Ocet jabłkowy domowej produkcji jest delikatniejszy niż sklepowy. Mętność domowego octu jest naturalna. Bezpośrednio po produkcji mętny, po pewnym czasie klaruje się i na dnie naczynia zbiera się osad. Możesz delikatnie zlać wyklarowany ocet do butelek. Nie produkuj octu w tym samym miejscu, co wino domowe – bakterie octowe unoszące się w powietrzu mogą sprawić, że z wina powstanie ocet.
Przepis na ocet jabłkowy pochodzi z książki Małgorzaty Kaczmarczyk Zioła dla smaku, zdrowia i urody (wydawnictwo Samo Sedno), którą Poradnikzdrowie.
Do wykonania domowego octu jabłkowego najlepsze są stare odmiany jabłek: papierówki, antonówki, reneta, kronselka, kosztel). Takie bez chemii i oprysków, które mają zdrową, wartościową skórkę. Miąższ można wykorzystać do innych celów, a skórki zachować do przygotowania domowego octu jabłkowego. Głównym składnikiem jaki przepis na ocet jabłkowy zawiera są jabłka. Wybierając je zwróćcie uwagę na to, aby były to jabłka kwaśne.
Wpływa to na smak octu jabłkowego i jego kwaśność. Szukasz przepisu na ocet jabłkowy? Dobrze trafiłeś, w tym artykule dowiesz się jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem- a jeśli zależy Ci na produkcie najwyższej jakości, przedstawię także profesjonalną recepturę na ocet jabłkowy jakością przewyższający produkty dostępne w sklepach.
Podobnie jak przy domowej produkcji kiszonek proces fermentacji można nieco przyspieszyć dodając do nastawu parę łyżek octu jabłkowego, a najlepiej “matki” z poprzedniej produkcji (to ten “film” tworzący się na powierzchni, a potem zbierający się na dnie jako żelowy osad). O właściwościach octu jabłkowego (kliknij TU aby przeczytać) pisaliśmy już na tym blogu. Poza tym, że ocet ma wiele właściwości leczniczych, ja bardzo lubię pić wodę z octem jabłkowym – znakomity napój, polecam spróbować. A do tego najlepiej zrobić własny ocet, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność co zawiera.
Poza kontrolą gospodarki lipidowej, ocet jabłkowy reguluje procesy trawienia, poprawiając perystaltykę jelit, przyspieszając produkcję enzymów trawiennych oraz wytwarzanie soku żołądkowego, dlatego po ciężkostrawnym posiłku warto wypić pół szklanki ciepłej wody z łyżką octu jabłkowego. Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła.
Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego. Proces produkcji octu jest bardzo delikatny, dlatego podczas pracy koniecznie trzeba zachować szczególną higienę, bo jej brak często właśnie kończy się spleśnieniem nastawu, który bezwzględnie trzeba wtedy wylać! Słój, łyżkę do mieszania oraz butelki, do których przelewamy gotowy ocet muszą być dokładnie wyparzone wrzątkiem.
Kolejne etapy produkcji octu: Przy opisie korzystałam z artykułu zamieszczonego na blogu klik. Blog i super warsztaty w Warszawie prowadzi Kaja i Gosia, zapraszam na ich stronę klik. Masa jabłkowa powinna swobodnie pływać w posłodzonej wodzie. Najlepiej jest używać wody przefiltrowanej lub miękkiej źródlanej. Przygotowanie domowego octu jabłkowego jest bardzo proste, wymaga jednak cierpliwości.
Warunkiem podstawowym są ekologiczne, niepryskane jabłka zerwane z dala od ulicy. Najlepszym materiałem na ocet jabłkowy są jabłka późnych odmian.
Pierwszy ocet jaki przygotowałam z jabłek ze sklepowych półek po prostu spleśniał. Do wody wlewam dwie łyżki octu jabłkowego domowej produkcji i mieszam. Mieszankę zanoszę do łazienki i myję głowę, nakładam odżywkę lub maskę, spłukuję. Gdy odżywka jest już całkiem wypłukana w włosów, polewam je płukanką octową, której już nie spłukuję. Już po polaniu włosów czuć jak momentalnie robią się.
Owocują papierówki, więc warto pomyśleć o zrobieniu domowego octu jabłkowego. Warto taki ocet mieć w swojej kuchni, aby nie stosować niezalecanego przez dietetyków i lekarzy octu spirytusowego lub kwasku cytrynowego. Od tamtej pory ocet jabłkowy produkujemy systematycznie, a po namowie wielu osób postanowiliśmy rozszerzyć produkcję i oferować go innym osobom. Do produkcji mojego octu jabłkowego używamy CAŁE JABŁKA, które pochodzą z naszego sadu oraz od sąsiadów i znajomych z pewnych źródeł.
Pomimo wielu historii o zbawiennym działaniu octu jabłkowego na refluks przełyku, które słyszymy na forach od znawców medycyny domowej, jak i osób dotkniętych tą dolegliwością — w środowisku naukowym zdania na ten temat są podzielone. Pierwszy etap jego produkcji polega na dodaniu do zmiażdżonych owoców drożdży w wyniku czego następuje fermentacja cukrów i wytworzenie alkoholu. W kolejnym etapie bakterie fermentacji octowej fermentują alkohol do kwasu octowego, czyli podstawowego składnika octu. Jest to prawdziwy ocet jabłkowy posiadający niezwykły, wyczuwalny bukiet, swoistą kwasowość, naturalną mętność.
Gdy butelkę szklaną z moim octem podniesiesz w kierunku słońca, będzie miał piękny, lekko pomarańczowy kolor. Jestem pierwszym lokalnym producentem octu jabłkowego w Polsce. Dobroczynne działanie octu jabłkowego znalazło swoje zastosowanie w kilku podstawowych dziedzinach naszego życia. W utrzymaniu zdrowia, w kosmetyce, a nawet gospodarstwie domowym.
Najszersze i chyba najistotniejsze zastosowanie octu jabłkowego to wspomaganie leczenia wielu chorób i dolegliwości. Własny ocet jabłkowy zasługuje na etykietkę Bio, Raw, Eko, Super i złoty medal – zdecydowanie warto go wykonać. Dobrze, bo nabranie ochoty do działania to jedyny trudny etap przy produkcji domowego octu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.