Ostropest plamisty (Silybum marianum). Proces „wirowania” (kremowanie miodu) nie wpływa negatywnie na właściwości miodu, ba… miód dzięki temu zachowuje smak, aromat i aktywność biologiczną, a dodatkowo sprawia, że miód się nie rozwarstwia, dzięki czemu łatwiej go jest rozsmarowywać na pieczywie. Lecznicze właściwości ostropestu. Dlaczego jednak właściwie warto sięgać po ostropest?
Jaki wpływ może on mieć na nasz organizm? Warto zacząć od tego, że właściwości medyczne ostropestu znane i wykorzystywane były już w średniowieczu – faktycznie więc musi on je posiadać.
Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Olej z ostropestu jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby. Chroni tkanki wątroby i nerek, regeneruje i oczyszcza organizm z toksyn.
Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Dziś przedstawiamy leczniczych właściwości, dzięki którym olej z ostropestu jest tak lubiany. Właściwości, zastosowanie.
Zapewne wiele z nas po usłyszeniu nazwy ostropestu plamistego ma na myśli kwiat albo zioło ale zwykle nie wiemy, jakie właściwości ma ta roślina.
Jesteśmy blisko prawdy, gdyż ostropest to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, stosowanych już w starożytności. Dzięki obecności Sylimaryny (jednej z frakcji flawonoidów) chroni miąższ wątroby oraz w pewnym stopniu, nerek. Co ciekawe udowodniono jej skuteczność w walce z truciznami, takimi jak etanol oraz muchomor.
Stosowane od tysiącleci jako lek na wątrobę. W Niemczech nasiona ostropestu i wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Wykazano również, że preparaty z ostropestu obniżają poziom cukru we krwi u. Owoc ostropestu jest surowcem oleistym.
Otrzymany z niego olej nie tylko nawilża skórę, ale też przyspiesza jej regenerację. Dodatkowo, kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu będą wzmacniały skórę, spowalniały procesy jej starzenia oraz rozjaśniały przebarwienia. Oprócz powyższych właściwości, warto wspomnieć o leczniczym działaniu oleju z ostropestu przy hamowaniu krwawień z narządów rodnych kobiet, z nosa i jelita grubego. Olej jest często polecany przez farmaceutów jako środek wzmacniający łaknienie, pomocny przy wzdęciach, migrenach i chorobie lokomocyjnej. W jaki sposób zioło to wspiera naszą wątrobę i dlaczego powinno być wpisane na stałe do naszego jadłospisu.
Postanowiłam zbadać jego właściwości i nie mogłam wyjść ze zdumienia, że tak po prostu rośnie sobie tuż obok nas roślina, która jest fenomenem lecznictwa! Mój przyjaciel Wojtek, który mieszka w Londynie podczas każdej wizyty w Polsce kupuje dużą ilość ostropestu. W Anglii zrobione z niego tabletki kosztują fortunę!
Z uwagi na ograniczoną ilość aukcja może zostać zakończona wcześniej. Kupujesz miód prosto od pszczelarza !
Miód z legalnie działającej Pasieki Pszczelej. Oferowany miód pochodzi ze stacjonarnej pasieki zlokalizowanej bezpośrednio w ponad hektarowej ekologicznej plantacji leczniczego ostropestu plamistego. Włoski, ekologiczny miód z ostropestu. Brak produktów w koszyku.
Młode liście ostropestu dodawano do sałatek i przyrządzano podobnie jak szpinak, koszyczki kwiatowe miały przypominać minikarczochy. Obecnie na rynku dostępny jest ostropest sproszkowany – z powodzeniem można dodawać go do każdej potrawy. Zawarte w nim właściwości, skutecznie walczą z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Na co w szczególności polecany jest olej z ostropestu? Cena ostropestu plamistego w ilości 100g nasion wynosi około złotych, natomiast olej z ostropestu to wydatek rzędu złotych za 100ml.
Roślina posiada mnóstwo cennych dla organizmu właściwości, a jej zastosowanie nie kończy się tylko na wątrobie, choć to na niej chcemy się w tej chwili skupić. Kwiaty drobne, wyrastają po 2–z kątów liści na krótkich szypułkach, zielonkawe z zewnątrz, białe wewnątrz, kwitną od maja do września. Barwa ciemna złocista, do jasnej bursztynowej, w zależności od pory zbioru i stanu skupienia.
Poza tym ostropest zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.