Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy. Prezentujemy sprawdzony domowy przepis na ocet jabłkowy.
Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach. Jak zrobić domowy ocet jabłkowy, zobacz dokładne składniki i czas przygotowania.
Już Hipokrates, ojciec medycyny, używał tego złotego eliksiru jako naturalny antybiotyk i środek antyseptyczny do leczenia niemal wszystkich dolegliwości. Dzięki współczesnej technologii udało się dowieść, dlaczego ten „napój” jest tak bardzo skuteczny i leczy większość dolegliwości. Są to rozmaite octy – owocowe (ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej popularnego – jabłkowego), ziołowe, warzywne i różne eksperymentalne.
Najlepszy jest oczywiście domowy ocet winny, mam niezwykłe szczęście, że moja przyjaciółka ma winnych owoców krzewy i co roku na jesieni obdarza mnie obficie swoimi zbiorami. Zawsze zaczynam od wyparzenia słoja i gazy którą będzie nakryty. Przepis na ocet winny jest przepisem rodzinnym.
Po 6-ciu tygodniach przelewamy ocet przez sito wyłożoną gazą i rozlewamy do szklanych butelek. Przechowujemy w zimnym miejscu.
Zawiera duże ilości potasu, fosforu, żelaza, sodu i chloru. To co w sklepie można kupić za kilka złotych pod nazwą “ocet jabłkowy” nie przypomina go nawet – przeczytaj sobie skład na butelce. Prawdziwy organiczny ocet jabłkowy jest naturalnie mętny i kosztuje kilkanaście złotych za do 1l ) Jak powstaje ocet?
Podczas fermentacji owoców powstaje alkohol. Zalej wodą i gotuj kilka godzin na wolnym ogniu. Jeśli winogrona obrodziły, można z nich przygotować nie tylko wino i słodkie przetwory, lecz także aromatyczny ocet winny.
Domowy sposób na ocet balsamiczny z jabłek. Podajemy łatwy przepis na domowy. Dodatkowo ocet ma właściwości oczyszczające organizm, głównie przez stymulację pracy nerek oraz odkwaszające organizm. Lista dolegliwości, przy których warto stosować domowy ocet jabłkowy wewnętrznie i zewnętrznie jest bardzo długa.
Ale czy zdarzyło Ci się przygotowywać go samodzielnie? Zobacz, jak go zrobić i wykorzystać w kuchni czy przepisach! Ocet jabłkowy na pewno już nieraz zagościł w Twojej kuchni!
Co jest potrzebne do przygotowania domowego octu jabłkowego? Posiada tez liczne walory zdrowotne. Jeśli jednak mamy czas i ochotę, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie octu jabłkowego w domowym zaciszu.
Korzystając z obfitości jabłek w przydomowym ogrodzie, warto pomyśleć o zrobieniu octu jabłkowego. Mamy sezon na różne potrawy z wykorzystaniem tych cennych owoców. Robimy placki, szarlotki i wiele innych smakowitości, więc nie pozbywajmy się obierek. Wśród wielu inspiracji, szczególną uwagę zwraca prosty przepis na domowy ocet jabłkowy. To doskonały sposób na wykorzystanie owoców w pełni, łącznie z obierkami i pestkami.
Właściwości zdrowotne octu doceniano już w starożytności, a sposobów na jego zastosowanie w kuchni nie brakuje. Dojrzały ocet (zapach owoców, smak octu, lekko mętnawy) nie „pracuje“ już, czyli nie tworzą sie na nim bąbelki fermentacji alkoholowej. Jeśli Twój przelany do butelek ocet powoduje, że „wyskakują“ z nich korki to również sygnał, że ocet potrzebuje jeszcze dojrzeć. Domowe sposoby na wszy okazują się bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi pasożytami. Olejki eteryczne, ocet, płukanki z rozmarynu i eukaliptusa to naturalne środki na wszy.
Nie wymaga specjalnych umiejętności. Może go przygotować nawet całkowity kulinarny amator. Wystarczy, że użyje tego przepisu.
Fascynujące jest podglądanie procesu fermentacji, gdy jabłka buzują w soku, popędzane przez matkę octową. Swoją pierwszą matkę (i wskazówki jak zrobić najlepszy ocet) pozyskałam z doskonałego octu od Rajmana. A czy domowy ocet wychodzi Ci równie ostry jak ten z Rossmanna? Bo jak piłam kiedyś domowy, to mi się wydawało, że jest dużo łagodniejszy, i powzięłam wręcz podejrzenia, że może do tego rossmannowego dodawany jest spirytusowy czy cuś.
Obserwuj bloga Obserwujesz bloga 6niebo przy stole. Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła. Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego.
Gotowy ocet domowy należy zapasteryzować, gdyż bakterie z rodziny Acetobacteriace go wytwarzające, które nie zostaną zabite będą w dalszym ciągu przekształcać resztki cukru zawartego w płynie na ocet, co pogorszy jego walory smakowe. Długo przebiegająca fermentacja daje nam ocet kwaśniejszy, bardziej wytrawny, natomiast krótsza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.