problemem alkoholowym. Z wyglądu przypomina osta, łodyga może osiągać nawet do metrów wysokości. Decydując się na olej należy zwrócić uwagę, aby był tłoczony na zimno, ponieważ w procesie obróbki nie traci on swoich cennych właściwości.
Aby nie stracić cennych substancji zawartych w oleju, należy spożywać go wyłącznie na zimno!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.