Ocet jabłkowy a odchudzanie. Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. W jego skład wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np. Poza tym ma także liczne właściwości zdrowotne.
Sprawdź, dlaczego warto stosować ocet winny w kuchni.
W rzeczywistości, Hipokrates (ojciec medycyny) używał tego octu już około 4lat p. Ponadto stosując ocet jabłkowy na włosy, oczyścimy je i wypłuczemy wszelkie osady z wody i kosmetyków, dzięki czemu nasze włosy dostaną nowej witalności. Oczywiście najlepszą opcją jest przygotowanie octu samodzielnie. Dostępny jest również w sklepach. Często podkreśla się właściwości lecznicze i pro zdrowotne octu jabłkowego. W większości przypadków traktujemy ocet jedynie jako dodatek do dań lub zaprawę do marynowania grzybów czy warzyw.
Mało kto, wie jak cenne właściwości dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu ma ocet. Nałóż kompres z octu jabłkowego na bolesne stawy, albo pij szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego i dwiema.
Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach. Ceniono go za dobry specyfik na ugaszenie pragnienia a także jako remedium na wiele chorób. Zapiski na temat octu jabłkowego można znaleźć także u Hipokratesa, którego nazywa się ojcem medycyny. Ilość korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania octu jabłkowego jest większa niż w przypadku picia octu winnego, balsamicznego lub spirytusowego.
Można spotkać ocet winny o wart nawet kilkaset złotych za butelkę, a więc jest to dużo droższy specyfik niż jego kuzyn- ocet jabłkowy. Jeśli czytałeś moje poprzednie artykuły o occie jabłkowym, możesz dojść do wniosku, że są to produkty o bardzo podobnych właściwościach. Biały ocet winny jest idealnym dodatkiem do surówek, sałatek oraz dań rybnych. Z kolei czerwony wykorzystuje się do marynowania mięs. Ma właściwości bakteriobójcze, wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm.
Naturalny ocet winny, otrzymany w procesie fermentacji winogron lub wina, posiada wiele właściwości zdrowotnych i składników odżywczych. Stąd też nie należy go mylić z octem spirytusowym, który jest produktem zupełnie jałowym. Każdy chyba zgodzi się, że ocet jabłkowy nie jest rewelacyjny w smaku. Często tak bywa, iż osoby zachęcone właściwościami zdrowotnymi octu przestają go pić już po pierwszym łyku.
Wszystko za sprawą nieprzyjemnego smaku tego specyfiku. Zawarty w occie balsamicznym kwas octowy ma potwierdzone działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Chętnie używany jest jako dodatek do dań mięsnych, sałatek, majonezów i sosów, ze względu na wyjątkowe walory smakowe i prozdrowotne właściwości.
To bogate źródło witamin, np.
Zawiera także witaminy A, C, E, P oraz beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Stosowany w celu zwiększenia odporności na infekcje, pobudzenia krążenia czy oczyszczenia wątroby. Dzięki temu odpowiada za wiele procesów min. Przeprowadzone badania potwierdziły, że działa antybakteryjnie, obniża poziom glukozy we krwi i może pomagać w odchudzaniu.
Jego właściwości lecznicze były znane już w starożytności, kiedy. Wówczas powstaje alkohol w formie octu, zbawienny dla ludzkiego organizmu. Ten żółto-brązowy płyn wykazuje działanie antybakteryjne, jest też zalecany do obniżania poziomu glukozy we krwi pacjentów, a także wspomaga odchudzanie. Choć ma wiele zalet i szerokie zastosowanie, włączając go. Pełni funkcję protekcyjną względem erytrocytów, nerek, wątroby oraz zmniejsza poziomy wysokiego cholesterolu.
Oprócz wspaniałych właściwości odchudzających i wspomagających organizm od środka, ocet jabłkowy świetnie sprawdza się jako leczniczy kosmetyk. Tonizuje skórę, działa antybakteryjnie i antygrzybicznie, lecząc trądzik i inne choroby skórne (domowy tonik – pół na pół z wodą). Ze względu na właściwości antybakteryjne, ocet jabłkowy można stosować także zewnętrznie w stanach zapalnych skóry, pokrzywce na tle alergicznym, a nawet jako środek łagodzący objawy trądziku.
Kulinarne zastosowanie octu jabłkowego znane jest od pokoleń. Wytwarzany jest za pomocą fermentacji soku z jabłek, dzięki czemu zyskuje bardzo wiele zdrowotnych właściwości. Już tysięcy lat przed naszą erą jego lecznicze właściwości wykorzystywali Babilończycy.
Swój rozkwit przeżył w średniowieczu, miał ułatwiać. Jednakże nie każdy może pić ocet winny i jabłkowy, ponieważ ocet może modyfikować działanie leków oraz suplementów diety (witaminowo-mineralne preparaty, kwasy omega- preparaty wspomagające odchudzanie). Wówczas może nastąpić zwiększenie lub osłabienie działania leków. Octu winnego nie można pić dłużej niż miesiące.
Od wielu lat w medycynie ludowej jest używany do walki z problemami ze zdrowiem. Współcześnie doceniamy jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i krążenia. Jakie właściwości wykazuje ocet jabłkowy?
Swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim dobroczynnemu działaniu na organizm ludzki. Gdy ocet jabłkowy z miodem jest nieprzetworzony, czyli organiczny – korzyści dla zdrowia są jeszcze większe i może służyć jako lekarstwo oraz środek zapobiegawczy na wiele chorób. Szczególnie znane są jego właściwości łagodzące oparzenia słoneczne.
Na zaczerwienione, bolące miejsca można położyć okład z dodatkiem octu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.