Nie przeszkadza mu uprawa w monokulturze nawet przez lat. Wysiany dwa lata z rzędu w tym samym miejscu w kolejnych latach może rosnąć już bez siewu. Walorem uprawy jest jej niskonakładowość, gdyż ostropest ma małe wymagania pokarmowe.
Uprawia się go ze względu na nasiona zawierające bioflawonoidy, w których najbardziej czynną grupą jest sylimaryna w ilości do. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.
Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach.
Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Ostropest występuje pod wieloma postaciami.
Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Znalazłem już firmę kontraktującą ale chętnie dowiedziałbym się na co zwrócić uwagę w tej uprawie. Interesuje mnie zwłaszcza kwestia roznoszenia nasion przez wiatr w trakcie dojrzewania. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach.
Sylimaryna działa też żółciopędnie. Stosowanie ziół w profilaktyce i wspomaganiu leczenia różnych schorzeń jest rozwiązaniem bardzo skutecznym, a przy tym bezpiecznym. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju. Zawiera sylimarynę, która sama jest antyoksydantem, a ponadto regeneruje komórki wątroby i chroni je przed szkodliwym działaniem toksyn i alkoholu. Ze względu na długi czas życia, oraz specyfikę pobieranej paszy, lochy są szczególnie narażone na uszkodzenia wątroby.
Z pomocą w tej sytuacji przychodzi sama natura. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży!
Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. W Polsce uważany jest za roślinę zielarską, jego uprawa nie jest skomplikowana, a roślina nie jest wymagająca. Aktualne oferty na Ceneo.
Porównuj i odkrywaj najtańsze produkty. Jako gatunek introdukowany rozprzestrzenił się w wielu rejonach świata.
Można ją pomylić z popularnym ostem. Ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe kwiaty. Odróżnia się od ostu wysokością, bo może sięgać ok.
Do celów leczniczych wykorzystywane są nasiona (ziarna) rośliny. Posiada ona wiele właściwości leczniczych. Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków.
Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale.
Czy ostropest plamisty ma jakieś skutki uboczne. Jak powszechnie wiadomo ostropest plamisty jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego. I na tym polu spisuje się rewelacyjnie. Jednak i podczas jego stosowania zanotowano pewne niepożądane działania. Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy.
Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.