Ważne jest także regularne spożywanie posiłków, o małej objętości, aby nie obciążać układu pokarmowego. Dieta lekkostrawna nie zawiera więc głównie smażonych i tłustych dań. W menu ograniczasz produkty ciężkostrawne. Poznaj zasady, zobacz jadłospis i dowiedz się, co jeść! Poznaj produkty dozwolone i zakazane w przepisach na diecie lekkostrawnej.
Dzięki szerokiemu zastosowaniu dieta łatwostrawna jest stosowana po operacjach.
Polecana jest jednak każdemu, bez względu na wiek. Jakie produkty powinny gościć na lekkostrawnym talerzu? Największą zaletą diety lekkostrawnej jest fakt, że dostarcza ona do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany) oraz witamin i minerałów, jednocześnie nie obciążając układu trawiennego. Jej jadłospis opiera się głównie na zdrowych, nieprzetworzonych produktach.
Ponadto dieta ta pomaga w utrzymaniu smukłej i szczupłej sylwetki, a co najważniejsze można ją stosować jak długo tylko chcemy. Dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego jest przeznaczona dieta-lekkostrawna-łatwostrawnadla chorych cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Wykorzystywana jest w okresie trwania choroby wrzodowej, jak również w okresie rekonwalescencji.
Stosowana jest także w nieżytach żołądka, w refluksie żołądkowo. Lekkostrawne posiłki są zalecane w szeregu różnych zaburzeń związanych z funkcjonowaniem układu trawienia, ale nie tylko.
Co jeść na diecie lekkostrawnej – jakie wybierać produkty i jak przygotować posiłki? Sprawdź, jak wygląda łatwostrawny jadłospis i kiedy jest zalecany. Dieta wątrobowa to dieta, której jadłospis i przepisy w nim zawarte modyfikuje się w zależności od stanu chorego i wydolności wątroby, a nie do jednostki chorobowej.
Zawsze jednak jest to odmiana diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu. Właśnie ten model postępowania żywieniowego stosowany jest najczęściej przez pacjentów. Dieta – (czyli posiłki indywidualnie dopasowane pod względem zapotrzebowania energetycznego oraz odpowiednich produktów spożywczych) stanowi w wielu schorzeniach pierwszy etap leczenia człowieka. W początkowej fazie zachorowania najczęściej stosuje się dietę lekkostrawną. Ma szerokie zastosowanie zakładach leczniczych.
W diecie lekkostrawnej zaleca się aby warzywa i owoce były poddawane obróbce termicznej np. A co do rosołu to jednak zgodnie z naszą tradycją jest to tłusta zupa (im tłuściejszy rosół tym lepszy) - natomiast przy diecie lekkostrawnej nie powinno się spożywać tłustych produktów. Dieta łatwostrawna, zwana również lekkostrawną, jest modyfikacją żywienia osób zdrowych, polegającą na doborze odpowiednich produktów spożywczych i technik kulinarnych. Dieta trzustkowa stosowana jest na jczęściej u osób z ostrym lub przewlekłym zapaleniem trzustki. Jest to dieta łatwostrawna z ograniczeniem błonnika pokarmowego oraz tłuszczu.
Dieta w tych schorzeniach jest jednym z elementów leczenia, a jej celem jest wspomaganie funkcjonowania chorobowo zmienionego narządu. Dieta wątrobowa inaczej dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu jest niezbędna dla osób u których rozpoznano chorobę zwaną stłuszczenie wątroby. Aby wyleczyć tą dolegliwość konieczna jest zmiana diety na łatwostrawną, potocznie zwaną wątrobową, która charakteryzuje się niską zawartością kalorii, tłuszczów nasyconych i produktów o wysokim poziomie błonnika. Wczoraj przedstawiłam podstawowe założenia diety lekkostrawnej. Szkielet, który stanowi bazę do tworzenia diety uwzględniającej potrzeby konkretnej jednostki chorobowej.
Dieta łatwostrawna (lekkostrawna) jest prostą modyfikacją żywienia podstawowego, czyli stosowanego w żywieniu osób zdrowych.
Zalecaną dietą będzie dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Zaleca się ograniczenie zwłaszcza tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i włączenie niewielkiej ilości tłuszczów roślinnych. Dieta żołądkowa zalecana jest osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak refluks, wrzody żołądka czy nadkwasota. Dieta przy refluksie czy wrzodach powinna być dietą lekkostrawną, dlatego zakłada ograniczenie produktów wysokoprzetworzonych, smażonych i wzdymających.
ZASTOSOWANIE DIETY – DLA KOGO? Dietę tę stosuję się w licznych jednostkach chorobowych, w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, dla chorych długo leżących oraz dla osób w wieku podeszłym. Jest dietą leczniczą stosowaną w przypadku chorób układu pokarmowego, po zabiegach operacyjnych lub u osób starszych.
Niestrawność i bóle brzucha to typowe skutki obżarstwa. Przykre dolegliwości wyeliminuje dieta lekkostrawna. Zasady diety są bardzo proste. Wystarczy sporządzić listę produktów wskazanych i zakazanych, a przyrządzanie potraw ograniczyć do gotowania na parze i pieczenia.
Dieta ta zalecana jest każdemu, kto potrzebuje takiego doboru artykułów spożywczych, które łatwo ulegną strawieniu, nie obciążając dodatkowo organizmu. Dla kogo dieta lekkostrawna ? Dla osób z wrzodami żołądka, refluksem, problemami gastrycznymi (kłopoty z wypróżnianiem, gazy, burczenie w brzuchu), dla rekonwalescentów. Jest zalecana osobom, które przeszły zawał lub mają schorzenia jelitowe. DIETA LEKKOSTRAWNA PRZED BADANIEM - Wszystko na Temat.
Objawy, Przyczyny i Leczenie w InfoZdrowie24.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.