Ostropest plamisty to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus). Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum.
Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. Sprawdza się również przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby różnych typów, a także pomaga w. Posiada ona wiele właściwości leczniczych. Po ostropest należy sięgać, gdy nasza wątroba jest zbyt mocno obciążona – niezdrową dietą, spożywaniem napojów alkoholowym, a także długotrwałym stosowaniem leków. Właściwości, zastosowanie. Zapewne wiele z nas po usłyszeniu nazwy ostropestu plamistego ma na myśli kwiat albo zioło ale zwykle nie wiemy, jakie właściwości ma ta roślina.
Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast. Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny.
Sylimaryna działa też żółciopędnie. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena. Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.
Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty. Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok. Surowcem jest owoc ostropestu w kolorze białym, szarym, brązowym lub czarnym. Owoc zakończony jest charakterystycznym kulistym wyrostkiem.
Dojrzewa stopniowo, a jego zbiór należy przeprowadzać w okresie od sierpnia do września. Na jakie dolegliwości pomaga ostropest plamisty, skąd pochodzi roślina, dlaczego leczy i jak ją stosować? Zobacz produkty medyczne z ostropestem w składzie. Skąd pochodzi ostropest plamisty? Mogą po nią sięgnąć także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem.
Wytwarzany z ich owoców produkt bioekologiczny wykazuje szczególnie wysoką wartość biologiczną i leczniczą. Ostropest dostępny jest na rynku w wielu postaciach: całych lub zmielonych ziaren, w tabletkach, jako składnik gotowych mieszanek a nawet jako składnik do sałatek (dolne liście rośliny). Dawkowanie ostropestu plamistego różni się od postaci, w jakiej go przyjmujemy. Bywa określany jako „okazały oset” ze względu na wysokość ostropestu, która może wynosić nawet m. Europie i Ameryce Północnej.
Nie ma problemu z sąsiadowaniem z innymi roślinami, dlatego też można tworzyć różne kompozycje kwiatów z jej udziałem. Roślina ma kolce, dlatego też warto zadbać aby nie stanowiły one żadnego zagrożenia dla domowników, zwierząt i dzieci. Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży! Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. Ostropest jest trochę odporny na mróz i bez problemu znosi spadki temperatury do -7°C.
Jeżeli roślina ma mieć dwuletni rozwój, w naszych warunkach powinna być uprawiana w doniczkach. Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu. Wykorzystywana była w celu oczyszczenia organizmu z nadmiaru toksyn oraz do przywracania właściwej pracy wątroby.
Obecnie ostropest plamisty stosuje się we wspomaganiu leczenia wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu A, B. Ogrom świata roślin i korzyści płynących z ich naturalnych właściwości jest trudny do wyobrażenia, a co dopiero do ogarnięcia. Wśród niezliczonej ilości gatunków flory pojawia się ostropest. Czym jest oraz jakimi cechami charakteryzuje się ten gatunek? Roślina ta rośnie dziko i występuje niemal na całym świecie, pochodzi jednak z rejonów Morza Śródziemnego.
Stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Najwięcej aktywnych substancji mają owoce i nasiona.
Inne nazwy ostropestu plamistego to dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny. Lista rozwiązań dla określenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.