Sylimaryna działa też żółciopędnie. Uznawany jest za wyjątkowo skuteczny i charakteryzujący się wielopłaszczyznowym działaniem specyfik. I właśnie z tego powodu jest tak często wybieranym preparatem ziołowym.
Oprócz powyższego, ostropest wpływa regulująco na proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Tą aktywność możemy przypisać zarówno sylimarynie, jak i związkom goryczkowym, które stymulują układ pokarmowy, które zawiera w sobie ostropest plamisty.
Ma działanie przeciwzapalne, stymuluje regenerację komórek wątroby i odtruwa organizm, a stosować mogą go nawet kobiety w ciąży! Zobacz, jak możesz wykorzystać go dla zdrowia. Jako lek ostropest plamisty znany był już w starożytności. Wspominał o nim grecki uczony i filozof, uczeń i przyjaciel Arystotelesa - Teofrast.
Zastosowanie ostropestu w leczeniu dolegliwości wątroby opisywali wybitny angielski zielarz John Gerard oraz botanik Nicholas Culpeper. Dziś właściwości ostrapestu wykorzystują nie tylko zielarze, ale i przemysł farmakologiczny. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.
Wskazana dawka ostropestu to 2-łyżeczki nasion dziennie.
Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować regularnie, 3-razy dziennie przynajmniej przez 2-miesiące, a potem 1-razy dziennie – nawet stale. Jego rodziną jest rejon Morza Śródziemnego, skąd stopniowo rozprzestrzenił się najpierw w Europie, później także na innych kontynentach. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu. Dlaczego warto kupować nie zmielone nasiona ostropestu plamistego i jaka jest ich cena.
Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy. Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem.
Owoc ostropestu plamistego, mielony, odtłuszczony, 1g (Flos) w portalu doz. Zobacz opis i cenę produktu, skorzystaj z dostępnych rabatów i niskich cen apteki online! Zbieramy je, gdy łuski okrywy koszyczków zeschną i pojawią się pierwsze kosmyki puchu kielichowego, inaczej się wysypią. Owoce rozkładamy na płaskiej powierzchni, aby doschły i przechowujemy dokładnie ususzone. Należy mieć na uwadze fakt, iż ostropest jest suplementem diety, a nie lekiem, dlatego łatwo spotkać się z różnym dawkowaniem, w zależności od zaleceń producenta.
Zazwyczaj dzienna dawka waha się od do 300mg. Należy wziąć pod uwagę również skutki uboczne przyjmowania. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw.
Od czasów starożytnych Rzymian zioło kojarzone było bardzo słusznie z dobrodziejstwem dla wątroby – narządu, który najdobitniej chyba odczuwa postęp cywilizacyjny.
Stosowany leczniczo już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Stamtąd rozprzestrzenił się w Europie i innych kontynentach dzięki niedużym wymaganiom co do rodzaju podłoża.
Na jego leczniczych właściwościach w pełni poznano się jednak w średniowieczu. Okrzyknięto go wtedy jedną z. Rodzaj ostropest występuje w dwóch gatunkach: Silybum marianum i Silybum eburneum. Silybum marianum jest znany już od czasów starożytnych, gdzie ówcześni wielcy twórcy wspominali o nim w swoich dziełach. Surowcem zielarskim są owoce (zwane błędnie nasionami), zawierające zwykle 2- sylimaryny, będącej mieszaniną flawonolignanów. Profilaktycznie zaleca się stosować w formie odwaru – łyżeczkę zalewamy szklanką gorącej wody i odstawiamy na minut, po czym odcedzamy i wypijamy.
Ostropest mielony – dawkowanie. Osoby, które słyszały co nieco o ostropeście plamistym prawdopodobnie kojarzą go z leczeniem wątroby. I słusznie – współcześnie roślina ta wykorzystywana jest przede wszystkim do regeneracji komórek tego narządu. Obecnie jest ona stosowana w wielu częściach świata na różnego rodzaju dolegliwości. W dobie ciągłego stresu i pośpiechu jest on szczególnie cenny, jako że jest jednym z najlepszych środków przeznaczonych do przeprowadzenia detoksykacji organizmu.
Mimo że smak ostropestu jest niemal niewyczuwalny, to połykanie samej zmielonej rośliny nie należy do przyjemnych doznań. Tymczasem warto docenić lecznicze właściwości ostropestu, które czynią go cennym składnikiem zielarskim. Zobacz jakie zastosowanie ma ostropest plamisty w leczeniu różnych schorzeń, a także przekonaj się jak łatwa jest uprawa ostropestu w ogrodzie, dzięki której można pozyskać sporo tego zioła.
Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.