Udowodniono w wielu badaniach, że ocet jabłkowy zwiększa wrażliwość na insulinę u osób z cukrzycą typu 2. Szeroko stosowany w detoksykacji organizmu. W średniowieczu ocet jabłkowy królował jako naturalny konserwant żywności oraz środek wspomagający trawienie. Francuzi opatrywali nim rannych i leczyli zarazy. W naszym kraju również jest znany w medycynie ludowej od dawna, np. Ceniono go za dobry specyfik na ugaszenie pragnienia a także jako remedium na wiele chorób.
Zapiski na temat octu jabłkowego można znaleźć także u Hipokratesa, którego nazywa się ojcem medycyny. Reklamowane są jako cudowne środki, zawierające wszystkie dobroczynne właściwości octu jabłkowego. Być może działają, ale na pewno nie tak sprawnie i kompleksowo, jak świeży. Jeśli masz problemy ze wzdęciami i refluksem, wypróbuj.
Ze względu na jego właściwości lecznicze, pomaga też. Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. Fermentacja jest zakończona, kiedy płyn uspokoi się i przybierze jasny kolor.
Butelki szczelnie zakorkować, zalać woskiem lub lakiem. Ocet jabłkowy a odchudzanie. Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła.
Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego. Perspektywa włożenia lżejszych ubrań, kostiumów kąpielowych sprawia, że szukamy coraz to nowszych i błyskawicznie działających sposobów na utratę zbędnych kilogramów. W tym może pomóc ocet jabłkowy. Picie octu zmieszanego z miodem pomaga również w bólach gardła i zgadze, niweluje nieprzyjemny oddech z ust i stymuluje trawienie.
Przepis na domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty, aż ciężko nazywać go przepisem. Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy. Zawiera dużo wapnia, fosforu , potasu oraz innych minerałów i leczniczych substancji organicznych.
Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Czasem może się zdarzyć, że na powierzchni przygotowanego przez nas octu zrobi się biały, gęsty kożuch. Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu.
W occie jabłkowym jest około najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje. Należy rozpuścić 2–łyżeczki octu jabłkowego w szklance przegotowanej wody i pić 2–razy dziennie małymi łykami przed posiłkami. Jeśli jego smak nie jest odpowiedni, można dodać do roztworu łyżeczkę miodu. Rozcieńczony ocet jabłkowy można również wykorzystać jako dressing do sałatek czy marynatę do pieczonych warzyw. Ponadto, ocet jabłkowy używany jest przy produkcji szamponów i odżywek które nadają włosom połysk i przyczyniają się do ich regeneracji.
Zwolennicy zdrowego odżywiania sugerują, że ocet jabłkowy potrafi powstrzymać biegunkę, reguluje przemianę materii oraz ułatwia trawienie. Podczas picia octu jabłkowego należy mieć na uwadze fakt iż mimo wszelkich właściwości zdrowotnych, jest to substancja bardzo kwaśna. Ale wypijając na kwadrans przed posiłkiem ocet jabłkowy, który zawiera kwas octowy, powoduje się pobudzanie produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym. Przez to zwiększa się stężenie kwasu solnego w soku żołądkowym!
Czyli poprawia się trawienie. Natomiast u osób, u których nie ma przeciwskazań do stosowania, ocet jabłkowy polepszy trawienie, zwiększy uczucie sytości po posiłku, co wiąże się z ułatwionym zrzuceniem zbędnych kilogramów. Badania wykazały, że jest też silnym środkiem przeciwbakteryjnym. Warto wspomnieć również, że ocet jabłkowy korzystnie wpływa na pracę jelit, „uspokajając” przewód pokarmowy.
Uważany jest za probiotyk wspomagający trawienie i eliminację szkodliwych substancji z organizmu. Najlepiej zdecydować się na ten ekologiczny i najwyższej jakości. Może on posłużyć jako przyprawa do sałatek i dań, ale również można wykorzystać jego lecznicze właściwości. Używany jest w gospodarstwach domowych jako przyprawa do potraw, bowiem podkreśla smak sałatek i mięs, a także pobudza apetyt i wspomaga układ pokarmowy podczas trawienia tłustych i kalorycznych posiłków.
Podobnie działa ocet jabłkowy, wspomaga perystaltykę jelit, przyspiesza trawienie. Badania dowodzą też, że miód niszczy Helicobacter pylori, czyli bakterię wywołującą wrzody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.