Ocet jabłkowy ma żółto-brązową barwę i jest lekko mętny. Wyróżnia go charakterystyczny kwaśny octowy smak i zapach jabłek. Jak wskazuje nazwa, produkuje się go z jabłek – do rozdrobnionych owoców dodawane są drożdże, które przekształcają cukier zawarty w jabłkach na alkohol.
Następnie bakterie fermentacji octowej fermentują alkohol do postaci kwasu octowego. Oczywiście najlepszą opcją jest przygotowanie octu samodzielnie. Dostępny jest również w sklepach. Często podkreśla się właściwości lecznicze i pro zdrowotne octu jabłkowego. Rozcieńczony służy jako dezodorant, tonik do twarzy, a nawet preparat do płukania włosów.
Ocet z jabłek stosowany jest na zgagę, problemy z trawieniem i zaparcia, a także infekcje gardła. Należy pamiętać o rozcieńczaniu octu wodą i odpowiednim dawkowaniu. Resztki z jabłek można przez ok. Jego właściwości lecznicze były znane już w starożytności, kiedy.
Przepis na ocet jabłkowy. Aby właściwości octu jabłkowego były dostępne dla naszego organizmu w pełni musimy zadbać o to aby ocet jabłkowy był jak najlepszej jakości. Ocet z jabłek otrzymujemy w procesie fermentacji jabłek za sprawą pracy bakterii nazywanych Acetobacter. W rzeczywistości, Hipokrates (ojciec medycyny) używał tego octu już około 4lat p. Istnieje teoria, że dobry ocet musi zawierać matkę octu.
Jest to substancja odpowiadająca za mętność octu jabłkowego, składająca się z bakterii kwasu octowego i celulozy. Nie ma jednak badań potwierdzających tezę, że tylko ocet jabłkowy z matką wykazuje właściwości zdrowotne. Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach.
Uważamy, że pełnowartościowy ocet powstaje w wyniku fermentacji całych jabłek, dlatego nie używamy w tym celu soków, cydru czy wytłoków z jabłek. Fermentacji poddajemy pulpę jabłkową. Powstaje ona ze zgniecenia całych owoców, łącznie z miąższem, skórką, gniazdami nasiennymi i nasionami. Wówczas powstaje alkohol w formie octu, zbawienny dla ludzkiego organizmu.
Już tysięcy lat przed naszą erą jego lecznicze właściwości wykorzystywali Babilończycy. Swój rozkwit przeżył w średniowieczu, miał ułatwiać. Każdy chyba zgodzi się, że ocet jabłkowy nie jest rewelacyjny w smaku. Często tak bywa, iż osoby zachęcone właściwościami zdrowotnymi octu przestają go pić już po pierwszym łyku.
Wszystko za sprawą nieprzyjemnego smaku tego specyfiku. Gdy owoce się psują, rozpoczyna się fermentacja – jej produktem. Można go zrobić z jabłek, miodu, ryżu, winogron - właściwie z tego wszystkiego, z czego wyprodukować można alkohol.
To on nadaje charakteru i. Lecznicze zastosowanie mają skórki z jabłka. Ugotowana z nich herbatka działa dezynfekująco i likwiduje stany zapalne w jamie ustnej i gardle. Samodzielnie można również przygotować ocet jabłkowy.
Wypijając jego dwie łyżeczki z dwiema łyżeczkami miodu i połową szklanki wody, uzupełniamy potas w organizmie i poprawiamy trawienie. Jabłka miałam ekologiczne ale i tak je wyszorowałam. Dwa razy dziennie mieszany drewnianą łyżką, był przykryty talerzykiem bo jabłka wypływały.
Czysty spirytus, z którego wytwarzany jest ten ocet, nie ma żadnych właściwości zdrowotnych (w przeciwieństwie do jabłek). Często traktujemy ocet jabłkowy w ten sam sposób jak spirytusowy. Jest to postępowanie błędne, gdyż są to dwa zupełnie inne produkty, posiadające różne cechy. To bogate źródło witamin, np.
Zawiera także witaminy A, C, E, P oraz beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Można stosować go zarówno w domu, jak i dodawać do wielu przepisów, by korzystać z jego niesamowitych właściwości. Oto kilka niesamowitych korzyści płynących z octu jabłkowego. Należy wspomnieć, że ocet jabłkowy zawiera zauważalną ilość potasu.
Z powodu regulacji glukozy we krwi i zmniejszania wydzielania insuliny, ocet jabłkowy przyczynia się do utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej, przez co sprzyja utracie masy ciała. Ocet ten jest wodnym roztworem kwasu octowego, powstający w procesie fermentacji octowej alkoholu. Produkowany wyłącznie z polskich jabłek. Posiada charakterystyczny lekko bursztynowy kolor i przyjemny jabłkowy zapach.
Nie wszystkie jego właściwości lecznicze zostały potwierdzone naukowo - część z nich wynika z tradycyjnej medycyny ludowej, z której jednak dziś coraz chętniej korzystamy. Od wielu lat w medycynie ludowej jest używany do walki z problemami ze zdrowiem. Współcześnie doceniamy jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i krążenia.
Jakie właściwości wykazuje ocet jabłkowy?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.