Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinkę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy “oset”. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Ostropest plamisty - właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie i opinie osób zażywających ostropest plamisty. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Ostropest dostępny jest na rynku w wielu postaciach: całych lub zmielonych ziaren, w tabletkach, jako składnik gotowych mieszanek a nawet jako składnik do sałatek (dolne liście rośliny). Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy.
Najlepiej jest sięgnąć po własnoręcznie zmielone ziarno. Ostropest w postaci nasion mielonych należy przyjmować 2–łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw.
Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy należy pamiętać o tym że istotnym elementem kuracji jest systematyczne jego stosowanie. Jak wiadomo, prawidłowa praca wątroby ma bardzo duży wpływ na właściwe przyswajanie jedzenia i trawienie zapasów tłuszczów. Zadbanie o jej prawidłową pracę powinno być priorytetem podczas diety redukcyjnej. Ostropest to roślina, której lecznicze i pielęgnacyjne właściwości doceniane są od średniowiecza.
Wykorzystuje się ją przede wszystkim do odtruwania organizmu i stymulowania procesów regeneracji wątroby. Jaki ostropest plamisty – mielony czy w ziarnach?
Dowiedz się, kiedy i jak stosować ostropest plamisty. Zawsze kupuję całe ziarenka, które przed spożyciem mielę w młynku do kawy. Możesz oczywiście kupić ostropest plamisty mielony, jednak zachęcam do mielenia ziaren w miarę możliwości „na świeżo”, by uniknąć utlenienia cennych składników.
Ostropest można spożywać w trakcie jedzenia jak i zarówno przed i po. Zaleca dawka to – łyżeczki dziennie, można go podzielić na mniejsze porcję, najwygodniej jest zjeść jedną łyżeczkę ostropestu rano a druga na wieczór. Spożywając ostropest plamisty należy popić go niewielką ilością wody. Przywykliśmy na niego mówić potocznie „oset” i traktować, jak chwast. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele ma on właściwości, które dobroczynnie wpływają na nasz organizm.
Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. Wystarczy, ze do szklanki wrzucisz dwie łyżeczki tego specyfiku, a następnie zalejesz gorącą woda. Pamiętaj, że nie może to być wrzątek.
Taki napar można pić maksymalnie trzy razy dziennie. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary. Najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu, po około 2-miesiącach.
Czy jak mam to rozumiec? Mielony tanszy jest gorszy?
Dlaczego trudno go strawic(mi trudno nie jest)a taki wyciag z niego nie? Jak jeść ostropest plamisty? Takie wzmacnianie wątroby ziołami bywa wysoce skuteczne.
Najbardziej popularne są nasiona ostropestu. Oficjalny blog Agnieszki Maciąg. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego.
W sklepach jest też wersja dla dostępny ostropest plamisty mielony. Jeśli jednak zastanawiamy się, czy ostropest w tej postaci warto kupić () , odpowiedź brzmi:. Ostropest powinien być także obowiązkowym elementem diety w sezonie grillowym, gdy w naszym menu wzrasta ilość pieczonego mięsiwa.
Polska odmiana czyli „Silybum marianum” to rosnąca dziko roślina i stanowi wspaniałą ozdobę, jednak nie jest to jedyna jej zaleta. Jak spożywać ostropest plamisty? Ten – wcale nie pospolity!
Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Ma kolczaste liście i ciemnoróżowe kwiaty, osiąga wysokość do m.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.