Pleśń często pojawia się na jabłkach, które wystają ponad poziom wody. Produkuje ją na bieżąco i ostatnio gdzieś słyszałam, że może byc pomocna przy occie jabłkowym, ale nie udało mi się znaleźć przepisu. Zalecenia techniczne: Typowym problemem w produkcji octu jabłkowego sposobem domowym jest pleśń, która wprawdzie nie wpływa na walory zdrowotne produktu, ale obniża jego walory zapachowe i smakowe. Przyczyna spleśnienia octu może tkwić w źle oczyszczonych skórkach jabłek, w których pozostały zarodniki pleśni, ale zdarza się to.
Ważne: Wiele ziół możesz macerować w occie, tak samo jak w alkoholu, oleju.
W ten sposób zamykasz związki lecznicze w occie i możesz je dostarczać organizmowi poprzez picie wody z łyżką octu. Jeśli spodoba ci się ten sposób pozyskiwania substancji czynnych, to zalewaj zioła mocno stężonym octem jabłkowym. Obecny w occie kwas chlorogenowy hamuje ponadto utlenianie cholesterolu LDL, co zmniejsza ryzyko miażdżycy. Udowodniono też, że wzbogacanie diety zwierząt kwasem octowym powoduje znaczne zmniejszenie skurczowego ciśnienia krwi (o mm Hg) w porównaniu ze szczurami, w których diecie zamiast octu zastosowano wodę dejonizowaną. Ocet z obierek jabłek nie jest zwykłym octem, a nawet octem jabłkowym wykonywanym z całych jabłek.
Jest on maceratem obierek jabłek, czyli skórek jabłek, w których nagromadzone są wszystkie wartościowsze substancje zawarte w jabłku. Jak przygotować ocet jabłkowy. Ocet można nabyć w sklepie spożywczym, ale najlepsze właściwości będzie miał taki, który zostanie przygotowany samodzielnie ze świeżych owoców i bez dodatku konserwantów.
Po około 3ech tygodniach przestaną się wydzielać bąbelki gazu (koniec fermentacji alkoholowej), a na powierzchni pojawi się “matka” – cienka warstwa zbudowana z celulozy i bakterii kwasu octowego, troszkę przypominająca pleśń (na zdjęciu poniżej, zdecydowanie NIE pachnie jak pleśń). Zawiera niewielkie ilości witamin oraz minerałów. Przyczynia się do zwiększenia wchłaniania ważnych dla organizmu składników mineralnych zawartych w pożywieniu. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Jednak już twierdzenia, że ocet jabłkowy obniża cholesterol, hamuje apetyt - ułatwiając tym samym odchudzanie - i poprawia pracę układu krążenia, nie znajdują potwierdzenia w badaniach.
Zewnętrznie, ocet jabłkowy był tradycyjnie stosowany do okładów na bóle głowy, jako dodatek do przygotowanych w domu. W dodatku można go wyprodukować samodzielnie naprawdę niskim kosztem. Jabłka są nośnikiem mikroorganizmów, które prowadzą fermentację. Stosowanie środków ochrony roślin zabija te organizmy i płyn zamiast fermentować do kwasu octowego zepsuje się lub „zakwitnie” na nim pleśń.
Papierówki” Ważne jest również, aby skórka jabłka była zdrowa bez plam i oznak choroby. Są dobre mimo, że są konserwowane ale przecież ich nie pijemy a na dodatek używamy w dużym rozcieńczeniu. Mnie zwyczajnie szkoda na cele kosmetyczne octu własnej roboty. Chociaż ostatnio dojrzał mi już ocet do cery naczynkowej na moim occie jabłkowym i muszę przyznać, że to jednak jest lepszy produkt. Warto zaznaczyć, że w occie jabłkowym znajdują się także niewielkie ilości składników mineralnych, jak również witamin.
Są to między innymi: só potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń oraz witaminę C, tiaminę, witaminę B witaminę B kwas pantotenowy, witaminę B biotynę i kwas foliowy. Wiele składników odżywczych zawartych w occie jabłkowym pomaga leczyć cukrzycę poprzez optymalizację wydzielania insuliny i kontrolę poziomu cukru we krwi. Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek.
Można go kupić sklepie, ale można też przygotować samodzielnie. Kiedy kończy się fermentacja to kończy się ulatniać alkohol. Nie ma tam żadnego wtedy alkoholu. Kiedy już nie czujemy zapachu drożdży w occie jabłkowym to i nie ma już tam alkoholu.
Proszę nie przekręcać bo ten ocet robię od wielu lat. Pije go cała rodzina i małe dziec. Badania na całym świecie potwierdzają i doceniają to, co odkrył Hipokrates 4lat p. Leczył swoich pacjentów naturalnym octem jabłkowym. Jak zauważył grecki uczony, ocet jabłkowy. Włoch nie wyobraża sobie sosu winegret bez octu balsamicznego, Francuzka wielbi ocet winny.
Natenczas polska gaździna zawsze ma w domu ocet jabłkowy acv. Hej hej Państwu, w tym Gazdom Lubię jak mnie coś zaskoczy. Już dawno temu zaskoczył mnie ocet.
Ciezko sie przyzwyczaic do smaku, ja pilam szybko, aby jak najmniej poczuc smaku ;) wiem, ze jest roznica w occie polskim oraz wloskim. Pierwsza cenowa, na plus polski ocet, ale druga roznica na jakości - czyli z czego jest zrobiony ( składniki) - na plus włoski ocet jabłkowy. To bardzo ważne, gdyż czystość ta ma ogromny wpływ na jego żywotność. Do mycia użyj ciepłej wody z octem spirytusowym, jeśli użyjesz detergentów te mogą się przedostać do octu i go zniszczyć.
Dodatkowo nie zapomnij dobrze wypłukać naczyń po occie, gdyż może on wpłynąć na wpływ fazy alkoholowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.