czwartek, 4 lutego 2016

Dzialanie ostropestuu plamistego

Owoce ostropestu stosuje się niekiedy w bólach głowy typu migrenowego, obniżonym ciśnieniu krwi oraz skłonności do choroby morskiej i lokomocyjnej. Liście i ziele ostropestu plamistego. Napar z liści zaleca się przy zapaleniu płuc i opłucnej, białych upławach, kamicy moczowej, po żółtaczce oraz występującej puchlinie wodnej.


Działanie i właściwości ostropestu plamistego. Na rynku znaleźć możemy oset w wielu różnych postaciach, takich jak kapsułki, tabletki czy nawet drażetki. Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i czasie laktacji. Ostropest występuje pod wieloma postaciami.


W tradycyjnej medycynie napary z ostropestu plamistego wykorzystywano także przy zaburzeniach miesiączkowania, problemach z oddawaniem moczu, chronicznych wymiotach, krwawieniach, zaburzeniach żołądkowych, a nawet zapaleniach oskrzeli, płuc i żylakach. Od połowy XIX wieku ostropest plamisty polecany był przez lekarzy do łagodzenia wzdęć, zaparć oraz hemoroidów. Spektrum leczniczego działania ostropestu jest bardzo szerokie. Roślina wspomaga osoby z chorobą alkoholową i przechodzącym leczenie odwykowe poprzez regenerację komórek wątroby oraz ochronę ich przed toksycznym działaniem alkoholu.


W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Unikać należy ziaren ostropestu zmielonego i odtłuszczonego.


Jest to zazwyczaj odpad powstały w procesie tłoczenia na zimno ziaren ostropestu aby otrzymać olej. Do najpopularniejszych form, w jakich można go znaleźć, należą: nieprzetworzone, całe ziarna, ziarna mielone, olej z nasion ostropestu, tabletki lub kapsułki ze skoncentrowaną dawką sylimaryny. Owoc ostropestu jest surowcem oleistym. Otrzymany z niego olej nie tylko nawilża skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Dodatkowo, kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu będą wzmacniały skórę, spowalniały procesy jej starzenia oraz rozjaśniały przebarwienia.


Nasiona ostropestu plamistego mogą być wysiewane zarówno do skrzynek na rozsadę, jaki i do gruntu. W drugim wypadku rozpoczyna się wysiew do małych doniczek z ubogim substratem od końca lutego do początku kwietnia. Temperatura kiełkowania wynosi ok.


Od końca kwietnia można też siać ostropest plamisty do gruntu. Zastosowanie ostropestu plamistego. Mimo że smak ostropestu jest niemal niewyczuwalny, to połykanie samej zmielonej rośliny nie należy do przyjemnych doznań. Znany jest szczególnie z dobroczynnego wpływu na funkcje wątroby i dróg żółciowych, ma także działanie antyoksydacyjne i odtruwające.


W tym momencie nie ma potwierdzonych badań, które mówiły by o wpływie ostropestu na obniżenie cholesterolu u osób zdrowych. Jest to porcja, która jest zalecana przez producentów preparatów z jego wyciągiem. Surowcem leczniczym ostropestu plamistego są owoce, które zbiera się pod koniec lata (w zielarstwie pozyskuje się je jedynie z upraw). Najważniejszą substancją aktywną rośliny jest. Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinkę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy “oset”.


Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Olej z ostropestu plamistego najlepiej stosować tam, gdzie skóra najszybciej się starzeje: okolice wokół oczu, szyja, twarz, dłonie, dekolt. Skutecznie opóźni powstawanie pierwszych zmarszczek i zapobiegnie przebarwieniom i plamom starczym!


Podstawowy składnik tej rośliny, dla której jest ona tak ceniona, to sylimaryna. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny.


Surowcem jest owoc ostropestu w kolorze białym, szarym, brązowym lub czarnym. Owoc zakończony jest charakterystycznym kulistym wyrostkiem. Dojrzewa stopniowo, a jego zbiór należy przeprowadzać w okresie od sierpnia do września. Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary. Najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu,.


Smak ostropestu trudno określić, jest on jednakże na tyle niewyczuwalny, że można go bez problemu dodać do zup, sosów, musli, a nawet warzyw przygotowanych na parze. Najczęściej spotykany w sklepach internetowych jest ostropest plamisty mielony, rzadziej spotyka się całe ziarna. Herbata z ostropestu to bezpieczny i naturalny sposób na odtrucie naszego organizmu, regeneruje wątrobę i zmniejsza efekty cukrzycy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty