W średniowieczu ocet jabłkowy królował jako naturalny konserwant żywności oraz środek wspomagający trawienie. Francuzi opatrywali nim rannych i leczyli zarazy. W naszym kraju również jest znany w medycynie ludowej od dawna, np.
W Internetach krąży mnóstwo artykułów, z których możemy się dowiedzieć, że ocet jabłkowy jest cudowny, ponieważ ma mnóóóstwo wartości odżywczych. Kiedyś nie sprawdzałam takich informacji, ale odkąd przez przypadek odkryłam, że kiełki (tak, te wychwalane pod niebiosa domowe kiełki) wcale nie zawierają ogromnej ilości witamin i minerałów, zaczęłam regularnie. Kalkulator kalorii - sprawdź ile kalorii zawierają twoje posiłki.
Tabele kalorii, wartości odżywcze, kalorie produktów, kcal, białko, węglowodany, tłuszcz, tabela kalorii. Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. Ocet jabłkowy a odchudzanie. Istnieje bardzo wiele zastosowań octu winnego, które zależą od rodzaju octu. Biały ocet winny częściej wykorzystuje się do.
Doskonale smakuje w sałatkach i surówkach zamiast zwykłego octu. Jeśli dodamy go zamiast oliwy czy gęstych sosów, zdecydowanie obniżymy kaloryczność każdej potrawy. Ponadto stosując ocet jabłkowy na włosy, oczyścimy je i wypłuczemy wszelkie osady z wody i kosmetyków, dzięki czemu nasze włosy dostaną nowej witalności. Każdy chyba zgodzi się, że ocet jabłkowy nie jest rewelacyjny w smaku.
Często tak bywa, iż osoby zachęcone właściwościami zdrowotnymi octu przestają go pić już po pierwszym łyku. Wszystko za sprawą nieprzyjemnego smaku tego specyfiku. W rzeczywistości, Hipokrates (ojciec medycyny) używał tego octu już około 4lat p. Jest znany od wieków, ale obecnie przeżywa zasłużony renesans.
Udowodnionych zostało wiele właściwości zdrowotnych octu jabłkowego, a najważniejsze z nich to działanie przeciwhiperlipidemiczne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Przy stosowaniu zewnętrznym zaś zmniejszające trądzik czy spłycające. Ilość korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania octu jabłkowego jest większa niż w przypadku picia octu winnego, balsamicznego lub spirytusowego. Sprawdzone zdrowotne właściwości octu jabłkowego.
Wzbogaca smak potraw, niewiele osób jednak wie, że ma również inne cenne właściwości, bardzo korzystne dla zdrowia. W składzie octu jabłkowego znajdują się cenne dla organizmu przeciwutleniacze,. Powstaje w procesie fermentacji alkoholu, a jej smak i aromat uzależniony jest właśnie od rodzaju użytego do produkcji trunku. Swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim dobroczynnemu działaniu na organizm ludzki.
Gdy ocet jabłkowy z miodem jest nieprzetworzony, czyli organiczny – korzyści dla zdrowia są jeszcze większe i może służyć jako lekarstwo oraz środek zapobiegawczy na wiele chorób. Przepis na domowy ocet jabłkowy jest bardzo prosty, aż ciężko nazywać go przepisem. Jednak jego przygotowanie wymaga cierpliwości. Dziś pokażę jak samodzielnie zrobić ocet jabłkowy. Wtedy należy na szklankę wody dodać łyżeczkę octu i dwie łyżeczki miodu lub soku cytrynowego.
W takiej postaci zalecane jest przyjmowanie roztworu dwa razy dziennie. Jest niezastąpionym elementem sałatek i surówek oraz niezwykłym i naturalnym środkiem ułatwiającym trawienie. Dzięki poniższemu artykułowi. Jabłko wartości odżywcze, kalorie, wpływ na zdrowie.
Jabłka należą do najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Są dostępne o każdej porze roku, są smaczne, a ich uniwersalność sprawia, że są jednym z najczęściej wykorzystywanych owoców w polskiej kuchni! Składniki w nim zawarte uzupełniają codzienną dietę w potas, só fosfor, wapń i witaminę E. Ponadto pomaga w dolegliwościach związanych z artretyzmem oraz odchudzaniu.
Nie wszystkie jego właściwości lecznicze zostały potwierdzone naukowo - część z nich wynika z tradycyjnej medycyny ludowej, z której jednak dziś coraz chętniej korzystamy. Dodatkowo ocet jabłkowy stymuluje wydzielanie soków trawiennych i przyśpiesza metabolizm organizmu. Przede wszystkim ocet jabłkowy zwiększa metabolizm i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Dlatego też stosuje go wiele osób, które chcą stracić zbędne kilogramy. Najzdrowszą opcją jest robienie detoksu z octu jabłkowego.
Regularne zażywanie octu jabłkowego w zalecanej ilości ma w zasadzie same właściwości prozdrowotne. Niemniej jednak regularny nadmiar octu jabłkowego w diecie może powodować następujące skutki: hipoglikemię (dlatego też osoby chore na cukrzycę powinny ustalać włączenie octu jabłkowego do diety ze swoim lekarzem!), obniżenie poziomu potasu oraz erozję szkliwa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.