poniedziałek, 29 stycznia 2018

Z czego się robi ocet

Bardzo znany jest ocet balsamiczny produkowany w okolicach Modeny we Włoszech, o wyjątkowo intensywnym winnym zapachu i łagodnym smaku. To tylko garść inspiracji, bowiem ocet jabłkowy ma z uwagi na swoje właściwości dużo więcej zastosowań. Jeśli macie swoje ulubione sposoby na to jak i do czego stosować ocet jabłkowy (oprócz osławionego odchudzania), to podzielcie się proszę nimi w komentarzach. Doskonały ocet jabłkowy zrobisz z soku uzyskanego poprzez powolne wytłaczanie owoców – nie w sokowirówce, lecz w wyciskarce wolnoobrotowej lub w prasie. Lepszy ocet uzyskuje się z jabłek późniejszych.


Ocet z jabłek wczesnych, np.

Z czego można zrobić ocet? Tradycyjny ocet balsamiczny to ocet produkowany zgodnie z recepturą znaną od stuleci, z winogron białych lub czerwonych. Moszcz winogronowy jest najpierw gotowany, aż odparuje wody.


W zagęszczonym soku zachodzą różne reakcje chemiczne, dzięki którym płyn robi się ciemny, lepki i bardzo aromatyczny. Jeśli po rozlaniu nadal obserwujemy fermentowanie, to znaczy, że za szybko zadziałaliśmy. Można zlać tylko część, a resztę zostawić, by nabierał mocy. Fermentacja kończy się, gdy woda przestaje się pienić i nie tworzą się bąbelki.


Wtedy owoce z octem przelej przez gazę do szklanych, wyparzonych butelek, aby uzyskać czysty płyn.

Prawidłowo wykonany ocet powinien mieć przyjemny zapach jabłek i słodkokwaśny smak. Oryginalny ocet balsamiczny to prawie całkowicie czarna ciecz, o gęstej konsystencji i słodko-kwaśnym. Produkuje się jeszcze octy z zagęszczonego moszczu owocowego, a najbardziej znany jest w tej grupie ocet balsamiczny (z moszczu winogronowego) i jabłkowy.


Poza tym ocet przejmuje i wyciąga właściwości lecznicze składników (np. ziół) z których został zrobiony. Jeśli dało się czysty cukier nie należy dawać śmieci (to nie ma sensu), czysty cukier da w efekcie dość czysty roztwór wodny octu który będzie można użyć bez skomplikowanego oczyszczania. Jak zrobić domowy ocet jabłkowy, zobacz dokładne składniki i czas przygotowania. Dzięki współczesnej technologii udało się dowieść, dlaczego ten „napój” jest tak bardzo skuteczny i leczy większość dolegliwości. Jak widzicie, ocet balsamiczny świetnie komponuje się z wieloma potrawami.


Jeśli nie wiecie, w jakich proporcjach go stosować, proponujemy kilka smakowitych przepisów. Sałatka z truskawkami i mozzarellą. Robi się ją bardzo szybko, a smakuje obłędnie. Z Azji pochodzi aromatyczny ocet ryżowy.


Otrzymuje się go poprzez fermentację sake. Jego delikatny lekko słodkawy smak świetnie komponuje się z imbirem, sushi i różnego rodzaju sałatkami. Będzie idealnym dodatkiem do dań słodko-kwaśnych. OCET JABŁKOWY ZASTOSOWANIE. W ostatnich latach coraz większą karierę robi.


Nie podaję tu szczegółowych ilości co do grama bo fermentacja, robienie octu, kiszenie warzyw i owoców oraz robienie kombuczy to bardziej sztuka niż nauka ścisła.

Kieruj się intuicją a proporcje dobieraj “na wyczucie”. Po kliku próbach na pewno znajdziesz swój własny. Jest to sposób winiarskie – robi się identycznie jak wino jabłkowe z czego pozostawia się je do całkowitego przeciągnięcia w stronę wytrawnego a następnie jego zoctowania.


Jeśli przestanie się dodawać do soku jabłkowego cukier podczas fermentacji a tylko da na początku same drożdże wytworzy się alkohol jaki wytrąci cukier. Do czego może się przydać ocet? RF Francuz twierdzi, że należy wystrzegać się mieszania octu z wybielaczami - wydziela się wówczas toksyczny chlor, który w wysokich stężeniach może. Nie ma się co obawiać cukru i tak skonsumują go bakterie w procesie tworzenia alkoholu.


Zamiast cukru można dać mió ale ocet będzie wolniej fermetnował. Rozpuszczamy cukier w wodzie. Obalamy mity na temat tego, czego w ciąży nie wolno Badania. Witam, podobnie jak Pan z Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie chciałabym poinformować czytelników a zarazem potencjalnych nabywców octu spirytusowego (pochodzącego z naturalnej fermentacji octowej), że jest na rynku takowy ocet tj.


Jednak mało kto wie, że ocet jabłkowy przyda się także, gdy dopadnie nas zmęczenie, kaszel lub bezsenność lub gdy po prostu chcemy schudnąć. Nadaje się na przykład przy nadmiernej potliwości. Hipokrates, który stosował go na dolegliwości układu oddechowego i pokarmowego.


Sprawdź zatem ten artykuł z domowymi sposobami na pocenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty