Ocet jabłkowy a odchudzanie. Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. Dzięki produktowi bazowemu (jabłkom), ocet jabłkowy jest bogactwem składników odżywczych. W jego skład wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np.
Oczywiście najlepszą opcją jest przygotowanie octu samodzielnie. Dostępny jest również w sklepach. Często podkreśla się właściwości lecznicze i pro zdrowotne octu jabłkowego. W starożytności stosowano ocet jabłkowy do oczyszczania ran.
Dzisiaj również spełnia podobne właściwości. Dezynfekuje skórę, leczy brodawki, pomocny jest przy grzybicy. Warto zaznaczyć, że namnażanie bakterii chorobotwórczych jest zahamowane dopiero przy dużych stężeniach octu jabłkowego (mogą uszkadzać komórki skóry właściwej). Ceniono go za dobry specyfik na ugaszenie pragnienia a także jako remedium na wiele chorób. Zapiski na temat octu jabłkowego można znaleźć także u Hipokratesa, którego nazywa się ojcem medycyny.
Dla zadowalających rezultatów odchudzania powinno się przyjmować ocet jabłkowy najlepiej 2-razy dziennie (rano na czczo, przed obiadem oraz przed snem). Sam ocet jabłkowy nie sprawi, że schudniemy. W rzeczywistości, Hipokrates (ojciec medycyny) używał tego octu już około 4lat p. Ten żółto-brązowy płyn wykazuje działanie antybakteryjne, jest też zalecany do obniżania poziomu glukozy we krwi pacjentów, a także wspomaga odchudzanie. Choć ma wiele zalet i szerokie zastosowanie, włączając go.
Stosuje się go na wiele dolegliwości. Niektóre przypisywane mu właściwości znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych. Stosowany w celu zwiększenia odporności na infekcje, pobudzenia krążenia czy oczyszczenia wątroby. Przeprowadzone badania potwierdziły, że działa antybakteryjnie, obniża poziom glukozy we krwi i może pomagać w odchudzaniu.
To bogate źródło witamin, np. Zawiera także witaminy A, C, E, P oraz beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Jego właściwości lecznicze były znane już w starożytności, kiedy.
Dzięki wysokiej zawartości kwasów i przeciwutleniaczy, pomaga np. Wytwarzany jest za pomocą fermentacji soku z jabłek, dzięki czemu zyskuje bardzo wiele zdrowotnych właściwości. Każdy chyba zgodzi się, że ocet jabłkowy nie jest rewelacyjny w smaku. Często tak bywa, iż osoby zachęcone właściwościami zdrowotnymi octu przestają go pić już po pierwszym łyku.
Wszystko za sprawą nieprzyjemnego smaku tego specyfiku. Już starożytni wiedzieli, że ma on również cenne właściwości zdrowotne. Hipokrates zalecał stosowanie kwasu octowego jako remedium na wiele popularnych chorób i dolegliwości.
Wówczas powstaje alkohol w formie octu, zbawienny dla ludzkiego organizmu. Zawiera niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu takie jak: fosfor, wapń, potas, só kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Ma charakterystyczny jabłkowy zapach i bursztynowy kolor.
Chętnie używany jest jako dodatek do dań mięsnych, sałatek, majonezów i sosów, ze względu na wyjątkowe walory smakowe i prozdrowotne właściwości. Zakwaszenie organizmu to poważny problem, którego nie należy lekceważyć, Niestety wiele osób z zakwaszonym organizmem nie jest świadomych swej dolegliwości. Od wieków ocet jabłkowy ma różnorodne zastosowanie.
Wykorzystywany jest on zarówno jako środek spożywczy jak i kosmetyczny. Zobacz jak pić i stosować ocet jabłkowy. Już tysięcy lat przed naszą erą jego lecznicze właściwości wykorzystywali Babilończycy. Swój rozkwit przeżył w średniowieczu, miał ułatwiać. Od wielu lat w medycynie ludowej jest używany do walki z problemami ze zdrowiem.
Współcześnie doceniamy jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i krążenia. Jakie właściwości wykazuje ocet jabłkowy? Oprócz wspaniałych właściwości odchudzających i wspomagających organizm od środka, ocet jabłkowy świetnie sprawdza się jako leczniczy kosmetyk.
Tonizuje skórę, działa antybakteryjnie i antygrzybicznie, lecząc trądzik i inne choroby skórne (domowy tonik – pół na pół z wodą). W sieci jest jeszcze więcej na temat jego cudownych właściwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.