Jeśli wydzielanie insuliny jest zaburzone, mamy wtedy do czynienia z cukrzycą. Insulina jest to hormon wydzielany przez trzustkę. Dlatego też w terapii niektórych postaci cukrzycy insulina jest podstawowym lekiem. Przeczytaj jak działa hormon insulina , jaka jest jego rola w cukrzycy.
Insulinę produkuje trzustka jako odpowiedź organizmu na zwiększenie stężenia glukozy we krwi.
Pomiar stężenia insuliny zaleca się między innymi przy diagnostyce hipoglikemii. Hormon insulina to kluczowa substancja w zrozumieniu cukrzycy. Jest to hormon produkowany przez trzustkę, a dokładnie przez komórki beta wysp trzustkowych (wysp Langerhansa).
Słowo insulina pochodzi właśnie od łacińskiego słowa ‘insula’ – czyli wyspa. Z czasem nawet receptory insuliny, przekształcające glukozę w tłuszcz, zaczynają zdzierać się jak stare ubrania, a to już zapowiada cukrzycę. Obok testosteronu i hormonu tarczycy jest ona trzecim hormonem towarzyszącym, który podczas stosowania hormonu wzrostu musi być bezwarunkowo obecny w wystarczającej ilości, aby zagwarantować maksymalną produkcję IGF-1.
Odgrywa ona zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów. Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi.
Insulinę, hormon produkowany w trzustce człowieka, odkryto stosunkowo niedawno - około lat temu. Odkrycie to zawdzięczamy dwóm kanadyjskim naukowcoBantingowi i Bestowi. Odpowiada za prawidłowe regulowanie poziomu cukru w organizmie. Gdy wydzielanie insuliny jest upośledzone – a co za tym idzie poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki – chory diagnozowany jest w kierunku cukrzycy. Ten peptydowy hormon odpowiada głównie za przemianę węglowodanów oraz tłuszczów w organizmie.
Zaburzenia jej ilości i funkcji stanowią również podłoże jednej z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych – cukrzycy. Z tego względu warto przyjrzeć się nieco bliżej tej substancji i jej wpływowi na organizm. Zarówno zbyt wysoki poziom insuliny we krwi, jak i poziom zbyt niski negatywnie odbijają się na funkcjonowaniu organizmu.
Rola insuliny w organizmie. Impulsem do wydzielania insuliny jest poposiłkowy wzrost stężenia glukozy we krwi. Jego poziom oznacza się w teście obciążenia glukozą lub badaniu insuliny na czczo.
Diabetycy często przyjmują różne rodzaje insuliny. Jest podawana za pomocą penów, strzykawek lub pompy insulinowej. Najczęściej jednak nie wiemy, że insulina to po prostu hormon, który produkowany () jest w trzustce.
Kolejnym krokiem w rozwoju insulinoterapii było wprowadzenie do leczenia analogów insuliny ludzkiej. To właśnie zaburzenia w wydzielaniu.
W wyniku rekombinacji DNA insuliny ludzkiej można skrócić lub wydłużyć działanie leku. Glukagon (ATC: H AA 01) – polipeptydowy hormon wytwarzany przez komórki A (α) wysp trzustkowych. Hormon ten ma znaczenie w gospodarce węglowodanowej, stymulując wzrost stężenia glukozy we krwi, co jest działaniem antagonistycznym w stosunku do insuliny. Wzmaga on procesy glukoneogenezy i glikogenolizy oraz utleniania kwasów tłuszczowych. Tworzenie insuliny następuje w komórkach beta wysp trzustkowych.
Wzrost poziomu glukozy we krwi kobiety ciężarnej i wzrost wydzielania insuliny powodują, że insulina przenika do płodu. Jest to hormon anaboliczny (co może być wykorzystywane w kulturystyce), dlatego powoduje nadmierny rozrost komórek płodu. W tym tekście przybliżę dokładniej sposób działania tego hormonu. Jest to bardzo istotne, zarówno w kontekście treningowo-dietetycznym, jak i prozdrowotnym.
Jeśli masz spore problemy z utratą tkanki tłuszczowej lub nabraniem masy mięśniowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten artykuł będzie dla Ciebie bardzo pomocny. Jednak insulina najbardziej jest znana jako lek stosowany w cukrzycy. Sprawdź, jakie działanie ma insulina. W organizmie zdrowego człowieka, insulina jest wydzielana jako odpowiedź na wzrost stężenia glukozy we krwi (np. na skutek spożytego posiłku). Najłatwiej jest kupić hormon wzrostu w tabletkach.
To najlepszy stosunek kosztów do jakości. Są to najtańsze preparaty, ponieważ kapsułki zwykle nie zawierają czystej somatotropiny, a tylko składniki pobudzające przysadkę mózgową do wzmożonej produkcji hormonów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.