Ocet jabłkowy – zastosowanie w lecznictwie. Dobroczynne działanie octu jabłkowego znalazło swoje zastosowanie w kilku podstawowych dziedzinach naszego życia. W utrzymaniu zdrowia, w kosmetyce, a nawet gospodarstwie domowym. Najszersze i chyba najistotniejsze zastosowanie octu jabłkowego to wspomaganie leczenia wielu chorób i dolegliwości.
Od wielu lat w medycynie ludowej jest używany do walki z problemami ze zdrowiem. Współcześnie doceniamy jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i krążenia. Jakie właściwości wykazuje ocet jabłkowy?
Dla Chińczyków symbolizował on życie, natomiast w Babilonie, służył on do konserwowania mięsa. Był również wykorzystywany w Egipcie w trakcie kąpieli Kleopatry. Hipokrates zajmujący się dziedziną medycyny opisywał jego drogocenne działanie. Ceniono go za dobry specyfik na ugaszenie pragnienia a także jako remedium na wiele chorób. Zapiski na temat octu jabłkowego można znaleźć także u Hipokratesa, którego nazywa się ojcem medycyny.
Należy wspomnieć, że ocet jabłkowy zawiera zauważalną ilość potasu. Ponieważ dba o powstanie odpowiedniego, sprzyjającego środowiska kwaśnego w żołądku, cały proces trawienny przebiega sprawniej – poprawia się ogólna przemiana materii. Jednakże musi to iść w parze z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Duże znaczenie ma rodzaj jabłek, od których zależy odpowiedni proces fermentacji. Najczęściej polecane do cydru są papierówki, które rosną niekiedy w naszych ogrodach, często zapomniane i niedoceniane.
Był stosowany już w starożytności (wspominał o nim m.in. ojciec medycyny – Hipokrates). Do czego może nam się przydać? Hipokrates, ojciec medycyny, często zalecał ocet jabłkowy w połączeniu z miodem na kaszel i przeziębienie.
Z czego składa się ocet jabłkowy? W ostatnim czasie wiele mówi się o wszechstronnych zastosowaniach oleju kokosowego czy cytryny w naszych domach. Nie ulega wątpliwości, że są one bardzo przydatne, ale zdaniem wielu ekspertów ocet jabłkowy jest jeszcze bardziej użyteczny.
Dzięki naturalnym kwasom obecnym w jego składzie, pomaga w walce z łupieżem oraz łagodzi skórę głowy, zmniejszając swędzenie. Polecany jest również, jako jeden z elementów pielęgnacji ciała, gdyż skutecznie przywraca naturalne pH skóry. Ocet z jabłek stosowany jest na zgagę, problemy z trawieniem i zaparcia, a także infekcje gardła.
Należy pamiętać o rozcieńczaniu octu wodą i odpowiednim dawkowaniu. Czysty ocet może uszkadzać szkliwo, a w nadmiernej ilości podrażniać przełyk. Znamy działanie sody oczyszczonej, węgla aktywowanego, a nawet plasterka cytryny. Okazuje się, że równie wszechstronny jest ocet jabłkowy - dlatego niektórzy używają go w kosmetyce, do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku, a nawet do zachowania higieny.
Jak każdy środek ocet jabłkowy ma przeciwwskazania do jego spożywania. Przede wszystkim nie powinien być stosowany przez osoby, które cierpią na przewlekłe choroby związane z układem pokarmowym, a w szczególności z żołądkiem. Dziś nieco zapomniany przez gospodynie domowe ocet jabłkowy zyskuje na popularności wśród propagatorów medycyny naturalnej i domowych sposobów leczenia wielu przypadłości. Przedstawiamy najważniejsze właściwości lecznicze octu jabłkowego. Mi osobiście pomaga i przynosi ulgę.
Zwilżony octem kompres przykładamy na bolące miejsce, czy fragment głowy. Nie bez powodu w Anglii określa się go mianem eliksiru życia. Dostarcza nam wielu cennych składników, a jego regularne zastosowanie zapobiega wielu chorobom. Stosuje się go na wiele dolegliwości. Niektóre przypisywane mu właściwości znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych.
Zdecydowanie w ostatnim czasie ocet jabłkowy stał się bardzo popularny. Coraz więcej osób decyduje się na jego zakup, ponieważ to właśnie dzięki niemu mamy możliwość doskonałego doprawienia wielu potraw. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że kupując taki ocet jabłkowy warto wykorzystać go, aby poprawić swoje zdrowie. Ocet winny - zastosowanie w kuchni.
Istnieje bardzo wiele zastosowań octu winnego, które zależą od rodzaju octu. Biały ocet winny częściej wykorzystuje się do przygotowania sosów sałatkowych, np. Przelej trochę octu jabłkowego do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpyl go na ramy okienne, framugi drzwi i wszelkie inne miejsca, przez które mrówki mogą wejść do domu. Sprawdza się również jako środek piorąco-czyszczący. Jest tani, naturalny i skuteczny, ale wciąż niedoceniany.
Jest uzyskiwany podczas naturalnej fermentacji soku jabłkowego. Obszar stosowania produktu jest dość szeroki, ale stał się szczególnie popularny w medycynie tradycyjnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.