wtorek, 6 września 2016

Ostropest plamisty a oset

Ostropest plamisty jest jednym z fenomenów natury. Zwróciłam na niego uwagę już dawno temu, ponieważ wygląda jak oset, kwitnie na fioletowo i moim zdaniem jest piękny. Kosząc trawę przez wiele lat omijaliśmy go z moim mężem właśnie ze względów wizualnych.


Nadmierne spożycie może powodować skutki uboczne takie jak świą nudności, ból brzucha, ból głowy i wysypki skórne. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.

Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Właściwości lecznicze ostropestu doceniali już starożytni Rzymianie, którzy wykorzystywali jego ziarenka do regenerowania wątroby po alkoholowych ekscesach… :) Inna nazwa ostropestu to oset mleczny. Ta nazwa nie jest przypadkowa. Co to jest ostropest plamisty?


Marii” czy „mleczny oset” to nazwy zwyczajowe, odwołujące się do legendy, wedle której białe plamki na liściach ostropestu to pamiątka po kroplach mleka Matki Boskiej karmiącej. Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum.

Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. Bywa określany jako „okazały oset” ze względu na wysokość ostropestu, która może wynosić nawet m. Europie i Ameryce Północnej. Warto wiedzieć: ostropest ma grubą łodygę, która może osiągać nawet metry wysokości,.


Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Działanie i właściwości ostropestu plamistego. Na rynku znaleźć możemy oset w wielu różnych postaciach, takich jak kapsułki, tabletki czy nawet drażetki.


Czym jest, jak działa, kiedy warto stosować ostropest plamisty? Większość z nas zapewne miała już styczność z ostropestem. Kwiat rośliny wyglądem przypomina oset rosnący na łąkach. Warto pamiętać, że to jednak nie ta sama roślina.


Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinkę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy “oset”.


Stosowany leczniczo już od setek lat.

Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Najwięcej aktywnych substancji mają owoce i nasiona. Inne nazwy ostropestu plamistego to dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny. Z wyglądu przypomina oset, chociaż zazwyczaj jest od niego znacznie wyższy – osiąga nawet metry wysokości. Grube, rozgałęzione łodygi pokryte są liśćmi o kolczastych brzegach.


Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok. Szczególnie znany jest ze swoich właściwości odtruwających oraz regenerujących. Ponadto warto wiedzieć, że inaczej ostropest określany jest, jako święty oset.


Obok ostropestu plamistego nazywa się także: pstrok, oset Najświętszej Marii Panny, a nawet dziki karczoch. Jako roślina lecznicza wykorzystywany jest od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Swoje działanie zawdzięcza znajdującej się w owocni sylimarynie, która należy do przeciwutleniaczy, wymiatających wolne. Wywodzi się z rejonu krajów basenu Morza Śródziemnego, lecz jej uprawa nie wymaga specjalnych warunków, więc rośnie też dziko w innych regionach świata.


Z tego względu znana jest także pod takimi nazwami. Posiada ona wiele właściwości leczniczych. Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków. Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta.


Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg. Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. W wierszu Czesława Miłosza Oset. Pokrzywa ziemia, którą porasta oset wraz z pokrzywą i innymi chwastami jest symbolem świata pozbawionego sensu, jaki nadaje mu mowa ludzka.


Odmienną symbolikę ma ostropest plamisty, zwany ostem mlecznym i związany z kultem maryjnym, gdyż plamy na jego liściach według legendy powstały z mleka Maryi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty