środa, 24 lipca 2019

Nasiona ostropestu właściwości

Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Jak stosować go w praktyce?


Istnieją różne możliwości, bowiem ostropest plamisty posiada wiele cennych właściwości. W aptekach możemy kupić bardzo wiele preparatów z wyciągiem z sylimaryny bądź całe lub zmielone nasiona ostropestu.

Owoce ostropestu stosuje się niekiedy w bólach głowy typu migrenowego, obniżonym ciśnieniu krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej. Liście i ziele ostropestu plamistego. Napar z liści zaleca się przy zapaleniu płuc i opłucnej, białych upławach, kamicy moczowej, po żółtaczce oraz występującej puchlinie wodnej. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.


Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Ostropest i olej z ostropestu plamistego – właściwości i zastosowanie. Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka.


Współczesny tryb życia sprawia, że bardzo często jest mocno obciążona złą dietą, nadużywaniem alkoholu czy regularnym zażywaniem leków.

W sklepach zielarskich można znaleźć nasiona ostropestu, które doskonale nadają się do spożywania. W tej postaci ostropest można stosować sam lub jako dodatek do różnych soków warzywnych czy soków owocowych, sałatek dietetycznych, kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki. Stosowanie ostropestu według zaleceń nie powinno przynieść skutków ubocznych. Poleca się więc, by spożywać nasiona w całości lub mielić tuż przed zjedzeniem.


Do rozdrobnienia owoców ostropestu można używać moździerza lub młynka do kawy. Ziarna ostropestu można spożywać razem z potrawami – ich smak jest neutralny, więc można posypywać nimi owsiankę, sałatki, kanapki, grillowane warzywa, makarony. Właściwości ostropestu plamistego. Możemy kupić nasiona, nasiona zmielone, olej z ostropestu bądź pić go w postaci tabletek. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety.


Jeśli zależy nam na praktyczności to z pewnością bliższe będą nam tabletki. Warto jednak zwrócić uwagę na skład i zastanowić się jaka forma będzie. Surowcem leczniczym ostropestu plamistego są owoce, które zbiera się pod koniec lata (w zielarstwie pozyskuje się je jedynie z upraw). Najważniejszą substancją aktywną rośliny jest.


Postanowiłam zbadać jego właściwości i nie mogłam wyjść ze zdumienia, że tak po prostu rośnie sobie tuż obok nas roślina, która jest fenomenem lecznictwa! Mój przyjaciel Wojtek, który mieszka w Londynie podczas każdej wizyty w Polsce kupuje dużą ilość ostropestu. W Anglii zrobione z niego tabletki kosztują fortunę!


Nasiona ostropestu zalecane są przy zaburzeniach czynności wątroby spowodowanych złą dietą.

Wykorzystywane są również do rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby czy zwyrodnieniu tłuszczowym. Więcej o wpływie ostropestu na wątrobę przeczytasz tutaj. Korzystne działanie wywierają także u osób.


Zwykle po kolejnych operacjach otrzymuje się sypki produkt, ostatecznie tabletkowany. Zarówno tradycyjna, jak i współczesna medycyna wykorzystują przede wszystkim kwiaty i nasiona ostropestu plamistego. Te ostatnie są głównym surowcem farmakologicznym, albowiem w ich składzie wykryto 4- stężenie sylimaryny. Stosowanie zmielonych owoców ostropestu w postaci dodatku do pieczywa, jest w stanie zapewnić systematyczną ochronę wątroby.


Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper.


Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Olej z ostropestu jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby. Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn.


Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Dziś przedstawiamy leczniczych właściwości, dzięki którym olej z ostropestu jest tak lubiany. O prozdrowotnych właściwościach różnych nasion mówi się obecnie coraz częściej. Liczba osób chętnych do wypróbowania nasion chia, ostropestu plamistego, czy też czarnuszki z roku na rok rośnie. Po nasiona sięgają osoby w każdym wieku i dzięki odrobinie samozaparcia osiągają niesamowite efekty.


Poprzez pozytywny wpływ na układ trawienny wspiera odchudzanie, pooprawia wygląd skóry, podnosi poziom energii. Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, a nawet w sklepach spożywczych. Można kupić całe ziarna, ziarna zmielone, tabletki lub kapsułki oraz olej z ostropestu.


Najwięcej właściwości zachowują całe ziarna. Można je dodawać do sałatek, do ciasta chlebowego, do owsianki, jogurtu, zup itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty