poniedziałek, 15 lipca 2019

Właściwości lecznicze oleju z ostropestu

Właściwości oleju z ostropestu - Oleum Silybum marianum. Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u. Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn.


Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego.

Dziś przedstawiamy leczniczych właściwości, dzięki którym olej z ostropestu jest tak lubiany. Przede wszystkim mają zbawienny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, a także oczyszczają organizm z toksyn. Poznaj lecznicze właściwości oleju z nasion ostropestu.


Tajemnicą oleju z ostropestu jest unikalnych właściwości leczniczych jest wysoka zawartość sylimaryny, która wspiera regenerację wątroby oraz chroni przed kamieniami żółciowymi i marskością wątroby. Z tego powodu zalecany jest szczególnie osobom borykającym się z problemem alkoholowym. Dzięki obecności Sylimaryny (jednej z frakcji flawonoidów) chroni miąższ wątroby oraz w pewnym stopniu, nerek. Co ciekawe udowodniono jej skuteczność w walce z truciznami, takimi jak etanol oraz muchomor.


Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.

Jeżeli nie będzie on dodatkiem do pożywienia, zaleca się spożywanie ok. Surowcem leczniczym ostropestu plamistego są owoce, które zbiera się pod koniec lata (w zielarstwie pozyskuje się je jedynie z upraw). Najważniejszą substancją aktywną rośliny jest. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.


Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Ja uwielbiam olej z ostropestu nadaje ciekawy smak sałatkom. Mam lata i ogólnie żadnych problemów zdrowotnych nie mam, jednak pracuje z lekarzem który zajmuje się medycyna naturalna i odtąd moja szafka kuchenna przepełniona jest ziołami m. Warto pamietać, że oleju z ostropestu nie powinny stosować osoby, które są leczone metronidazolem, lekami przeciwlękowymi, antykoncepcyjnymi, przeciwzakrzepowymi czy statynami, ponieważ może on osłabić ich działanie.


Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania oleju z ostropestu plamistego. Cena ostropestu plamistego w ilości 100g nasion wynosi około złotych, natomiast olej z ostropestu to wydatek rzędu złotych za 100ml. Roślina posiada mnóstwo cennych dla organizmu właściwości, a jej zastosowanie nie kończy się tylko na wątrobie, choć to na niej chcemy się w tej chwili skupić. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. W jakiej formie można korzystać z ostropestu?


Możemy kupić nasiona, nasiona zmielone, olej z ostropestu bądź pić go w postaci tabletek. Jest na to kilka sposobów. Ostropest występuje pod wieloma postaciami. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety.


Jeśli zależy nam na praktyczności to z pewnością bliższe będą nam tabletki.

Oprócz owoców i wyciągu z nich, dużymi właściwościami pro zdrowotnymi wykazuje się też olej z ostropestu. Zawiera on także duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu. Z tego względu wchodzi on w skład kremów, szamponów do włosów i odżywek.


Aby poprawić kondycję cery, olej z tej rośliny można stosować bezpośrednio na. Sugerowana dzienna dawka ostropestu w formie ziaren lub proszku wynosi zwykle około dwóch łyżeczek. Zaleca się, aby w ciągu doby nie przekraczać dawki 3mg.


Spożycie zbyt dużej ilości ostropestu może wywołać efekt przeczyszczający. Na Bliskim Wschodzie olej z czarnuszki znalazł zastosowanie jako środek na liczne dolegliwości żołądkowe, takie jak nieżyt żołądka, grypa żołądkowa, refluks oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Po zakupie u Państwa nie byłem pewny czy faktycznie jest olej jest taki rewelacyjny ale teraz z przyjemnością to potwierdzam i to napewno nie jest mój ostatni zakup. Zewnętrzne zastosowanie i właściwości oleju z ostropestu.


Jak wykazały badania analityczne, nasiona ostropestu plamistego są szczególnie zasobne w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega – które stanowią połowę całej frakcji tłuszczowej. Z punktu widzenia kosmetologii najważniejszy jest olej pozyskiwany z ostropestu. Olej z nasion ostropestu – właściwości. Zawiera on między innymi kwasu linolenowego, a także niewielkie ilości sylimaryny. Olej można stosować samodzielnie – bezpośrednio na skórę, może być on również składników kremów, balsamów.


Zastosowanie i właściwości zdrowotne oleju z ostropestu. Na konsultację lekarską w celu stosowania tej rośliny leczniczej powinny także się zgłosić osoby, które przewlekle chorują i przyjmują leki. Składnik ten ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, działa rozkurczowo, żółciopędnie i żółciotwórczo. Usuwanie żółci jest szczególnie ważne w schorzeniu zwanym cholestazą, czyli zastoju żółci. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności.


Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, a jego lecznicze właściwości odkryto już w starożytności. Opisał je znany grecki lekarz – Dioscorides. Potęgo ostropestu plamistego jest sylimaryna – znany przeciwutleniacz, który działa jak miotła na wolne rodniki w ludzkim organizmie.


Z wyglądu przypomina osta, łodyga może osiągać nawet do metrów wysokości. Decydując się na olej należy zwrócić uwagę, aby był tłoczony na zimno, ponieważ w procesie obróbki nie traci on swoich cennych właściwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty