czwartek, 4 lipca 2019

Kiedy ocet jabłkowy jest gotowy

Przepis na domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty, aż ciężko nazywać go przepisem. Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy.


Jak poznać, że ocet jest już gotowy? Ma on wtedy smak octu, ale zapach jabłek :). Jeśli pachnie drożdzami, znaczy to, że nie jest jeszcze gotowy.

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy, zobacz dokładne składniki i czas przygotowania. Już Hipokrates, ojciec medycyny, używał tego złotego eliksiru jako naturalny antybiotyk i środek antyseptyczny do leczenia niemal wszystkich dolegliwości. Dzięki współczesnej technologii udało się dowieść, dlaczego ten „napój” jest tak bardzo skuteczny i leczy większość dolegliwości.


Najlepiej więc zrobić sobie w domu swój własny ocet jabłkowy. Po – tygodniach ocet jabłkowy jest gotowy. Ocet z soku wolnotłoczonego – produkcja jest taka sama, jak octu z jabłek, dosładzasz tylko 2-łyżki na litr soku mieszając cukier z małą ilością soku lub wody.


Jego właściwości lecznicze były znane już w starożytności, kiedy. Drugi etap fermentacji – na każdy litr płynu dodać g cukru. Przelać do czystej butelki i trzymać w ciemnym miejscu przykryty gazą.

Po upływie około dni, kiedy płyn będzie jasny – ocet jest gotowy. Wystarczy przelać go przez gazę do czystego słoika i można cieszyć się domowym octem jabłkowym. Prezentujemy sprawdzony domowy przepis na ocet jabłkowy.


Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach. Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła. Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego.


Ocet jabłkowy na włosy można stosować tak jak odżywkę do włosów. Ocet z jabłek stosowany jest na zgagę, problemy z trawieniem i zaparcia, a także infekcje gardła. Należy pamiętać o rozcieńczaniu octu wodą i odpowiednim dawkowaniu. Czysty ocet może uszkadzać szkliwo, a w nadmiernej ilości podrażniać przełyk. Kiedy natomiast stwierdzisz, że już jest gotowy, odcedź ocet przez kilka warstw ściereczek lub filtrów do kawy, by wyizolować macierz.


Ponadto stosując ocet jabłkowy na włosy, oczyścimy je i wypłuczemy wszelkie osady z wody i kosmetyków, dzięki czemu nasze włosy dostaną nowej witalności. Odcedzony ocet przechowuj w lodówce lub pasteryzuj, jeżeli chcesz go trzymać w temperaturze pokojowej. Kiedy piana przestanie się pojawiać to znak, że fermentacja została zakończona.


Wówczas można powstały ocet jabłkowy przez gazę przelewać do butelek i odstawić w jakieś zimne miejsce. Fermentacja jest zakończona, kiedy płyn uspokoi się i przybierze jasny kolor. Ocet przelać do butelek filtrując płyn przez lejek wyłożony gazą.

Butelki szczelnie zakorkować, zalać woskiem lub lakiem i przechowywać w ciemnym i chłodnym. To dzisiejsze zdjęcie, za kilka dni uzupełnię fotorelację – pokażę kolejne etapy. Dla niecierpliwych zdjęcia gotowego octu jabłkowego.


Namawiam do rozpoczęcia własnej produkcji, choćby w litrowym słoiku. Warto , ponieważ oprócz odchudzających właściwości ocet jabłkowy – uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. O właściwościach jabłek pisałam jakiś czas temu, dzisiaj pora na ocet jabłkowy. Chociaż historia octu jabłkowego jest tak stara jak świat to większości z nas kojarzy się jedynie z dressingiem do sałatek. Kiedy już nasz domowy ocet jabłkowy będzie gotowy, odcedzamy go i przechowujemy w ciemnym miejscu.


Udało nam się przygotować organiczny ocet jabłkowy bez substancji chemicznych i ze wszystkimi właściwościami leczniczymi! Naturalny ocet jabłkowy jest idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju marynat do warzyw i mięsa lub jako składnik sosów do sałatek. Okazuje się, że przygotowanie w domu octu jabłkowego jest banalnie proste. Potrzebna nam będzie woda, odrobina cukru i oczywiście jabłka. Ja dodatkowo dałam też listek laurowy i rozmaryn.


Kiedy nastaw przestanie bąbelkować odcedzamy jabłka i ponownie przykrywamy gazą 9. Zawiera niewielkie ilości witamin oraz minerałów. Przyczynia się do zwiększenia wchłaniania ważnych dla organizmu składników mineralnych zawartych w pożywieniu. Gotowy ocet ma delikatny zapach i łagodny, jabłkowy smak – ocet jabłkowy możesz bez trudu zrobić również samodzielnie w domu. Kiedy ocet będzie gotowy, odcedź jabłka i przelej płyn do szklanych butelek.


Ocet jest gotowy, kiedy owoce przestają się pienić. Można nawet zrobić ocet jabłkowy w domu. Możesz użyć gazy, aby uzyskać czysty płyn. Dodaj „Matkę”(żywe kultury bakterii), aby ocet jabłkowy i pozostawić do sfermentowania.


Matka” jest formą bakterii, które zamieniają się w kwas octowy. Jest znakomitą przyprawą do sałatek i mięs oraz produktem o właściwościach leczniczych. Zawdzięcza to składnikom, które zawiera jabłko: cennym polifenolom (kwas chlorogenowy i katechina), beta-karotenowi oraz flawonoidom (florydzyna, kwercetyna), a także minerałom, witaminom oraz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty