piątek, 13 maja 2016

Ocet jabłkowy a anemia

Ocet jabłkowy ma wiele korzystnych właściwości, m. Wykazano także jego pozytywne działanie w leczeniu anemii. Zwiększa bowiem syntezę krwinek czerwonych. Może być więc stosowany jako naturalny lek pomocniczy w leczeniu anemii czy białaczki.


Zawiera mikroelementy oraz witaminy, które także wspomagają leczenie białaczki.

Mający szerokie zastosowanie w kuchni, ocet jabłkowy to również znakomity produkt na skórę i włosy. Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje. Tak w zasadzie anemia nie stanowi przeciwwskazania do spożywania jabłek, także nie rozumiem skąd miała Pani takie zalecenia! A propos odchudzania to proszę pamiętać, że ocet jabłkowy może być stosowany tylko jako preparat wspomagający odchudzanie!


Nie jest to bowiem cudowny środek wspomagający. Kwas octowy niszczy czerwone krwinki, powoduje anemię, zakłóca procesy trawienne i zaburza proces prawidłowego przyswajania pokarmu. Jakby tego było mało powoduje marskość wątroby, wrzodowe zapalenie jelita grubego itp.

Naturalnym środkiem wspomagającym leczenie anemii może być ocet jabłkowy. W tym wypadku może być on zastosowany ze względu na swoje właściwości stymulujące - wytwarzanie krwinek. Najlepiej spożywać ocet jabłkowy, który nie tylko wspomaga odchudzanie, ale także produkcję czerwonych krwinek.


Oczywiście należy pić w formie rozcieńczonej - łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody. Słoj przykryc papierowym recznikiem kuch i umocnic recepturka. Wiele osób stosuje go do ich leczenia.


Wpływa też na zwiększenie uczucia sytości. Możemy też dodać ocet jabłkowy do kąpieli czy płukać rozcieńczonym octem włosy, ale potem lepiej nie wychodzić z domu, bo niestety zapach szybko nie ulatuje. Podczas sprzątania najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy. Można go stosować na problemy z bezsennością, astmą, anemią, trawieniem czy liszajami.


Ze względu na jego właściwości lecznicze, pomaga też. Był wykorzystywany jako środek na polepszenie trawienia, zgagę, łago - dzenie nudności, leczenie przeziębienia i grypy, a nawet poprawę stanu skóry i włosów. Czasem może się zdarzyć, że na powierzchni przygotowanego przez nas octu zrobi się biały, gęsty kożuch.


Tylko należy pamiętać, że ocet jabłkowy może zmniejszać ilość potasu w naszym organizmie, więc wskazane jest jego uzupełnianie i robienie przerw w stosowaniu kuracji octem jabłkowym. Niestety, wtedy trzeba całą zawartość słoja wyrzucić. Jego właściwości lecznicze były znane już w starożytności, kiedy.


Zdarza się, że pojęcia ocet jabłkowy i cydr jabłkowy używane są zamiennie.

Jednakże produkty te różnią się między sobą – cydr powstaje w procesie fermentacji dojrzałych jabłek bez dodatku cukru, natomiast ocet jabłkowy wymaga jego dodania. Pomaga w leczeniu grzybicy, reguluje poziom cukru we krwi, wspomaga odchudzanie. Oto naukowo potwierdzone zalety octu jabłkowego oraz pomysły na. Ma charakterystyczny jabłkowy zapach i bursztynowy kolor.


Chętnie używany jest jako dodatek do dań mięsnych, sałatek, majonezów i sosów, ze względu na wyjątkowe walory smakowe i prozdrowotne właściwości. OCET JABŁKOWY Chyba nie muszę przestawać, bo ocet jabłkowy jest chyba wszystkim znany. Nie wiem czy znajdzie w swojej szafce żywy ocet jabłkowy tak jak mój, jeśli nie to serdecznie polecam przepis na jego wersję domową.


Czy ocet jabłkowy jest zdrowy? Z łatwością można znaleźć informację, że ocet jabłkowy pomoże w redukcji masy ciała, obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, poprawi trawienie, pomoże w infekcjach m. Candida, problemach skórnych, bólach gardła. Co jakiś czas pojawiają się badania mające potwierdzić korzystne działanie octu jabłkowego. Zawierający niezbędne suplementy odżywcze ocet jabłkowy stosuje się w celu przyśpieszenia procesu odchudzania oraz wzmocnienia.


Nie polecam octu w żadnej postaci na odchudzanie chyba że nie zależy wam na śluzówce żołądka. Owszem ocet fantastycznie wspomaga układ pokarmowy. Składniki które zawiera będą wspomagały przemianę materii, będą działały oczyszczająco i odtruwająco, ale to niestety nie pomoże jeśli będziemy pić ocet jabłkowy jedząc jednocześnie to wszystko co doprowadziło nas do nadprogramowych kilogramów, których chcemy się pozbyć. Dowodem na to są nie tylko praktyki związane ze stosowaniem go jako leku w czasach starożytnych (wspominał o nim m.in ojciec medycyny, Hipokrates) i w medycynie ludowej, ale także badania naukowe.


Myślę, że może i zdrowy, ale dla zdrowego. I pod warunkiem, że ma się zdrowy przewód pokarmowy, zwłaszcza żołądek. Sadzę, że helicobakter, wrzody, nadżerki, refluks itp, oraz jako ich objaw zgaga, a także anemia wykluczają takie sposoby na cokolwiek. Co więcej, ocet jabłkowy w naturalny sposób pomaga kontrolować apetyt: na długo dostarcza uczucia sytości oraz obniża chęć na niezdrowe przekąski.


Stosując ocet jabłkowy na włosy możemy cieszyć się zdrową skórą głowy, lśniącymi i mocnymi włosami oraz pożegnamy łupież raz na zawsze. Napój z dwóch łyżeczek octu jabłkowego i szklanki wody dobrze jest pic dwa razy dziennie, co pozwoli oczyścić organizm z toksyn. Czy mogę zastąpić go octem jabłkowym?


Słyszałam też, że ocet zmniejsza ilość czerwonych krwinek, a ja nigdy nie miałam ich za dużo (w młodości miałam anemię). Należy rozpuścić 2–łyżeczki octu jabłkowego w szklance przegotowanej wody i pić 2–razy dziennie małymi łykami przed posiłkami. Jeśli jego smak nie jest odpowiedni, można dodać do roztworu łyżeczkę miodu.


Rozcieńczony ocet jabłkowy można również wykorzystać jako dressing do sałatek czy marynatę do pieczonych warzyw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty