Ocet (od łac. acetum) – wodny roztwór kwasu octowego o charakterystycznym ostrym zapachu i kwaśnym smaku, zwykle 6-procentowy lub 10-procentowy. Powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. Stosowany jako przyprawa zakwaszająca.
Spożywany w nadmiarze jest szkodliwy, w niewielkich ilościach pobudza apetyt i sprzyja lepszemu trawieniu ciężkostrawnych potraw. Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach.
Fermentacja, jaka zachodzi w soku, z którego powstaje ocet balsamiczny, trwa niekiedy długie lata. Aby wyprodukować litr tradycyjnego octu balsamicznego, potrzeba ok. Ocet balsamiczny najczęściej produkowany jest z winogron odmiany białej i czerwonej. Jak powstaje ocet kokosowy? Naturalny ocet kokosowy powstaje ze sfermentowanego nektaru kokosowego pozyskanego poprzez nacinanie łodyg palmy kokosowej.
Zebrany w ten sposób surowiec poddaje się procesowi fermentacji, który zazwyczaj trwa dni. W sklepach można znaleźć też ocet wytworzony na bazie sfermentowanej wody kokosowej.
Do czego służy ocet ryżowy do sushi Ocet ryżowy do sushi służy do doprawiania ryżu. Po ugotowaniu, składnik japońskiej potrawy doprawia się mieszanką octu ryżowego, cukru i soli. Gotowy ocet ma delikatny zapach i łagodny, jabłkowy smak – ocet jabłkowy możesz bez trudu zrobić również samodzielnie w domu. Jeśli ktoś chce ocet spożywać i liczy na jego cudowne właściwości doradzam produkt ekologiczny, najlepiej niefiltrowany, ewentualnie lekko pasteryzowany.
Ocet jabłkowy - co to jest i jak powstaje. Lub po prostu zrobiony samodzielnie! W dużym skrócie tak jak każdy ocet winny: powstaje podczas fermentacji tlenowej.
Nie znaczy to oczywiście, że każdy ocet balsamiczny musi być robiony w identyczny sposób i tylko z winogron, jak we Włoszech. Zacznijmy od dziś reklamować nową linię octów – domowych octów balsamicznych z jabłek. Taki ocet jest nawet w smaku lepszy, niż włoski oryginał. Wtedy też ocet przestaje tak intensywnie „pracować“ i rozpoczyna się proces fermentacji octowej. Stefania Korżawska w swojej książce „Drogowskazy zdrowia“ radzi też nie usuwać gniazd nasiennych, ale ja do tej pory się na to nie odważyłam.
Ma on wtedy smak octu, ale zapach jabłek :). Ocet winny jest produktem fermentacji białych lub czerwonych winogron, który przebiega w dwóch etapach. Proces powstawania octu jabłkowego możemy podzielić na dwie kluczowe fazy: fazę fermentacji alkocholowej, oraz fazę fermentacji octowej.
W czasie trwania tej pierwszej cukier z naszych jabłek zamieniany jest w alkohol, przy pomcy drożdży.
Podczas fermentacji owoców powstaje alkohol. Gdybyś chciał aby z takich owoców powstało wino należy założyć rurkę fermentacyjną aby odciąć dopływ powietrza (tlenu). Ocet powstaje podczas fermentacji z dostępem tlenu.
Powstały alkohol jest przetwarzany przez bakterie tlenowe (Acterobacter) i drożdże na kwas. Jego podstawą może być wino, piwo, cydr lub sok owocowy. O ile dziś doprowadza się do tego procesu celowo, właśnie z myślą o wyprodukowaniu octu, to niegdyś zachodził on zupełnie przypadkowo. Fermentacja octowa jest procesem biochemicznym w wyniku którego powstaje kwas octowy.
Zdolnością wytwarzania tego kwasu, w wyniku niecałkowitego spalania. Ma on specyficzny octowo-jabłkowy zapach i bursztynowy kolor. Dobrej jakości ocet powinien być mętny z pływającymi włóknami i nitkami. Często jednak sprzedawany w sklepach ocet jabłkowy jest przezroczysty na skutek poddawania go filtracji.
Czy warto mieć go w swojej kuchni i jak właściwie go stosować, żeby nie przyniósł więcej szkody niż pożytku? Mówimy przecież o occie. Dodaje się do nich drożdże, które przekształcają cukier w alkohol. Na skórkach żyją drożdże , bez których ocet nie powstanie. Jeśli zostaną zmyte ze skórki, trzeba będzie dodać drożdży kupnych.
Takich, jakie stosuje się do produkcji wina. Produkcja octu polega bowiem na tym, że najpierw powstaje alkohol. Pod wpływem powietrza alkohol zmienia się w kwas octowy i tak powstaje ocet z winogron. Oryginalny ocet balsamiczny to prawie całkowicie czarna ciecz, o gęstej konsystencji i słodko-kwaśnym smaku.
Od czasów średniowiecza produkowany we Włoszech w rejonie Emilia-Romagna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.