W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Poza tym, taki „kleik” możemy stosować na skórę jako maseczkę. Sprawdzi się zwłaszcza przy j skórze.
Z mielonych owoców (najlepiej świeżo zmielonych, na przykład w młynku do kawy) możemy przygotować napar bądź nalewkę, ewentualnie mogą stanowić dodatek do kanapek, sałatek bądź sosów. Ze stosowania ostropestu plamistego zrezygnować powinny również kobiety w ciąży i karmiące matki.
Więcej o stosowaniu ostropestu plamistego przeczytasz w tym artykule. Nie stwierdzono żadnej toksyczności ostropestu plamistego, co zapewnia bezpieczne jego stosowanie. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności.
Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny.
Nie jest on też wskazany dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, a także kobiet znajdujących się w ciąży lub w okresie laktacji, ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania w takich wypadkach. W zalecanych dawkach przetwory z ostropestu nie wykazują szkodliwego działania nawet po długotrwałym stosowaniu.
Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie ma danych o szkodliwym wpływie ostropestu plamistego na matkę lub dziecko ani w okresie ciąży, ani w czasie karmienia piersią. Cena ostropestu plamistego za 100g wynosi około 5zł. Na rynku znaleźć możemy całe (twarde) ziarna ostropestu, oraz zmielone. Pamiętajmy, że ziarna niezmielone, nieprzetworzone zachowują dłużej swoje właściwości.
Można mielić je ręcznie, przed spożyciem, moździerzem lub młynkiem do kawy. Przeciwwskazania do stosowania. Olej z ostropestu plamistego to kluczowa substancja zalecana alkoholikom i osobom chorym przewlekle,. Dawkowanie oleju z ostropestu i przeciwwskazania do jego stosowania.
Można używać go także w formie dodatku do potraw. Podczas ostropestu plamistego jest uważany za bezpieczny, może być skutki uboczne i oddziaływania w niektórych przypadkach. Jak do tej pory nie wykryto żadnych przeciwwskazań do stosowania ostropestu plamistego, dzięki czemu nawet osoby cierpiące na wiele przewlekłych chorób mogą z powodzeniem stosować kurację leczniczą bez obawy o pogorszenie się stanu zdrowia. Ostropest nie powinien być stosowany do leczenia ostrych zatruć. Dzięki temu sylimarol chroni i uszczelnia błony komórkowe, a także zapobiega przedostaniu się toksyn do wnętrza wątroby.
Sylimarol zawiera wyciąg z j łuski ostropestu plamistego. Usprawnia ona również trawienie, dlatego zalecane jest stosowanie ostropestu plamistego na odchudzanie. Nie ma również szczególnych przeciwwskazań co do stosowania ostropestu plamistego w ciąży, jednak wpływ tego zioła na płód nie został jeszcze dostatecznie zbadany, dlatego lepiej zachować ostrożność.
Jeśli chodzi o spożywanie oleju z ostropestu, nie powinno się przekraczać dwóch łyżeczek dziennie. Należy przyjmować go raz dziennie. Nie musimy spożywać go na łyżeczce, może być zastosowany jako dodatek do różnych potraw.
Do celów kosmetycznych wykorzystuje się przede wszystkim olej z nasion ostropestu. Najczęściej mówi się, że przeciwwskazania istnieją ze względu na brak dokładnych danych. Nawet po długotrwałym stosowaniu. Zaleca się jednak, aby kobiety w ciąży, a także te karmiące piersią, stosowanie ostropestu plamistego skonsultowały z lekarzem. Jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce, a jego dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena.
Stosuje się go także w leczeniu WZW typu A, B i C. Sprawdź, jak stosować ostropest plamisty oraz jakie jest jego zastosowanie. Skutki uboczne stosowania ostropestu plamistego: U niektórych osób stosujących ostropest plamisty zauważono występowanie niestrawności, bólu głowy i swędzenie, zgagę, biegunkę, bóle stawów. Można je stosować same lub jako dodatek do różnych kompozycji żywieniowych w postaci sałatek, czy dodatku do nabiału. Ostropestu plamistego nie zaleca się również podczas ciąży i karmienia piersią.
Młode liście ostropestu dodawano do sałatek i przyrządzano podobnie jak szpinak, koszyczki kwiatowe miały przypominać minikarczochy. Opisuje go w swoim dziele również żyjąca w XI wieku Hildegarda z Bingen. Obecnie ostropest plamisty jest uprawiany na potrzeby przemysłu farmakologicznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.